ФОНД ПРЕДМЕТА ИЗ ПРОШЛОСТИ ДРАГАЧЕВА СВЕ БОГАТИЈИ
ЗАВИЧАЈНИ ПИСАЦ МИЛОМИР СТАНКО РАКИЋЕВИЋ ПОКЛОНИО ДЕО СВОЈЕ АРХИВЕ УДРУЖЕЊУ „НАШЕ ДРАГАЧЕВО“
Након првог и другог даривања у априла и новембру прошле године, завичајни писац, истраживач и публициста Миломир Станко Ракићевић из Чачка, родом из Губереваца, недавно је поново поклонио Удружењу „Наше Драгачево“ још један део своје изузетно богате архиве коју је прикупио током своје дуге каријере и завичајних истраживања, посебно везаних за период Другог светског рата. Захваљујући овој донацији, Фонд за прикупљање и откуп предмета из прошлости Драгачева, који је основан у оквиру Удружења „Наше Драгачево“, постао је много богатији.
Удружење „Наше Драгачево“ већ четири године има Фонд за прикупљање и откуп предмета из прошлости Драгачева, који је све свестранији и обимнији и већ се у њему налазе бројни предмети из ближе и даље прошлости, почев од фосила из корита реке Драгачице, старих милионима година, до фото-грађе Рада Плазинића, чувеног драгачевског фотографа, преко антикварних књига професора филозофије зрењанинске Гимназије Дојчила В. Томовића и књига јереја Милисава Протића Гучанина, па све до предмета везаних за Драгачевски сабор трубача, као и за предузећа која су некада постојала на подручју општине Лучани.
Станко Ракићевић је објавио већи број књига посвећених ратним дешавањима у Драгачеву, са тежиштем на Горачићима и Губеревцима, током Другог светског рата, те завичајним сродницима Ћендићима, Ракићевићима и другима. Највећи део своје библиотеке, скупљане деценијама, а која броји више хиљада наслова, Ракићевић је поклонио Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“ у Чачку, што је један од већих легата у тој чачанској установи културе. Сада, након посете Гучи, у резултатима његовог плодотворног рада, имаће прилику да уживају и Драгачевци.
– Овај гест господина Ракићевића је велики је подстрек за наш даљи рад, али и велика обавеза да оправдамо указано поверење. Поклоњена архивска грађа, део архивских и завичајних књига, оригиналних и копираних фотографија, биће сачувана у збирци Удружења „Наше Драгачево“, док су остале књиге уступљене заинтересованим библиотекама на територији општине Лучани у склопу наше акције „Књига на дар“, кроз коју смо протеклих година школским, црквеним и општинској Библиотеци, као и талентованој и деци из породица лошијег материјалног стања поклонили више од 2.000 различитих књига, енциклопедија, збирки песама, речника и атласа – рекао је за „Чачански глас“ Милан Парезановић, председник Управног одбора Удружења „Наше Драгачево“.
Како су нам рекли у Удружењу, све више појединаца и породица део својих старих сачуваних предмета, фотографија, дописница и докумената везаних за прошлост Драгачева дарује Фонду за прикупљање и откуп предмета из прошлости Драгачева, јер имају поверење у њихов рад који је у јавном интересу. Сви прикупљени предмети у оквиру Фонда биће чувани у Удружењу „Наше Драгачево“ све до оснивања и отварања Музеја Драгачева у Гучи, након чега ће ово велико благо бити предато тој културној установи да га чува и да се о њему стара.
В. С.