G.Milanovac Region

“ЗЛАТНА НИКА” СТИГЛА У ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ

ЗЛАТНА НИКА” – НАЈВРЕДНИЈЕ ПОЗОРИШНО ПРИЗНАЊЕ ПРЕСТИЖНОГ МЕЂУНАРОДНОГ ФЕСТИВАЛА “БОСФОРСКИ АГОНИ” СТИГЛА У ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ

Церемонија свечаног уручења “Златне Нике” Бранку Кнежевићу биће уприличена у петак, 13. октобра 2023. године у 20 сати у великој сали Културног центра “Мија Алексић” Горњи Милановац.

У част доделе “Позоришног Оскара” глумцу и редитељу Милановачког позоришта, биће представљен документарни филм о Керчу и његовом светски признатом фестивалу. Уручење награде употпуниће „Лабудова песма“, (А. П. Чехов), једночинка у коју је инкапсулирана радња представе „Сократова одбрана и смрт“ (Платон).

Милановачко позориште позива поклонике позоришне уметности да својим присуством увеличају свечану доделу “Златне Нике”.

Улаз је бесплатан, али ће се на улазу у велику салу прикупљати добровољни прилози за обнову конака манастира Враћевшница.

Агон је у античкој Грчкој било свако такмичење у витешким играма. Агонисти су учествовали на Олимпијским играма и победници би стицали статус бесмртности међу боговима на Олимпу. Међутим, агон је и надметање у поезији, сликарству, позоришту, философији… У савременом речнику агонизам подразумева сусрет из ког настаје ново откриће, сазнање или промена. Овакав став осликава демократичност и оптимистички поглед на свет… То је колевка театра каквог данас познајемо. Све ове назнаке подстакле су посленике у области културе града Керча да 1999. године, наставе античку традицију и утемеље престижни фестивал „Босфорски агони“.

Представе се изводе на театрону брда Митридат који је стар колико и град, али и у дворанама и просторима Керча.

На фестивалу су наступала најпрестижнија позоришта из: Аустрије, Велике Британије, Немачке, Израела, Италије, Пољске, Русије, Јерменије, Казахстана, Белорусије, Азербејџана, Грчке, Украјине, Турске, Канаде, Бугрске… а чији се репертоар заснива на античким вредностима.

Прошле године, на 24. фестивалу „Босфорски агони“ који је одржан у Керчу од 9. до 16. јула, у конкуренцији 11 професионалних театара, Милановачко позориште је извело као једночинку „Лабудову песму“, Антона Павловича Чехова и Платонову „Одбрану Сократову и смрт“. Представа припада жанру театар у театру.

За најбоља остварења на фестивалу додељује се награда “Златна Ника”. Ово престижно признање за најбољу мушку улогу, 24. Фестивала „Босфоски агони“, тумачећи лик Светловидова и Сократа, добио је глумац Милановачког позоришта Бранко Кнежевић.

“Минималним глумчаким средствима и беспрекороном говорном радњом Кнежевић је у представи показао широк спектар емоција, уз вешто вођење жанровски два супротна лика.”

Највредније позоришно признање „Златну Нику“ Кнежевићу је доделио жири у саставу:

  • Јуриј Васиљев, глумац и редитељ Московског академског театра сатире, народни уметник Русије (председник жирија),
  • Владимир Есинов, генерални продуцент „Кинопрограма XXI век“, члан кинографа Русије,
  • Константин Фролов, поета, глумац, музичар, залужни уметник Републике Крим, Вера Петровскаја, глумица,
  • Светлана Акименко, заслужни позоришни радник Украјине, носилац ордена књегиње Олге,
  • Максим Лиников, глумац, члан групе Државог театра нација у Москви (носилац главне улоге у филму „Бодибилдер“),
  • Јарослав Жилнин, глумац Носилац главне улоге у филму „Гагарин“),
  • Полина Олденбург, глумица, сценариста и редитељ и
  • Александар Беланов, директор продуцентског центра „Кримски мост“, члан Савеза новинара Русије.

Иначе, током година трајања фестивала у жирију су били угледни ствараоци из области театра, филма, књижевности, сликарства, музике, продукције, маркетинга и новинарства. Један од чланова жирија 2018. и 2019. године био је и Драги Ивић, продуцент, позоришни и филмски критичар и дугогодишњи директор Центра за културу, Пожаревац.

КЕРЧ

Керч је град стар 26 векова. Основали су га Стари Грци, а његово грчко име је Пантикапеја. Најстарији је град Русије. Смештен је на источном делу полуострва Крим, на мореузу између Црног и Азовског мора. Има око 200.000 становника.

Град је био прилично велика грчка колонија са импозантним Акропољом посвећеном Аполону, тако да се и данас по његовим улицама и трговима могу запазити елементи античке архитектуре.

У 5. веку пре наше ере Керч је постао главни град Босфорског краљевства, а касније римска колонија. У 7. веку наше ере Крим је потпао под власт Византије па је добио име Босфор и повратио стару славу. Из тог периода (7. – 10. века н. е.), сачувана је византијска базилика Светог Јована Претече, једна од најстаријих православних храмова у Русији, и у њој се и данас обављају службе.

Номадски хазарски народи називали су град „Карша“, што значи „супротна обала“. Руси су тај назив променили у „Корчев“, што је постепено прешло у „Корч“ или „Керч. У 18. веку, после владавине Османске империје, од 1771. године, Крим припада Руској

империји.

АУДИЦИЈА – ЗА НОВЕ ГЛУМЦЕ СВИХ УЗРАСТА И ГЕНЕРАЦИЈА

Милановачко позориште започиње са пријемом нових чланова у ансамбл. Аудиција ће бити одржана у понедељак, 16. октобра, од 19 сати, на малој сцени Милановачког позоришта (Милоша Великог 32а).

  • Добродошли су нови глумци свих узраста и генерација. Као подсетник понесите текст на папиру, велики осмех и љубав према даскама које живот значе – кажу у Милановачком позоришту.

Потребно је да кандидати, они који желе да буду део ансамбла Милановачког позоришта, припреме, по сопственом избору, монолог (или одломак из монолога) и песму.

Фотографије су: Милановачко позориште (Ника), и из Архива организатора фестивала „Босфорски агони“ 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.