Društvo Zdravstvo

ЗА ЈЕДАН ДАН ВАКЦИНИСАНО 150 ЧАЧАНА

ПРОТЕКЛЕ НЕДЕЉЕ ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ И ВАКЦИНАЦИЈА У ДОМУ ЗДРАВЉА

И за прошлонедељне превентивне прегледе у чачанском Дому здравља владало је велико интересовање грађана. Поред прегледа, у којима је овог пута акценат био на процени ризика за оболевање од дијабетеса типа 2, заинтересовани су могли да приме и вакцину против сезонског грипа. Око 150 Чачана је у недељу, 6. октобра, након неопходног прегледа код лекара опште праксе, примило ову вакцину. Већ следећег дана, у понедељак, и званично је започета имунизација против сезонског грипа у Дому здравља и свим већим амбулантама. Завод за јавно здравље Чачак обезбедио је 7.900 вакцина, које су рапоређене у здравствене установе на територији Моравичког округа.

Превентивне прегледе од 8 до 17 часова у Дому здравља у Чачку обављале су три екипе лекара специјалиста опште праксе. Поред процене ризика од оболевања од дијабета типа 2, заинтересовани грађани могли су да обаве и лабораторијске анализе са гликемијом. Како су нам рекли у овој здравственој установи, скоро сви који су дошли на превентивни преглед, желели су и да се вакцинишу против грипа.

Прим. др Гордана Станојчић

Као што и протокол налаже, пре вакцинације пацијенти су били код лекара, који су на основу прегледа и анамнезе, процењивали да ли постоје неке контраиндикације, односно, да ли пацијент може да прими вакцину. Према речима прим. др Гордане Станојчић, свега три пацијента су упућена на даље лечење, од којих је један санитетом превезен у Општу болницу, због високог крвног притиска и аритмије. Један мањи број пацијената желео је само да процени ризик од дијабета.

– Највише пацијената било је у јутарњим сатима, што је и разумљиво, јер су желели да раде и лабораторијске анализе… Извештај лекара са процењеним ризиком шаљемо у Министарство здравља, а примерак дајемо пацијенту, који га носи код свог изабраног лекара, који даље процењује степен ризика оболевања од дијабетеса и хитности лечења или даљих контрола – објаснила је процедуру др Станојчић.

Она је истакла да је ова акција имала велики значај и да би се подржала вакцинација против грипа која, сматра она, треба да буде свеобухватна.

– Вакцину не могу да приме они који имају акутну респираторну инфекцију, неко ко је имунокомпромитован на било који начин. Али, обавезно би требало да се вакцинишу сви хронични и онколошки болесници, труднице, деца старија од шест година, као и старији од 65 година. Нажалост, ни здравствени радници се не вакцинишу довољно! Јер, вакцина не само да штити вас потпуно или вам ублажава клиничку слику уколико оболите, већ свеобухватнија вакцинација доприноси већем степену општег имунитета! – нагласила је др Гордане Станојчић.

Чачански Завод за јавно здравље испоручио је здравственим установама Моравичког округа 7.900 доза вакцина против сезонског грипа „инфлувак тетра“ (Influvac Tetra, Viatris). Директор ЗЗЈЗ Чачак др Аксентије Тошић каже да је реч о четворовалентним вакцинама које су примењиване и претходних година. Он је апеловао да се имунизују сви који су у ризичним категоријама.

– Пре вакцинације потребно је да се пацијенти јаве код свог избраног лекара, како би проверили да ли има алергија или контраиндикација. Већ дан након примања вакцине почиње стварање антитела, а после максимално 21 дана вакцинисани би требало да буде заштићен од четири типа вируса грипа. Још се са сигурношћу не може рећи који ће тип вируса бити у оптицају током ове зиме – рекао је др Аксентије Тошић.

Др Аксентије Тошић

Дом здравља и веће амбуланте на територији Чачка добиће око 3.600 доза, а остатак ће бити распоређен у домове здравља Горњег Милановца, Лучана и Ивањице. Директор ЗЗЈЗ каже да се увек остави резерва, како би се надоместио евентуални недостатак у некој здравственој установи.

Најоптималнији период за вакцинацију је октобар, новембар и прва половина децембра.

В. Т.

У БОЛНИЦИ КАРДИОЛОШКИ И УРОЛОШКИ ПРЕГЛЕДИ

И овог викенда, по препоруци Министарства здравља, организована је акција бесплатних превентивних прегледа у Општој болници Чачак. Како је саопштено из ове здравствене установе, сви грађани, укључујући и оне без здравственог осигурања, могли су у периоду од 8 до 17 часова да обаве кардиолошки и уролошки преглед, измере крвни притисак, ниво шећера у крви, тумор маркере PSA за мушкарце, као и CEA, CA 19-9, и AFP, и да ураде анализу просечног нивоа шећера у крви у последња два до три месеца.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.