Društvo Obrazovanje

ЗНАЊЕМ ПОМЕРАЈУ ГРАНИЦЕ

УЧЕНИЦИ МАШИНСКО-САОБРАЋАЈНЕ ШКОЛЕ БОРАВИЛИ У НЕМАЧКОЈ

У оквиру Еразмус+ пројекта, под називом „Знањем померамо границе“, који је у потпуности финансирала Европска унија преко националне организације „Темпус“, од 8. до 12. фебруара, 15 ученика Мшинско-саобраћајне школе, у пратњи два професора, боравило је у Немачкој, у Шкојдицу (Лајпциг). Ученици који су учествовали у пројекту су: Василије Кнежевић, Никола Поповић, Милан Гавранић, Никола Речевић, Ђорђе Вујовић, Павле Спасовић, Милош Каљевић, Иван Станојевић, Милош Вуловић, Предраг Бузуровић, Немања Топаловић, Павле Дражовић, Немања Бојовић, Немања Роговић и Филип Никитовић.  

Утисак наставника у пратњи, професора машинске струке групе предмета Зорана Мишића, који је истовремено и координатор Еразмус школског тима и професорке стручних предмета на мехатроници Милене Полић, јесте да је пројекат допринео великом искуству и ученика и професора, да ђаци поседују одлично знање које са добром идејом може дати сјајне резултате и да би рад на сличним пројектима био од великог значаја за практичну примену. Еразмус пројекте је покренула Европска унија 1987. године, са циљем размене ученика, мобилности и ђака и наставника, упознавања са животом и радом у Европској унији и стицања нових искустава.

– Европска унија је финансирала пројекат, али, наравно, морали смо да испунимо одређене услове. Одлучили смо да у немачки камп „Виталис“ пошаљемо 11 машинаца и четири мехатроничара, укупно 15 ђака. Критеријуми за избор ученика били су: успех из стручних предмета, општи успех, заинтересованост за предмете, мишљење наставника из стручних предмета, владање ђака и знање страних језика. Направили смо школски Еразмус тим и поделили задужења за организацију пута. Поред тога што смо желели да почнемо да се бавимо међународним пројектима, истовремено смо хтели да овај пројекат буде и награда за добре ђаке, да виде да се рад и марљивост цене… У кампу „Виталис“ су били организовани пракса, смештај и друштвени живот ђака. Сви ученици су били добри, дисциплиновани и изузетно вредни, сналажљиви и интелигенти. Све задатке су урадили без икаквих проблема. Било је уживање провести са њима две недеље – нагласио је професор Зоран Мишић.

Ученци су одабрани и на основу критеријума који одговарају профилима рада, а „Виталис“ је понудио четири двонедељна програма: AutoCAD/3D Printing, Auto mechanics, E-Buggy и Mechatronics-traffic light.

– На самом почетку програма ученици су информисани о настанку кампа „Виталис“. Ђацима су били додељени ментори по профилима рада, као и распоред радних активности. Пошто је комуникација била на енглеском језику, појединим ученицима је то у почетку представљало баријеру, али су се веома брзо ослободили и уклопили. Почетком друге радне недеље посетили смо и фабрику BMW-а, што је на све оставило велики утисак. Обишли смо све погоне и видели аутоматизовану производњу аутомобила, где су роботи обављали већински део посла. Последњи радни дан био је посвећен презентовању радова и подели диплома. То је имало посебну чар, јер су радови имали и употребну вредност. Препорука је да оно што смо научили уврстимо и као наставне јединице из стручних предмета, где је могуће урадити сличан пројекат – рекла је за наш лист професорка Милена Полић.

Један од чланова Еразмус пројекта Никола Поповић, ученик трећег разреда Машинско-саобраћајне школе, образовног профила техничар компјутетског управљања CNC машинама, путовање у Немачку сматра као награду за свој труд:

– Радио сам на 3D принтеру и на CNC глодалици за дрво. Професори су нам много помогли, посебно у комуникацији. Задовољан сам пројектом, једно лепо, не само стручно, већ и животно искуство. Посетили смо Лајпциг, где смо видели историјске споменике и знаменитости овог града, као што су споменик Јохану Себистијану Баху, Црква Светог Томе, у којој је и радио овај чувени композитор. Обишли смо и Берлин и видели историјске знаменитости овог града. 

Немања Роговић, ученик другог разреда МСШ, смера техничар мехатронике, како каже, научио је много, а посебно да моделира:

– Лепо исуство, видели смо многе знаменитости, научили доста, упознали нове другове, разменили искуства, комуницирали на енглеском и немачком језику. У кампу су били и ученици из других држава, из Грчке, Ирске, Чешке, Хрватске, Португалије, што је допринело добром дружењу и организовању спортских активности.  

Немања Топаловић, ученик другог разреда МСШ, смера механичар моторних возила, дели утиске својих другова:

– Пракса је била одлична, а и слободно време је било сјајно организовано. Дивно је било што смо могли да провозамо E-Buggy и испробамо његове функције. Макета семафора наших другова је добар пример сигнализације у пракси, а грб Звезде на CNC машини је показатељ да све што замислимо можемо да урадимо на дрвету. Углавном, прелепо искуство, нова знања, нова познанства, а за мене је посебно узбуђење било што сам први пут летео авионом.

Верујемо да је овим вредним, интелигентним и сналажљивим момцима, како су их професори оценили, а то и сами потврдили својим одличним знањем, само небо граница.

Н. Р.

Фото: Архива саговорника

УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОРИ, ПОНОС ШКОЛЕ

– Од када сам дошао у Машинско-саобраћајну школу желео сам да реализујемо један међународни пројекат, да покажемо ученицима колико је важна сарадња, шта све могу да науче разменом искустава, да треба да буду део савремених токова. Али, најважније је да ђаци виде да рад и посвећеност дају резултате. Овакви пројекти су важни за ученике, али и за наставнике. Очекујем да ће стечено знање ђаци пренети својим другарима, а професори својим колегама. Верујем да смо отворили пут за нове међународне пројекте – рекао је директор Мирко Лазовић, нагласивши да се поноси ученицима и наставницима, јер увек најбоље представљају Машинско-саобраћајну школу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.