Društvo

ЗА БОЉИ ПОЛОЖАЈ ПЕНЗИОНЕРА

За две године, просечна пензија да досегне ниво од 55 одсто просечне плате, укинути казнене поене за превремено пензионисане, обезбедити да најстаријима буду доступни лекови да би могли да одрже пристојно здравствено стање… Ово су неки од најбитинијих захтева које ће републичко Удружење синдиката пензионера изнети Влади Србије. За сада их представљају на трибинама у 15 градова, међу којима је и Чачак.

– Хоћемо да променимо и свест пензионера! Нису само пијење кафе, дружења и излети суштина пензионерског живота. Ми не желимо да будемо прича за једнократну употребу, него да урадимо нешто што ће донети промене и остати трајна вредност. Иза човека остају дела – напоменуо је Милан Грујић, председник Удружења синдиката пензионера Србије.

Захтеве за бољи положај пензионера Грујић је изнео на трибини „Кроз дијалог до социјалне сигурности и достојанствене старости пензионера и будућих пензионера Србије“. Одржана је у уторак, 22. октобра, у Чачку. Већина се односи на финансијски положај старијих грађана.

Просечна пензија тренутно износи 47 одсто просечне плате. Таква примања има до милион најстаријих.

– Онда, можете замислити у каквим условима они живе. Залажемо се да просечна пензија износи 55 одсто просечне плате и да тај ниво досегне за две године. Морамо им обезбедити и здравствену сигурност. Колико је најстаријих који себи не могу да обезбеде неопходне лекове. Један од најважнијих захтева је да, у случају смрти брачног друга, другом супружнику припадне 30 одсто његових или њених примања. Тај део би требало да добију, без обзира на то да ли имају сопствена примања… – навео је Милан Грујић.

Синдикат пензионера Србије залаже се и за укидање казнених поена људима превремено пензионисаним, не својом кривицом. Многи су били приморани, пошто су остајали без посла. Ти казнени поени, према захтеву синдикалаца, требало би да буду укинути када ти људи напуне 65 година.

Председник Удружења синдиката пензионера Србије напомиње да у нашој земљи око 250 хиљада грађана старијих од 65 година нема никаква примања. Зато се залаже да и њима припадне 65 одсто најниже пензије, која сада износи око 24.900 динара. У ствари, то би била социјална давања.

– Знамо да ово није лако остварити, свесни смо са којим проблемима се Србија суочава. Али, мислим да није немогуће и да нама припада део друштвеног колача који би нам обезбедио бољу социјалну сигурност и достојанственију старост. Ми смо и раније наше захтеве упутили некадашњој премијерки Ани Брнабић и садашњем премијеру Милошу Вучевићу. У Чачку смо одржали трећу трибину, разговараћемо и са пензионерима у другима градовима и после тога поново изнети своје захтеве – најавио је Грујић.

На трибини у Чачку представљена је и монографија „Социјална сигурност и будућност пемзионера у Србији“, аутора др Сање Пауновић и др Рајка Косановића. Том приликом је и Јован Павлица, потпредседник Савеза пензионера Србије истакао да је социјални положај најстаријих болно питање и зато је врло важно да са својим захтевима изађу у јавност. Важно и јединство пензионера. Уочљиво је у Моравичком округу које једно од најјачих пензионерских удружења у Србији.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.