РАДЕ ОД ЈУТРА ДО СУТРА, ЗАСЛУЖУЈУ БОЉЕ УСЛОВЕ ЗА ЖИВОТ
Поводом 15. октобра, Међународног дана жена на селу, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић је и ове године организовала конференцију „Поглед у будућност“ у оквиру пројекта „Унапређење положаја жена и девојчица у руралним областима” који се реализује уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (UN Women) и Норвешке амбасаде у Београду. Конференција је одржана у просторијама Научно технолошког парка у Чачку.
Циљ конференције „Поглед у будућност“ је пружање подршке побољшању положаја жена и девојчица из руралних области, које представљају велики потенцијал за развој нашег друштва, али су, нажалост, врло често „невидљиве“, потцењене и дискриминисане, нагласила је Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности.
– Жене са села имају снагу, потенцијал, вештине и знања које не можете ни на једном другом месту научити, али им је потребна подршка за пуно укључивање у друштво и пуно поштовање и вредновање свих тих знања и капацитета која су често врло потцењена. Жене са села су најпрогресивнија, посебна снага нашег друштва, али су истовремено и запостављене, често дискриминисане. Многе од њих, скоро 60 процената, немају пензијско-инвалидско, социјално, па чак и здравствено осигурање, па су им тиме отежана сва права која би иначе уживале по основу права на рад, јер не раде у сфери формалне економије, а раде од јутра до сутра. Велики задатак стоји пред нашом државом која се обавезала да такво стање поправи и да елиминише све препреке које стоје пред женама са села за њихово пуно укључивање у све токове друштвеног живота – нагласила је повереница за родну равноправност.
Када су удружене, жене са села су снажније и одважније и о томе најбоље сведоче ефекти пројекта „Унапређење положаја жена и девојчица у руралним областима” који сереализује у нашој земљи уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (UN Women) и Норвешке амбасаде у Београду. Партнери на пројекту су удружења жена „Надежда Петровић“ из Чачка и „Сачувајмо село“ из Прибоја. Поред бројних едукативних програма и посета Аустрији, Хрватској и Словенији, најбитнији сегмет овог пројекта су грантови за набавку пластеника, копачица, хидрауличне пресе за прављење сокова, за које су, иначе, жене са села исказале потребу.
Надежда Сатарић из Удружење грађана “Amity“ – Снага пријатељства је говорила о положају и изовима са којима се данас суочавају старије жене:
– Све жене које данас живе на селу, а посебно старије, су хероине. То кажем због тога што су те старије жене у свом активном периоду живота највише допринеле да се Србија прехрани. Многе од тих жена су радиле као помажући чланови домаћинства, а данас немају пензије и живе веома тешко. Некима од њих су деца отишла у свет. Главни проблем које оне имају, па чак и средовечне жене, јесте недостатак сервиса и услуга који су доступни у градским срединама и због тога треба радити на стварању бољих услова живота на селу. Старије жене су слабо укључене у живот локалне заједнице и то би требало променити. То много зависи и од локалних самоуправа и због тога смо сви данас ту да разговарамо о овој значајној теми – казала је Сатарић.
Захваљујући пројекту „Унапређење положаја жена и девојчица у руралним областима”, Славица Ђоковић из Удружење жена „Сачувајмо село“ из Прибоја је добила пластеник који јој значајно олакшава посао у домаћинству.
– Сада сам у могућности да сама производим поврће које ми је потребно за моју породицу. Више не морам да трчим на пијацу након посла и то ми много значи. Велико хвала Удружењу што нам омогућује боље услове за живот. Наша села су много лепа, али људе треба задржати у њима обезбеђивањем бољих погодности за живот. Упрво због тога су нам веома значајна женска удружења преко којих се едукујемо и оснажујемо – рекла је Славица Ђоковић.
Поред панела у коме су жене и девојчице из руралних области говориле о свом животу на селу, изазовима и препрекама са којима се суочавају, у оквиру конференције је организован и округли сто на коме су представници јединица локалне самоуправе, центара за социјални рад и филијала Националне службе за запошљавање из региона где се пројекат имплементира (Моравички, Рашки и Златиборски) представили различите програме и услуге подршке женама и девојчицама из руралних области, примењене у њиховим срединама. Главна идеја овог скупа била је да се кроз размену искустава представника институција и представница удружења сагледају могућности за унапређење положаја жена и девојчица у сеоским срединама и утврде правци могућег деловања у наредном периоду.
В. С.