Grad Kultura

ZAVRŠNO KONCERTNO VEČE FESTIVALA “KARUSEL”

ZAVRŠNO KONCERTNO VEČE FESTIVALA “KARUSEL”
VRSNI MUZIČARI I DOBAR PRIJEM PUBLIKE

Na završnoj koncertnoj večeri Festivala ambijentalne i etno muzike “Karusel”, 8. avgusta, Čačani su uživali u vrlo zanimljivom nastupu kvinteta “Chalgia sound system”, a mnogi su se po prvi put susreli sa pojedinim starim instrumentima sa juga, iz Severne Makedonije. Drugi izvođač je bio Zoran Majstorović sa grupom “Musical migrations” iz Rijeke. Majstorović je na “Karuselu” nastupao i 2018. godine, a na ovogodišmjem festivalu sa potpuno novim programom. Bio je to zanimljiv koncert, spoj tradicije i novog, savremenog zvuka, svetske muzike, džeza i drugih stilova. Potom je nastupio sastav “Rumblin trouble” koji svira bluz, a čine ga muzičari iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Požege. Koncertni deo festivala zatvorio je Čačanin Grado Arsenijević, koji godinama živi na Islandu, a svirao je progresivni rok sa čačanskim prijateljima iz sastava “Imadima”. 

“SVAKA ČAST ORGANIZATORIMA”

Drugi put sam u Čačku, na Festivalu “Karusel” i drago mi je što smo ponovo ovde. Dolazimo iz Hrvatske, a jedan naš član iz Italije, pa kao što i naše ime “Musical migrations” govori, sviramo glazbu iz raznih delova sveta, sa naglaskom na tradicionalnu i na naše autorske kompozicije. Festival “Karusel” je jako značajan i veliki broj izvođača nastupa svake godine. Dušan Darijević i njegova ekipa rade odličan posao,  svake godine uspešno izaberu nove stvari, koje se tek pojavljuju, pogotovu na području Balkana. Ovaj festival je poznat, ne samo u Srbiji, nego i šire. Svaka čast organizatorima – pohvalio je Zoran Majstorović, džez gitarista i kompozitor.

Prema njegovim rečima, etno glazba definitivno nije na marginama, ali nije ni u centru pozornosti: 

-Čini mi se da se jako dobro spaja sa drugim glazbenim stilovima. Ima puno toga na elektro bazi, veoma dobro se spaja i sa rokenrolom. Ima puno krosover bendova koji etno glazbu spajaju sa drugim stilovima i to je ono što ovoj glazbi daje dodatnu prepoznatljivost.  

STVARALAČKI, KREATIVNI TRAG…

Pubilka je dugim aplauzima nagradila i sastave “Chalgia sound system” i “Rumblin trouble”, a koncertni deo festivala zatvorio je Grado Arsenijević sa čačanskim prijateljima iz sastava “Imadima”. Arsenijević živi na Islandu više od dve decenije, a prvi put posle mnogo godina je nastupao javno:

– Posle mnogo vremena nastupam javno, naročito na festivalu poput “Karusela”, gde se prepli}e ambijentalni, progresivni, art pravac, koji predstavqam sa mojim, pre svega, prijateljima, a takođe i saradnicima, preko kojih se ova poluimprovizacija realizuje. Muzikom se bavim manje-više čitav život. Nisam imao priliku da se muzikom bavim profesionalno, ali nisam prestao da ve`bam i s vremena na vreme sam svirao po xez klubovima, pre svega, na Islandu. Vrlo rado posećujem muzičke događaje i kao slušalac. Više od decenije nisam nigde svirao i posle 12 godina nastupam javno, pred publikom. 

Poredivši muzičke scene u Srbiji i na Islandu, Arsenijević kaže da je u Skandinaviji više zastupljen progresivni rokenrol, ili art rokenrol, kao i da se organizuju brojni festivali, različiti i po formi, i po ambijentu u kojem se izvode:  

– Mogli bismo da povučemo jednu paralelu, jer je “Karusel” ,takođe, nešto zanimljivo, iako se odvija na jednom mestu i vrlo kratko. Ali, odgovara izazovu da se predstave ljudi, bez obzira na uzrast, na pravac muzike kojim se bave, da se predstave i izraze, kao što i samo ime festivala kaže, u ambijentalnoj formi. 

Arsenijević je još odmalena pokazivao veliko interesovawe za muziku, usledili su muzička škola i muzičko obrazovanje, koje je sticajem okolnosti započeo van Čačka:  

– Roditelji su se trudili da odgovore tim izazovima. Nisam nikada nastupao u ČaČku, jer sam rano otišao iz rodnog grada. Od 1991. godine su počele drugačije okolnosti koje ne treba da napominjem. Muzička scena nije bila toliko “živa” i tada sebe nisam video na njoj. Međutim, kao što biva u životu, stvari se menjaju. Moji počeci nisu ništa posebno, klasično, prvo interesovawe za muziku, zatim učenje i vežbanje. Naravno, i velika ljubav prema muzici, koja je održala to interesovanje da bi se i vežbalo i bilo spremno da se učestvuje na ovakvom festivalu.  

Grado Arsenijević mladima poručuje da definitivno ne odustaju od onoga što žele, da je uvek sve mogu}e, da nije bitan komercijalni uspeh, već da je najvažnije ostaviti trag iza sebe, u stvaralačkom i kreativnom smislu.                 

Festival ambijentalne i etno muzike je zvanično će biti zatvoren 15. avgusta, izložbom fotografija Aleksandra Alempijevi}a sa ovogodišnjeg 15. izdanja “Karusela”. Sudeći po nastupima vrsnih muzičara i dobrom prijemu publike, osim izvođača i posetilaca, mogu biti zadovoljni i organizatori. Ovogodišnjii neobičan izbor programa privukao je izuzetnu pažnju publike, možda, do sada najveću, a prema rečima Dušana Darijevića, umetničkog direktora festivala, organizatori ve} planiraju iznenađenja za sledeće, 16. izdanje “Karusela”.

Festival je ove godine realizovan u okviru manifestacije “Čačak – prestonica kulture Srbije 2023”, odnosno, projekta “Čačanska rodna”. Organizatori su bili Asocijacija za umetnost i kulturu “Karusel” i Turistička organizacija Čačka, a pokrovitelji Grad Čačak i Ministarstvo kulture.

N. R. 

Foto: Milenko Savović

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.