Kultura

ZAVRŠEN 18. MEĐUNARODNI FESTIVAL ANIMACIJE „ANIMANIMA 2024“

ZAVRŠEN 18. MEĐUNARODNI FESTIVAL ANIMACIJE „ANIMANIMA 2024“

„NA ČEKANJU“, NAJBOLJI FILM FESTIVALA


Posle četiri uzbudljiva festivalska dana ispunjena projekcijama i zanimljivim pratećim programima u Kulturnom centru, 18. izdanje Međunarodnog festivala animacije „Animanima 2024“ završilo se 9. novembra proglašenjem nagrada i priznanja. Festival su podržali Ministarstvo kulture Republike Srbije, Filmski centar Srbije, Gete institut, Austrijski kulturni forum i Ambasada švajcarske u Srbiji.

Glavna nagrada festivala

Žiri glavnog takmičarskog programa činili su umetnička direktorka Valtraud Grausgruber (Austrija), profesor Kristijan Gaser (Švajcarska) i reditelj Vojin Vasović (Srbija). Najbolji film festivala po mišljenju žirija je film „Na čekanju“, rediteljke iz Švajcarske Delije Hes, kojoj je pripala i „Animanimina“ Velika nagrada.

Nagrada publike
Najboolji film za decu
  • Polazeći od svakodnevne situacije – mlada žena je zaglavljena u redu za telefonsku liniju – u filmu „Na čekanju“ Delija Hes skicira sliku urbanog društva koje izgleda kao da je hiperaktivno i uvek u pokretu, a ipak je zarobljeno u rutinama i petljama. Sa velikom elegancijom i veoma fluidnom animacijom, Delija Hes povezuje aktivnosti svojih protagonista i pušta ih da neprimetno skliznu u nadrealno. „Na čekanju“ je naizgled lagan i zabavan film, ali zahvaljujući suptilnoj kritici našeg načina života, dugo odjekuje – navedeno je u obrazloženju žirija.
    Žiri glavnog programa dodelio je i tri specijalna priznanja, Karli Melo Gampert iz Kolumbije za film “Kučka”, autorima iz Hrvatske Veljku i Milivoju Popoviću za film „Žarko, razmazićeš dete“ i Francuskinji Silviji Kalvi za film “Žiži”.
    Tročlani žiri u sastavu Julija Oker (Nemačka), Jelena Oroz (Hrvatska) i Marija Vulić (Srbija) ocenjivao je ostvarenja u konkurenciji filmova za decu. Nagradu AnimanimaKIDS za najboji film pripala je srpskoj autorki Maši Avramović za film u produkciji čuvenog francuskog studija Folimaž, „Borisova pekara“.
  • Ovaj film nas je osvojio svojom jednostavnom, ali emotivnom pričom koja nosi snažnu poruku o zajedništvu i međusobnoj podršci. Toplina likova i brižno osmišljeni vizualni elementi u 2D tehnici stvaraju svet koji privlači gledaoce svih uzrasta. Upečatljiv dizajn, koji spaja tradicionalno i savremeno, uz dinamičnu i vešto izvedenu animaciju, čini ovaj film pravim užitkom. Na kraju, gotovo da možemo osetiti miris sveže pečenih peciva – navedeno je u obrazloženju žirija.
    Specijalno priznanje u ovoj takmičarskoj kategoriji dobili su slovački autori Martin Smatana i Veronika Zaharova, za duhoviti film „Zdravo, leto“.
    Umetnički direktor festivala Milen Alempijević dodelio je specijalno priznanje Art Director’s Choice izuzetnom filmu „Zbogom, medvede“ nemačkog autora Jana Bicera. Naravno, i posetioci glavnog festivalskog takmičarskog programa su posle svake projekcije glasali za omiljeni film, pa je Nagrada publike na kraju pripala rediteljki iz Portugalije Sari Naveš, za film „Almino stanje“.
  • Posle četiri festivalska dana i 88 kratkih animiranih filmova prikazanih u šest programskih celina, utisak je da je 18. izdanje Međunarodnog festivala animacije „Animanima 2024“ i dalje na tragu svoje misije, na reprezentativan način učiniti dostupnom umetnost animiranog filma publici, posredstvom pažljivo selektiranih takmičarskih programa. Posebno je važan odaziv najmlađe publike, učenici nižih razreda čačanskih osnovnih škola su u velikom broju posećivali programe za decu, u okviru selekcije „AnimanimaKIDS“. Studenti, pak, imali su jedinstvenu priliku da prisustvuju predavanjima, prezentacijama i master klasovima „Animaniminih“ gostiju u programu „AnimanimaTALKS“. Pojedini programi „Animanime 2024“ povezani su u tematsku celinu, koja je ove godine bila stvaralaštvo žena u ovoj umentičkoj oblasti. Prikazan je izbor nagrađenih fimova sa festivala Tricky NJomen/Tricky Realities iz Beča, specifičan po tome što prikazuje samo filmove autorki. Izložba stripa predstavila je jedanaest autorki stripa okupljenih u zajedničkom projektu, omnibus strip albumu „Kod kuće“. U okviru panel programa „Upoznajte animatorke“ sa čačanskim srednjoškolcima družile su se gošće festivala rediteljke animacije. „Animanimu“ je otovorio film „Izložba cveća“ animatorke iz Finske Eli Vuorinen, koji na ironičan način govori o ulozi i položaju žene u društvu o čijim pravilima odlučuju muškarci – rekao je za naš list umetnički direktor festivala Milen Alempijević, dodajući da je posebno zadovoljstvo i čast što su u ovogodišnjim žirijima imali sjajne profesionalce, Kristijana Gasera, profesora animacije iz Švajcarske, Valtraud Grausgruber, umetničku direktorku iz Austrije, animatorke Juliju Oker iz Nemačke, Jelenu Oroz iz Hrvatske i Mariju Vulić iz Srbije, i producenta Vojina Vasovića koji radi na relaciji Kanada – Srbija.
    N. R.

IZLOŽBA STRIPA „KOD KUĆE“

Izložbeni prostor Kulurnog centra Čačak bio je posvećen stripu, intrigantnom i duhovitom omnibus strip albumu „Kod kuće“, zajedničkom projektu 11 autorki okupljenih u umetničkoj organizaciji „Srtipotetke“. A one su: Jana Adamović, Iva Atoski, Selena Danilović, Jelena Đorđević, Lea Embeli, Ivana Filipović, Danica Jevđović, Biljana Mihajlović, Ana Milojković, Ana Petrović i Dragana Radanović.

  • Udruženje „Stripotetke“ prepoznalo je snagu priča koje često ostanu neizrečene, pa je okupilo 11 autorki da kroz strip obrade teme koje svi dobro poznajemo – rad od kuće, oko kuće i u kući. Priče su raznolike i po temama i po načinu izrade, reflektujući bogatstvo umetničkih perspektiva i vibrantnu stripsku scenu Srbije. Kroz smeh, suze, frustracije i sitne pobede, ove priče osvetljavaju svakodnevnu borbu za ravnotežom između posla i privatnog života, ali i odnose koje oblikuju rodne uloge, usamljenost, izolaciju i ponekad preglasnu okolinu… Svaka autorka donosi svoj jedinstveni pogled, a pred vama su stripovi koji su istovremeno lični i univerzalni – priče u kojima ćete sigurno prepoznati deo sebe – navedeno je, pored ostalog, u propratnom katalogu izložbe.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.