Dragačevo

ЗАВИЧАЈНИ ПИСАЦ МИЛОМИР СТАНКО РАКИЋЕВИЋ ПОКЛОНИО ДЕО СВОЈЕ АРХИВЕ УДРУЖЕЊУ „НАШЕ ДРАГАЧЕВО“

ФОНД ПРЕДМЕТА ИЗ ПРОШЛОСТИ ДРАГАЧЕВА СВЕ БОГАТИЈИ  

ЗАВИЧАЈНИ ПИСАЦ МИЛОМИР СТАНКО РАКИЋЕВИЋ ПОКЛОНИО ДЕО СВОЈЕ АРХИВЕ УДРУЖЕЊУ „НАШЕ ДРАГАЧЕВО“

Након првог и другог даривања у априла и новембру прошле године, завичајни писац, истраживач и публициста Миломир Станко Ракићевић из Чачка, родом из Губереваца, недавно је поново поклонио Удружењу „Наше Драгачево“ још један део своје изузетно богате архиве коју је прикупио током своје дуге каријере и завичајних истраживања, посебно везаних за период Другог светског рата. Захваљујући овој донацији, Фонд за прикупљање и откуп предмета из прошлости Драгачева, који је основан у оквиру Удружења „Наше Драгачево“, постао је много богатији.

 Милан Парезановић, председник УО Удружења „Наше Драгачево“ и Миломир Станко Ракићевић,завичајни писац, истраживач и публициста 

Удружење „Наше Драгачево“ већ четири године има Фонд за прикупљање и откуп предмета из прошлости Драгачева, који је све свестранији и обимнији и већ се у њему налазе бројни предмети из ближе и даље прошлости, почев од фосила из корита реке Драгачице, старих милионима година, до фото-грађе Рада Плазинића, чувеног драгачевског фотографа, преко антикварних књига професора филозофије зрењанинске Гимназије Дојчила В. Томовића и књига  јереја Милисава Протића Гучанина, па све до предмета везаних за Драгачевски сабор трубача, као и за предузећа која су некада постојала на подручју општине Лучани.

Станко Ракићевић је објавио већи број књига посвећених ратним дешавањима у Драгачеву, са тежиштем на Горачићима и Губеревцима, током Другог светског рата, те завичајним сродницима Ћендићима, Ракићевићима и другима. Највећи део своје библиотеке, скупљане деценијама, а која броји више хиљада наслова, Ракићевић је поклонио Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“ у Чачку, што је један од већих легата у тој чачанској установи културе. Сада, након посете Гучи, у резултатима његовог плодотворног рада, имаће прилику да уживају и Драгачевци.

– Овај гест господина Ракићевића је велики је подстрек за наш даљи рад, али и велика обавеза да оправдамо указано поверење. Поклоњена архивска грађа, део архивских и завичајних књига, оригиналних и копираних фотографија, биће сачувана у збирци Удружења „Наше Драгачево“, док су остале књиге уступљене заинтересованим библиотекама на територији општине Лучани у склопу наше акције „Књига на дар“, кроз коју смо протеклих година школским, црквеним и општинској Библиотеци, као и талентованој и деци из породица лошијег материјалног стања поклонили више од 2.000 различитих књига, енциклопедија, збирки песама, речника и атласа – рекао је за „Чачански глас“ Милан Парезановић, председник Управног одбора Удружења „Наше Драгачево“.

Како су нам рекли у Удружењу, све више појединаца и породица део својих старих сачуваних предмета, фотографија, дописница и докумената везаних за прошлост Драгачева дарује Фонду за прикупљање и откуп предмета из прошлости Драгачева, јер имају поверење у њихов рад који је у јавном интересу. Сви прикупљени предмети у оквиру Фонда биће чувани у Удружењу „Наше Драгачево“ све до оснивања и отварања Музеја Драгачева у Гучи, након чега ће ово велико благо бити предато тој културној установи да га чува и да се о њему стара. 

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.