Grad

ЗАВРШЕНО ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ПРИКЉУЧАК НЕЛЕГАЛНИХ ОБЈЕКАТА НА КОМУНАЛНУ ИНФРАСТРУКТУРУ – ПОДНЕТО 622 ЗАХТЕВА

У протеклих 30 дана, од 15. септембра до 15. октобра, многи грађани који живе у нелегализованим објектима добили су могућност да најзад за своје домове добију прикључак за струју, воду, грејање… Ову шансу искористили су и многи Чачани. У Градску управу за урбанизам стигло је више од 600 пријава, а највећи број је за прикључак на гасоводну мрежу, за шта је до сада први услов био да је објекат легализован.

Вера Јаковљевић, начелница Градске управе за урбанизам

Према речима начелнице ГУ за урбанизам Вере Јаковљевић, прикључење незаконито изграђених објеката на комуналну инфраструктуру омогућено је изменом Закона о озакоњењу објеката (чл. 39. став 5), а Влада Србије донела је Уредбу о начинима, условима и поступку за привремено прикључење на електроенергетску, гасну, мрежу даљинског грејања, водовод и канализацију. Она наглашава да се Уредба односила само на објекте за становање, односно, за породичне стамбене објекте и за станове у оквиру вишепородичних објеката. За њих је пријаву могао да поднесе председник стамбене заједнице.

Мишљење је да је овог пута у великој мери држава олакшала само пријављивање. Министарство грађевинарства је на сајту раније објавило детаљно Упутство за грађане за прикључење нелегално изграђених објеката на комуналну инфраструктуру. Ово Упутство било је истакнуто и у просторијама ГУ за урбанизам. Поред тога, за све недоумице грађани су се могли обратити службеницима ГУ за урбанизам, наглашава начелница Јаковљевић.

– Према подацима од 18. октобра, поднето је 622 захтева. Највећи број захтева, чак око 60 одсто, је за прикључење на гасоводну мрежу, око 30 одсто је за електроенергетску мрежу, а око десет одсто на водовод и канализацију – наводи начелница Јаковљевић, истичући да је пријављивање само први степеник. У року од 15 дана, уколико су испуњени сви правни услови, ГУ за урбанизам проследиће обавештење надлежном јавном предузећу, које ће доносити коначну одлуку, односно, да ли су за прикључење на дату инфраструктуру испуњени технички услови.

Осим обрасца захтева, који је део Уредбе, били су потребни: очитана лична карта власника, геодетски снимак објекта, а власништво се могло доказати купопродајним или неком другом врстом уговора или, просто, овереном изјавом код нотара да заинтересовани живи у том објекту (за оне који нису покренули поступак озакоњења објекта). Они који су раније поднели захтев за поступак озакоњења објекта и који су урадили елаборат геодетских радова могли су да га поднесу у поступку пријављивања.

– Већ смо решили 236 захтева, а 227 оних код којих су испуњени правни услови, упутили смо јавним предузећима. Одустало је шесторо грађана, троје не испуњава услове, а остали захтеви се обрађују. Онима који су доставили непотпуну документацију послали смо обавештење шта је још потребно да приложе. Најчешће недостаје геодетски снимак – каже начелница, објашњавајући да је и овај документ био са минималним подацима (катастарска општина, парцела, спратност, бруто површина објеката), а да су геодетске агенције могле да користе јавне доступне податке са портала „Геосрбија“. 

Иначе, рок за подношње пријаве продужен је за један дан, јер је 15. октобар био нерадан дан. Рок за извођење радова није дефинисан, а прикључивање ће свако домаћинство морати да плати по важећем ценовнику јавног предузећа. Уколико пријава буде одбијена, могућ је приговор ресорном министарству које има рок од осам дана да на њу одговори.

В. Т.

САМО ЗА ПОРОДИЧНЕ СТАМБЕНЕ ОБЈЕКТЕ

Могућност прикључења нелегално изграђених објеката на струју, воду, гас, грејање или канализацију имају само власници породичног стамбеног објекта или стана, који су изградњом, односно, куповином трајно решавали своје стамбено питање. Уредбом за прикључење незаконито изграђених објеката на комуналну инфраструктуру нису обухваћени пословни објекти, викендице и помоћни објекти. Привремено прикључење траје до коначног утврђивања правног статуса објекта.

И ДАЉЕ ВЕЛИКИ БРОЈ НЕЛЕГАЛНИХ ОБЈЕКАТА

Иако је пристигао велики број пријава за прикључење незаконито изграђених објеката на комуналну инфраструктуру, то је још мали део од укупног броја неозакоњених објеката, којих је у Чачку око 10.000.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.