СВЕЧАНО ПОТПИСАН СПОРАЗУМ О МЕЂУОПШТИНСКОЈ САРАДЊИ 18 ГРАДОВА И ОПШТИНА У СЛИВУ ЗАПАДНЕ МОРАВЕ
Како би обезбедили адекватну превенцију и били спремнији да ефикасно реагују у случају катастрофа, 18 градова и општина из слива Западне Мораве, који је посебно изложен ризику од поплава, земљотреса и клизишта, потписало је Споразум о међуопштинској сарадњи, у понедељак, 7. јуна, у Врњачкој Бањи. Седиште заједничке службе за послове цивилне заштите биће у Крушевцу, у оквиру локалне самоуправе, а њен рад ће финансирати све општине у сливу Западне Мораве.
САРАДЊА, КООРДИНАЦИЈА И ПРЕВЕНЦИЈА
Потписивање Споразума о међуопштинској сарадњи и формирање заједничке службе за послове цивилне заштите подржали су Делегација Европске уније у Србији, Министарство унутрашњих послова, Министарство државне управе и локалне самоуправе, Министарство за европске интеграције, Канцеларија за управљање јавним улагањима, Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији и Стална конференција градова и општина (СКГО).
Његова екселенција Сем Фабрици, шеф Делегације Европске уније (ЕУ) у Србији рекао је да су велике природне катастрофе у овом крају показале важност управљања кризом, нагласивши да је добром припремом могуће смањити ризике и ефикасно управљати ванредним ситуацијама. Према речима амбасадора, срж целог концепта су сарадња, координација и превенција. “Поносан сам што данас удружујемо снаге са 18 општина, како би подржали јачу координацију и превенцију у ванредним ситуацијама у сливу Западне Мораве“, истакао је амбасадор Фабрици, додајући:
– Имали смо прилику да видимо опрему, велику посвећеност и велику жељу да се цивилна заштита унапреди зарад бољег реаговања у ванредним ситуацијама, а одабрали смо ово место у сливу Западне Мораве зато што је реч о подручју прилично подложном поплавама, земљотресима, клизиштима. Заједно са Србијом побринули смо се да држава буде у стању да одговори и опорави се од ризика од поплава и других катастрофа. Од 2014. године Европска унија је доделила више од 170 милиона евра донација само за опоравак и превенцију од поплава.
Франсин Пикап, стална представница УНДП-а у Србији, подсетила је да је Европска унија приликом поплава 2014. године учествовала са највећом донацијом у санирању последица и то у вредности од око 1,1 милион евра:
– У кризним ситуацијама, УНДП је увек присутан на терену, где пружа подршку грађанима и локалним властима да брже и лакше преброде ванредне ситуације. Поред тога, у сарадњи са Владом Републике Србије и у партнерству са Европском унијом, помажемо националним и локалним институцијама да се што боље припреме за могуће изазове, како би на време деловале превентивно и биле спремније за будуће кризе и непогоде.
Србија се труди да створи свеобухватан и модеран систем локалне превенције и одговора на катастрофе, а у томе су најважније карике баш локалне самоуправе, рекао је поред осталог директор Канцеларије за управљање јавним улагањима Марко Благојевић:
– Удружено деловање општина и градова у смањењу ризика од катастрофа представља велики искорак од досадашње праксе. Тимски рад, заједничко финансирање и координисана акција јединица локалних самоуправа представљају најефикаснији начин заштите живота и имовине људи и смањења последица елементарних и других непогода на прихватљив минимум. Како би наше заједнице и инфраструктуру учинили отпорнијим на све будуће непогоде, Канцеларија за управљање јавним улагањима реализује све инвестиције и програме обнове у сарадњи са локалним самоуправама, препознајући ризике у локалном контексту и спречавајући могуће последице кроз савремена технолошка и архитектонска решења.
ВАЖНА ЈЕ МЕЂУОПШТИНСКА САРАДЊА, АЛИ И ПОДРШКА ДРЖАВНИХ И ЕВРОПСКИХ ИНСТИТУЦИЈА
Међу потписницима Споразума о међуопштинској сарадњи је и Град Чачак, који је током претходног периода доста урадио на мерама превенције од поплава. Потписивањем Споразума о међуопштинској сарадњи, ове јединице локалне самоуправе уједно су формирале и заједничку службу за послове цивилне заштите, која ће координирати мерама превенције и системом раног упозоравања и реаговања на територији целог слива, на којој живи 800.000 грађана, рекао је градоначелник Чачка Милун Тодоровић, нагласивши да је веома важна међуопштинска сарадња, али и подршка државних и европских институција, када је реч о оваквим пројектима:
– Готово пуних пет година радимо на овом споразуму. Пре свега, ово је системско решење за управљање ризицима, од зељотреса, клизишта, пожара. Оно што нас све посебно забрањива последњих десетак година је све више поплава у сливу Западне Мораве. Али, у наредних годину дана биће формиран Тренинг центар за обуку јединица цивилне заштите опште намене, који ће се налазити у Рудном, за превентивно деловање и за уклањање последица.
Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац, казао је да је овај Споразум од великог значаја, јер ће се код Европске уније и донатора конкурисати за средства којима би се унапредила инфраструктура и предупредиле све елементарне непогоде:
– Општина Горњи Милановац је доста урадила са Канцеларијом за јавна улагања, обезбедили смо потоке на градском подручју који никада нису били регулисани, а раније су правили огромне штете и проблеме становницима тих делова града.
Ковачевић је подсетио да општина Горњи Милановац већ ради на превенцији ванредних ситуација кроз разне активности, а најактуелнија је формирање добровољног Ватрогасног друштва у Прањанима, које ће имати задатак да делује на подручју десет села, до доласка ватрогасних јединица из Чачка или Горњег Милановца, чиме ће бити смањена могућност ширења ватре и тежих последица пожара.
Председник општине Врњачка Бања Бобан Ђуровић нагласио је да захваљујући овом Споразуму локалне самоуправе могу заједно да делују, размењују искуства и доносе неопходна акта, а у циљу да на време и адекватно одговоре на елементарне непогоде:
– Такође, можемо да створимо нове цивилне заштите, односно, нове секторе ванредних ситуација који могу кроз добровољна друштва да помогну у оваквим ситуацијама.
ЗАЈЕДНИЧКА ВЕЖБА ЈЕДИНИЦА ЦИВИЛНЕ ЗАШТИТЕ И ГОРСКЕ СЛУЖБЕ СПАСАВАЊА
После свечаног потписивања Споразума о међуопштинској сарадњи, испред зграде Термо-минералног купатила “Меркур” одржана је и заједничка вежба јединица цивилне заштите слива Западне Мораве и Горске службе спасавања (ГСС). У оквиру пројекта “ЕУ за Србију отпорну на катастрофе”, који спроводи УНДП, предвиђена је набавка опреме и возила за јединице цивилне заштите и ГСС, опремање тренинг центра и одржавање обука. Укупна вредност ове донације Европске уније је 1,2 милиона евра. Захваљујући подршци ЕУ, јединицама цивилне заштите је за ангажовање у ванредним ситуацијама већ обезбеђено 900 комплета униформи и 600 метара трослојних мобилних брана за одбрану од поплава, укупне вредности око 550.000 евра.
Градоначелник Чачка Милун Тодоровић честитао је свим припадницима Цивилне заштите и Горске службе спасавања успешно изведену вежбу.
– Доста смо уложили у Цивилну заштиту, али имамо и ресурсе који су такође веома важни, младе Горане. Имамо и огромну финансијску подршку, око 1,1 милион евра је Европска унија уложила у овај слив. Желимо да у будућности овај сектор још више модернизујемо, како би што боље могли да се одупремо бројним непогодама, па и да водотокове другог реда обезбедимо… Свакодневно се Штаб за ванредне ситуације, Градска управа и наша јавна предузећа баве превентивом у циљу што ранијег откривања и лакшег управљања кризом услед елементарних непогода – нагласио је Тодоровић.
Помоћник градоначелника Милан Бојовић подсетио је да су наше јединице Цивилне заштите презентовале како се користе и постављају мобилни панели.
– Морам да истакнем да смо изазвали велику пажњу свих градова и општина у сливу Западне Мораве и то ефикасношћу, опремљеношћу и обученошћу наших јединица Цивилне заштите, које су данас неупоредиво боље опремљене и бројније, него 2014. и 2016. године, када смо имали страшне поплаве. Дакле, суштински важна ствар је да се од 2014. године до данас озбиљно бавимо овим проблемом, како би били што спремнији за евентуалне елементарне непогоде, које могу увек да се догоде – нагласио је Милан Бојовић.
Горска служба спасавања, такође, је од ЕУ добила нова возила, униформе и опрему, која ће спасиоцима омогућити да буду ефикасни и на тешко приступачним теренима. За ГСС обезбеђена су два теренска возила, минибус са девет седишта, моторне санке, као и телекомуникациона опрема, носила, сигурносна опрема за пењање и спасилачке униформе. Ова донација ЕУ вредна је 200.000 евра. У другој половини ове године биће одржане и специјализоване обуке за припаднике Горске службе спасавања у складу са европским стандардима, наводи се у саопштењу за медије УНДП-а.
Нела Радичевић
Извор: ТВ Галаксија
Фото: Кабинет градоначелника Чачка