Društvo

“ZATOČENIK” ZBOG PESME

“PTICE ČAČKA I OKOLINE” – ČEŠLJUGAR

Melodična pesma i lepota raznobojnog perja ove malene ptice iz porodice zeba često su, nažalost, razlog njenog robovanja u kavezima. Čak i tako zatočena peva danonoćno, ali joj taj “prisilni rad” svakako skraćuje životni vek. Gnezdarica stanarica i u našim krajevima zimu provodi u jatima i tada je najčešći plen nesavesnih ljudi. O češljugaru (lat. Carduelis carduelis, eng. European Goldfinch), u narodu znanom i kao štiglić (od nemačkog Stieglitz) govorio nam je naš sugrađanin Dragiša Gašo Petrović, ljubitelj i veliki poznavalac ptica.

Gašo smatra da je ova malena ptica veličine vrapca jedna od naših najlepših pevačica. Njen veoma melodičan i glasan cvrkut odzvanja nadaleko.  

– Živopisan izgled, ali pre svega raznovrsna pesma često su joj došli glave. Naime, u prošlosti češće, ali i danas, mnogi takozvani “ljubitelji ptica i prirode” hvataju je u najrazličitije klopke i drže je u malim kavezima, često i u mraku, da bi pevala. Danas je ta ptica strogo zaštićena i svako hvatanje, držanje u zarobljeništvu, naravno i trgovina, strogo su zabranjeni. I pored zaprećenih kazni, i danas pojedinci hvataju i prodaju ove, pa i druge vrste pevačica, što doprinosi smanjenju njihovog broja u prirodi. Potvrđeno je da većina uhvaćenih ptica ne preživi prvih par meseci, a retke su one koje prežive godinu ili više – kaže Petrović. 

Mužjaci i ženke su veoma slični. Samo iz blizine može se videti da mužjaci imaju veću, tamniju crvenu “masku”, koja se širi odmah iza oka. Hrani se sitnim insektima, plodovima i semenjem raznih biljaka, pre svega čička i češljugovine (velikog čička), koji je ovoj čudesnoj ptici akrobatskih pokreta i dao ime. Zimi često posećuje hranilice za ptice. Insektima se uglavnom hrani na početku gnežđenja, kada im je neophodna “jača” ishrana. U proseku se pari dva puta godišnje. Gnezdo gradi od korenja, mahovine, finih travki, vune, perja, a koristi i paučinu, kojom vezuje gnezdo za grančice na kojima stoji!

Prema podacima Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS), češljugar ravnomerno naseljava sve regione i visinske zone, od nizija pa do visokih planina. U našem kraju gnezdi se u mozaičnim predelima  sa živicama, u voćnjacima i šumskim zabranima. Takođe je prisutan i u parkovima. Uglavnom je stanarica i veći deo populacije zimu provodi na teritorijama gde se i gnezdi.

– Jedan deo se seli u toplije delove Evrope i Zapadne Azije. Tokom zimovanja okuplja se u veća jata i tada je pritisak onih koji ih hvataju i najveći. Procena DZPPS je da im populacija od početka 21. veka blago opada. Prema njihovim podacima, brojnost gnezdećih parova u Srbiji je 190.000-260.000, a u zapadnoj Srbiji 26.000-34.000 – navodi Petrović. 

Kada su jake zime, u naše krajeve dolaze i one sa severa, koje se dužinom i manjom obojenošću razlikuju od češljugara iz kontinentalnih krajeva.

Priredila: V. T.

Foto: Dragiša Petrović

Izvor: “Ptice Čačka i okoline”, vikipedija

SIMBOLIKA U HRIŠĆANSTVU

Od najranijih vremena češljugar je inspiracija slikarima. Ova ptica je od velikog značaja u hrišćanskom slikarstvu. Prikazana je u rukama deteta Hrista u scenama sa Bogorodicom, a vezuje se i za Muke Isusove. Prema predanju, mala, tada još “necrvenokosa” ptica preletela je Hrista kada je on, na svom Stradalnom putu na Golgoti, stavio krst na svoja ramena i otkinuo trn sa svoje krune. Kap Hristove krvi pala je na ptičje perje, a crvena mrlja je zauvek ostala na glavi ove ptice. Ova biblijska priča i ljubav da kljucaju biljke sa trnjem, povezala je češljugara sa Stradanjem Hristovim u renesansnoj umetnosti.

Češljugar, Radomir Aćimović Aćim, ulje na kartonu

U širem smislu, češljugar je simbolizovao ljudsku dušu u drevnim paganskim vremenima. Takođe, verovalo se da je uz pomoć čička moguće lečiti kugu, pa je ova simbolika preneta na češljugara, koji je “postao” talisman protiv zaraze kugom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.