РАСПИСИВАЊЕ КОНКУРСА КРАЈЕМ ОКТОБРА
Град Чачак је једна од првих локалних самоуправа у Србији која је увела мере помоћи домаћим привредницима. Одборници градског парламента су на свом најновијем заседању разматрали и усвојили и одлуку о условима и начину реализације Програма локалног економског развоја за 2021. годину. Ове године је у градском буџету за те намене опредељено 9,6 милиона динара, а чекује се да ће конкурс бити расписан, највероватније, крајем октобра.
Усвајањем одлуке о условима и начину реализације Програма локалног економског развоја за 2021. годину, стекли су се неопходни услови да се врло брзо распише конкурс за подршку привредницима који ће имати могућност да, као и претходних година, аплицирају за средства. Реч је о мерама које су, према речима начелника Градске управе за локални економски Владимира Гојгића, установљене пре неколико година. Средства за реализацију Програма локалног економског развоја се обезбеђују у буџету града Чачка и могу се користити за финансирање инвестиционих пројеката и пројеката којима се подстиче конкурентност у производном сектору и сектору услуга које могу бити предмет међународне трговине у складу са законом и другим прописима.
Основ за доношење одлуке о коришћењу средстава подршке је Програм локалног економског развоја Града Чачка за период од 2020. до 2022. године и њом се уређују у потпуности сви услови и начин реализације наведеног програмског акта, као и све неопходне формално-правне процедуре, а конкретно, реч је о мерама привлачења инвеститора и подстиња конкурентности.
-Привлачење инвеститора је мера која се може реализовати обезбеђивањем земљишта које је инфраструктурно опремљено и пословног простора који је у јавној својини града, закупа на одређено време и опремањем пословног простора за различите намене, затим, средстава за набавку опреме (машине, алати и остала опрема), неопходних за проширивање капацитета или започињање производње. За наведене мере заинтересовани инвеститори конкуришу својим пројектима код Развојне агенције Србије, имајући у виду да је буџет Града Чачка ограничен, тако да Република Србија за ове намене опредељује средства – рекао је Владимир Гојгић, начелник ГУ за ЛЕР.
Друга мера је подстицање конкурентности која се може реализовати кроз подршку: производним иновацијама које имају могућност директне примене и дефинисане користи у ланцу вредности производа (за трошкове инструмената, уговорних истраживања, техничког знања и патената који су купљени и лиценцирани, саветодавних услуга, оперативне и трошкове израде техничке студије изводљивости), развоју кооператива, кластера и других облика удруживања са циљем заједничког наступа на трећим тржиштима или код доминантног купца, добијању међународних сертификата у циљу омогућивања изласка домаћих компанија на инострана тржишта, затим, обезбеђивању средстава за проширење постојећих или иградњу нових производних капацитета и трошкове уређења пословања у складу са захтевима међународних стандарда пословања, као и кроз помоћ микро предузећима и стартаповима који нису у тешкоћама, а регистровани су на територији Града Чачка, а у циљу јачања конкурентности њихових производа и стварања боље позиције на тржишту. Ова мера се реализује у складу са правилима за доделу државне помоћи мале вредности.
За меру подстицања конкурентности која се реализује кроз наведене подмере ускоро ће бити расписан јавни позив на који се могу јавити привредни субјекти са територије Града Чачка. Средства за реализацију Програма локалног економског развоја, односно, за меру подстицања конкурентности у овој години, износе 9,6 милиона динара.
-Посебно бих истакао подмеру помоћи микро предузећима и стартаповима који нису у тешкоћама, а регистровани су на територији Града Чачка, која се реализује у циљу јачања конкурентности производа и стварања боље позиције на тржишту. Ова подмера се у прошлој години први пут нашла у нашем Програму локалног економског развоја. Она предвиђа субвенцију до 50 одсто од вредности инвестиције, а максимално 300 хиљада динара и то је мера која може да буде интересантна за многа микро предузећа и стартапове, укључујући и станаре Научно технолошког парка у Чачку – наводи Гојгић.
Право на учествовање у поступку доделе средстава имају инвеститори – домаћи и страни, мала и средња предузећа, предузетници, микро предузећа и стартапови регистровани на територији Града Чачка, који имају инвестиционе пројекте и пројекте којима се подстиче конкурентност у секторима за које се у складу са Програмом локалног економског развоја обезбеђују средства и који се пре почетка реализације инвестиционог пројекта пријаве за доделу средстава.
У складу са позитивним законским прописима, од права на доделу средстава изузимају се предзећа која средства не могу добити из буџета Републике, а то су привредни субјекти који обављају делатност у секторима челика, синтетичких влакана и угља, као и привредни субјекти у тешкоћама.
В. С.