Društvo Grad

ЗНАМЕНИТОСТИ НАШЕГ ГРАДА

У ЧАЧКУ ОБЕЛЕЖЕН СВЕТСКИ ДАН ТУРИСТИЧКИХ ВОДИЧА, 21. ФЕБРУАР

Туристички водичи Чачка у сарадњи са установама културе и ове године су обележили Светски дан туристичких водича, организовањем посете Народном музеју и Уметничкој галеријиНадежда Петровићи промотивном шетњом по граду. Кроз надахнуте приче о Чачку водили су туристички водичи Ана Бојовић, Снежана Ристановић и Драган Ђоловић, са кустосима Народног музеја Магдаленом Петровић и Зораном Бојовић и Уметничке галерије Драганом Божовић.

УЗ ТУРИСТИЧКОГ ВОДИЧА ЗАВИРИТЕ НА ПОСЕБНА МЕСТА

Шетњом кроз центар града, односно, посетом Народном музеју и Уметничкој галерији “Надежда Петровић”, као и причом о сачуваној старој архитектури и знаменитим Чачанима, лиценцирани туристички водичи са тридесетак суграђана обележили су прошле недеље Светски дан туристичких водича, који се, иначе, прославља 21. фебруара. Заинтересовани грађани су имали прилику да од стручних водича чују и занимљиве податке о Цркви Вазнесења Христовог, Гимназији, споменику Надежди Петровић, Аћимовића кући, Римским термама, Хотелу “Београд”, споменику Војводи Степи, Пушељића кући… Према речима туристичког водича Драгана Ђоловића, циљ Светског дана туристичких водича, који се од пре пет година обележава и у Чачку, је да се укаже на значај ове професије, али и да се грађани упознају са знаменитостима нашег града:

– Циљ обележавања овог датума је да се укаже на појам и значај професије туристичког водича, али и да се одређене дестинације покажу и презентују грађанима који живе у туристичким местима, као и гостима који су у посети, односно, да људе подстакнемо да више путују, здраво живе, да упознају наше културно-историјско наслеђе и спортско-рекреативне садржаје. Од 1990. године, 21. фебруар се обележава као Светски дан туристичких водича. Од 15 земаља, временом се број држава повећавао, тако да последњих година имамо више од 100 земаља које обележавају овај датум. Наравно, и Србија је једна од тих земаља, а од пре пет година овај датум је важан, не само за туристичке водиче, него и за туризам Чачка.

Према речима нашег саговорника, шетњом кроз центар града, желели су да укажу на потенцијале Чачка, да наш град представе на бољи начин, да суграђани, као и туристи, стекну потпуну слику о овом подручју, па и о целој Србији, када је реч о историјским догађајима који су се током векова одвијали на нашим просторима.   

– Такође, желели смо да укажемо и на занимање туристичких водича, које је врло битно и неопходно у савременом развоју туризма. Туристички водич је често први саговорник гостима који долазе у наш град, посебно групама, и страним и домаћим. Од његовог понашања, знања и умешности зависи какву ће слику туристи понети о нашем крају и нашем народу. Због тога је врло важно да туристички водичи буду оспособљени, добро припремљени, елоквентни, да саопштавају тачне и прецизно дефинисане информације, а истовремено да унесу душу у простор који са туристима обилазе. Све што туристи могу да виде сами или да прочитају из проспеката није довољно, јер са водичем могу да завире на нека посебна места и да чују занимљиве податке, па и анегдоте за одређене личности или догађаје, као и да упореде садашње и прошло време. Појам туристичког водича подразумева особу која има лиценцу, која је полагала испите из туристичке делатности, као и психофизички тест – објашњава Ђоловић.

О СПОМЕНИЦИМА, АРХИТЕКТУРИ, УМЕТНОСТИ…

Чачак је врло интересантан и занимљив, не само због свог географског положаја, већ и као подручје које баштини врло богат културни, историјски, привредни и спортски живот, односно, све што туристе интересује, каже наш саговорник и додаје:

– Нашом шетњом кроз град хтели смо, пре свега, да суграђане подсетимо на туризам уопште, на ситуацију у последње две године. Иако су то биле мање групе, имали смо госте из Шпаније, Русије, Украјине, али долазили су и наши грађани који живе ван овог подручја. Осим да покажемо знаменитости Чачка, посебно смо хтели да нагласимо да идемо у сусрет 2023. години, када ће Чачак бити престоница културе у Србији и када ће центар града добити нову форму, што ће бити врло значајно за даљи развој и напредак туризма.        

Грађани, њих тридесетак, прво су чули причу о Римским термама, а затим су информисани о архитектури некадашњег хотела “Крен”, садашњег хотела “Београд”. Потом је уследила нова, историјска прича испред споменика Степи Степановићу.  

– Степа није рођен у Чачку, али је пензионерске дане, као чачански зет, провео у нашем граду. Поменули смо и Пушељића кућу, као облик фине архитектуре. Вратили смо се кроз централни део града и у малој фонтани, код “Пеливана”, погледали скулптуру девојчице. Након тога је уследила прича испред споменика Надежди Петровић, која је рођена у Чачку. Иако је овде кратко живела, оставила је велики траг, као историјска личност, једна од најзначајнијих жена која је свој велики допринос дала у развоју и ослобођењу нашег народа, а такође, и као једна од наших највећих уметница, зачетница модерне. Позната је и као један од оснивача Кола српских сестара. Говорили смо и о чачанској Цркви, о њеном претварању у xамију (три пута) и враћању у хришћански храм. Поменули смо и Прву основну школу, сада Економску, Историјски архив и зграду Народног музеја, који су, такође, интересантни у погледу архитектуре. Било је речи о Аћимовића кући. Потом смо отишли и у Уметничку галерију, где је актуелна изложба “Препознавање”, а посетили смо и Спомен-собу Надежде Петровић. Подсетили смо грађане и да ће Соколана у наредном периоду постати Музеј кошарке, као врло занимљив и нови садржај, који ће вероватно побудити велику пажњу туриста. Осим о актуелној изложби, у Народном музеју није изостала ни прича о Јовану Обреновићу. Ту смо завршили шетњу, причом од праисторијског времена, до почетка Другог светског рата – навео је маршруту Драган Ђоловић, наглашавајући да су наши суграђани били врло задовољни.   

Н. Р.

Фото: Архива саговорника

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.