Društvo Privreda

ЖЕНА, МОЖДА, НАЈВЕЋИ ПОТЕНЦИЈАЛ СРБИЈЕ

ПАНЕЛ ДИСКУСИЈЕ СА КОНФЕРЕНЦИЈЕ „КРЕАТИВНА ПРЕДУЗЕТНИЦА“

Удружење пословних женаНадежда Петровић“, прошлог петка, 13. октобра, у Стартап центру НТПа, организовало је Конференцију под називомКреативна предузетница“, која је обухватила четири панела. Први панелПриче иза кулисабио је посвећен необичним причама посебних жена. Други панелКреативност и ментално здрављеговорио је о вези између менталног здравља, креативног изражавања и доба кризе. На трећем панелуЕдукација, јуче, данас и сутранаглашен је значај образовања за жене и девојчице, док је на четвртомЧувари културне баштинеистакнута важност очувања и промоције националне културне баштине, где је улога жена немерљива.

Подршка Конференцији: Џули Хил, супруга амбасадора САД у Србији Кристофера Хила

НЕДОСТАТАК САМОПОУЗДАЊА И НАЈИСКРЕНИЈЕ ПОДРШКЕ МУШКАРАЦА

Једна од учесница трећег панела, под називом „Едукација, јуче, данас и сутра“ била је и министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, која је нагласила да је у предузетништву све више образованих жена у Србији које су, можда, највећи потенцијал наше земље. Такође, министарка је истакла да  огроман женски креативни потенцијал негде чека да се у неким малим, мини радионицама некако пласира кроз браћу, супруге, очеве:

– Жена је јако дуго ишла путем да би она била лидер у предузетништву, да би била ментално оснажена, да има самопоуздање, да верује у себе. Чини ми се да једној образованој жени, а све је више образованих жена у предузетништву, недостаје мало самопоуздања и најискреније подршке оних без којих не можемо – мушкараца.

Данас једна модерна жена користи ИТ технологије, говори стране језике, од своје деце много учи, прихвата да сваки дан треба нешто да уради за себе. 

Бранкица Јанковић и Славица Ђукић Дејановић

– Дакле, није то више само домаћа радиност, није то више само кулинарство, то су креативне вештине за које је потребно да жена буде ментално отпорна, самопоуздана. Уколико има неки проблем треба да разговара са психологом, да га реши разговором. Јер, ако се проблем не реши када је мали, решава се када је велики, а онда узима доста енергије. Жена која има сва та својства, пре свега, у својој породици има подршку и то је оаза из које она иде даље. И не само подршку за њен рад, него се вреднује њена креативност, њено самопоуздање и у крајњем случају резултат – рекла је Славица Ђукић Дејановић.

Радионице оваквог типа су важне јер, на пример, жена која планира да буде лидер у свом послу, треба да зна да тим побеђује, да је флексибилност својство које омогућава да буде лидерка, да су самопоуздање и сугурност у себе продукт реалног образовања.  

– Жена мора да стекне и формално, али и оно суштинско образовање, јер кад год идемо кроз школу треба да се подсетимо латинске реченице: „Не за школу, него за живот учимо“. И ове радионице су заправо радионице за живот – нагласила је министарка.

У панелима су учествовали представници многих установа, удружења, предузећа из различитих области. Подршку Конференцији „Креативна предузетница“ дала је и Џули Хил, супруга амбасадора Сједињених Америчких Држава у Србији Кристофера Хила, која је такође говорила о значају образовања за жене и девојчице.

ЖЕНЕ, ЧУВАРИ КУЛТУРНЕ БАШТИНЕ

Једна од учесница четвртог панела, под називом „Чувари културне баштине“, била је и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, која је говорила о томе како да жене добију заслужено вредновање рада, често неплаћеног или недовољно плаћеног, а које је у вези са нашим културним наслеђем и очувањем традиције, где имају немерљиву улогу.

– Два панела Конференције посветили смо едукацији, односно, томе шта би сиситем требало да учини како бисмо унапредили положај жена и деце у систему образовања. Али, са додатним фокусом на девојчице и потребу прилагођавања система образовања тржишту рада. Чини се да нас време претиче и да би жене могле изгубити корак са новим временом. Образовање није више гарант успеха. Јер, поред формалног образовања, које је дефакто изузетно важно, потребне су неке нове вештине и знања како би се одговорило захтевима тржишта рада и како би жене биле кључни играчи у сектору привреде и у предузетништву. Управо смо због тога и назвали овај догађај „Креативна предузетница“, јер су жене, пре свега, чувари нашег културног наслеђа и наше културне баштине – рекла је Бранкица Јанковић.   

Повереница је нагласила да се често поносимо нашом културном баштином, а да пречесто заборављамо да су управо жене биле те које су очувале наше наслеђе и традицију.  

– Још увек можете видети да оно што је урађено женским рукама није довољно плаћено. Свима су скупи радови који су производ женских руку. То су углавном дела жена, у 99 процената. На пример, стапарски ћилим који је на листи нематеријалног културног наслеђа и шта је све под заштитом UNESCO-а, и што планирамо да буде под посебном заштитом. Заборављамо да је то све заслуга рада жена. То не значи да мушкарци не треба да учествују у том процесу и да они нису исто важни. Али, женски рад је недовољно плаћен у свим секторима. Имамо и даље родни јаз у платама, који је званично 8,8 процената, али је у неким секторима и много већи. Иако смо земља са најнижом разликом у платама, ипак, то нас и даље забрињава и то морамо да променимо. Морамо посебно водити рачуна о томе да жене и даље имају бројне препреке за пуно учешће у свим сферама живота, а на држави и друштву је да те препреке отклањају – нагласила је Бранкица Јанковић.

На панел дискусијама су представљени кључни изазови са којима се жене данас суочавају, како на регионалном, тако и на глобалном нивоу, а циљ је био да се пружи подршка већ оствареним предузетницама, али и женама које то желе да постану. Конференција „Креативна предузетница“ била је једна од активности којима Удружење пословних жена „Надежда Петровић“ учествује у пројекту „Чачак – Престоница културе Србије 2023“.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.