Aktuelno Ivanjica

ЗАВРШЕТАК ПРОЈЕКТА „ЧИСТО“

Завршетак двогодишњег пројекта „Чиста заједница за одрживо окружење и природу – ЧИСТО“, који је током протекле две године реализован у општинама Ивањица и Гусиње (Црна Гора) озваничен је прошле седмице у хотелу „Президент“. Циљ је допринос заштити животне средине у прекограничном региону кроз ефикаснију и модернију инфраструктуру управљања отпадом. Пројекат вредан 389.635 евра, суфинансирала је Европска унија са 330.800 евра кроз Програм прекограничне сарадње Србија – Црна Гора 2014-2020.

Председник Општине Ивањица, Александар Митровић, истакао је овом приликом значај прекограничних пројеката за локалну заједницу.

-Важност оваквих иницијатива не огледа се само у видљивим променама у инфраструктури, већ и у подизању капацитета јавних предузећа, као и у успостављању дугорочних партнерстава и пријатељстава.

Посебан допринос пројекта развоју еколошке свести нагласио је председник Општине Гусиње, Санел Балић.

-Пројекат је унапредио капацитете и ефективност јавних услуга, али је такође имао важну улогу у едукацији младих и промоцији еколошке свести кроз заједничке активности и конкретне акције учесника у обе општине.

Кроз овај пројекат повећани су капацитети за управљање отпадом кроз набавку два специјализована возила за сакупљање отпада, десет контејнера за кабасти отпад и седам подземних контејнера укупне вредности око 200.000 евра. Ова опрема унапредила је рад јавних комуналних предузећа „Комуналне д‌јелатности д.о.о.“ Гусиње и ЈКП „Ивањица“, што доприноси ефикаснијем пружању услуга грађанима.

Кроз студијске посете два града размењена су знања и искустава где су представници локалних заједница учили о добрим праксама, попут методологије „нултог отпада“ и управљања отпадом.

Такође су едуковани млади кроз радионице, еко квизове и ликовне конкурсе у четири основне школе у обе општине обухвативши 653 ученика. Организовани су и еко кампови на Голији и у Гусињу, који су окупили 40 ученика и омогућили им стицање практичних знања о заштити животне средине.

Пројекат је обухватио и обележавање Светског дана заштите животне средине, 5. јуна, кроз креативне активности и промоцију одрживог развоја, укључујући израду мурала у школама као трајне подсетнике на значај заштите природе.

Један од резултата пројекта је унапређење локалне инфраструктуре кроз постављање 33 дрвене канте за отпад и десет информативно-едукативних табли у Националном парку Проклетије и Парку природе Голија са циљем заштите природних добара.

                                                                                               Ј.С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.