Према плану „Електродистрибуције Србије“, око три милиона старих бројила у нашој земљи биће замењено „паметним“ до 2030. године. Нови мерни уређаји ће се аутоматски очитавати, помоћу софтвера у „Електродистрибуцији Србије“, а уз помоћ вештачке интелигенције на основу читаних података, грађани ће добијати савете како да смање потрошњу. Након постављања „паметних“ бројила, потрошачи ће моћи да контролишу квалитет испуручене електричене енергије, а имаће и прецизнији увид у потрошњу, док ће диструибутери даљински управљати бројилима и знатно побољшати наплату струје.
Замена електромеханичих (аналогних) бројила дигиталним или електронским, односно, „паметним“, како се све чешће називају, представља добар систем који је почео да се уводи још 2012. године, али није реализован. Постоје одређени пилот пројекти по појединим градовима и они су се показали ефикасним, истиче др електротехничких наука Драган Брајовић.
– Замена старих струјомера „паметним“ ће подићи систем и донети добре ствари и дистрибутерима и потрошачима. Дерегулацијом тржишта и преласком на тржишно пословање, електрична енергија постаје роба и та роба мора имати свој квалитет. Ова бројила омогућавају портошачима да контролишу тај квалитет и да испоручиоцу струје, евентуално, упуте замерке на испоруку. Могу да преконтролишу у дужем временском периоду квалитет што се тиче основних параметара – фреквенције и напона или додатних параметара, као што су виши хармоници напона и струје и друго. Дистрибутери ће моћи даљински да управљају тим бројилима и да побољшају наплату струје, јер ће моћи да искључе даљински потрошача који не плаћа електричну енергију. С друге стране, потрошачи ће моћи да имају у реалном времену приказ потрошње електричне енергије и да праве своје планове – објашњава Брајовић.
Замена бројила ће омогућити да се промени и деценијама дуга пракса да радници „Електродистибуције“, а од пре неколико година и одређених агенција којима су поверавани послови, ручно очитавају бројила.
Поставља се и питање повезаности ручног очитавања бројила са притужбама грађана на увећане рачуне за струју, који су се последњи пут односили на прошлогодишње децембарске, а пре тога и на увећане јулске рачуне за утрошену електричну енергију.
Иначе, паралелно са процесом замене бројила у току је и замена трафостаница и дрвених бандера бетонским, што би све заједо требало да допринесе и смањењу губитака електричне енергије у преносном систему.
– Губици у електромрежи могу бити технички у преносу електичне енергије и комерцијални, под којима се подразумева крађа струје. Савремене мреже, бетонски стубови и остало утичу на квалитет испоруке струје и то су добре ствари. Замене далековода улазе у план реконструкције и одржавања одређених мрежа, тако да електроенергетски систем има квалитетне кадрове који могу да се носе са свим проблемима који сада постоје – истиче др Брајовић.
Од укупно 3,7 милиона бројила, око 157.000 чине „паметна“ бројила, што је мање од четири одсто, а у наредних шест година требало би да буде замењено око 80 одсто бројила. Рачуница показује да би се годишње мењало око 400.000 бројила, а пројекат ће бити финансиран из донације Европске уније и повољним кредитима које ће одобрити Европска инвестициона банка.
Нова бројила су „паметна“, јер доносе вишеструку корист: садашње скупо очитавање бројила замениће даљинско, омогућиће даљинско укључивање и искључивање струје, даљинско управљање не само потрошњом већ и нижом и вишом тарифом, као и чување података. „Паметним“ бројилима, биће покривена и привреда.
В. С.