Na teritoriji rada Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Čačak (Grad Čačak, opštine Gornji Milanovac, Lučani i deo Arilja) u ovoj godini planirana je setva kukuruza na oko 11.170 hektara, što je u granicama višegodišnjeg proseka. Od 70 do 80 odsto planiranih površina biće zasejano kukuruzom za branje u klipu, dok će ostatak biti namenjen silaži. Optimalno vreme za setvu kukuruza zavisi, pre svega, od vremenskih uslova u narednim danima.

Кako navodi Milan Damljanović iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Čačak, zbog porasta cene kukuruza na svetskom tržištu, uočljiv je trend povećane zainteresovanosti poljoprivrednika za setvu ove ratarske kulture, ali, sa druge strane, na tržištu se uočava i manjak semena.

-Gotovo sve semenske kuće, u poredjenju sa prethodnim godinama, u ponudi imaju manje semena, jer prošla sezona nije bila tako povoljna za proizvodnju semenskog kukuruza. Inostrane semenske kuće na našem tržištu prodaju uglavnom seme koje se proizvodi kod nas, dok su naši domaći proizvodjači pripremili velike količine semenskog kukuruza i za izvoz, jer su cene tog materijala na stranom tržištu više u odnosu na ovdašnje. Ove godine nije došlo do neke značajnije korekcije cena semenskog kukuruza na našem tržištu, ali se njihov skok očekuje tek u narednoj godini, najverovatnije za 20 do 30 odsto. Najvažnije je da semena ima dovoljno, a ukoliko se ispolji nestašica odredjenih hibrida kukuruza, u širokoj ponudi semenskog materijala uvek se može odabrati neki drugi, koji podjednako dobro uspeva u našim uslovima i daje visoke prinose, pod uslovom da se ispoštuju sve predvidjene mere – kaže Damljanović.

Poljoprivrednici obično žure sa setvom kukuruza, tako da, iz godine u godinu, ovaj značajan posao u čačanskom kraju startuje već u prvim danima aprila, kada se setveni sloj zemljišta još uvek nije dovoljno zagrejao, što se negativno odražava na nicanje kukuruza. Otuda se preporučuje da setvu započnu tek kada se zemljište ugreje na 10 stepeni Celzijusa.
-Optimalni rok za setvu kukuruza u čačanskom kraju je od 10. do 20. aprila, ukoliko to vremenski uslovi dozvole. Početak zavisi i od položaja parcele. Setva kreće čak i ranije na parcelama koje imaju dobru ekspoziciju i blagi nagib i u ravničarskom delu – na njivama u dolini Zapadne Morave. U brdsko-planinskim predelima, setva kukuruza može da se obavi u poslednjoj dekadi aprila, pa čak i početkom maja, sve u zavisnosti od nadmorske visine zemljišta, na kome se planira setva – naglašava Damljanović.

Preporuka je da se u nižim predelima seju hibridi četvrte i pete grupe zrewa, a u brdsko-planinskom području čak i treće grupa, dok se šesta i sedma primenjuju isključivo za silažu i na parcelama gde je obezbedjeno navodnjavanje.
-Ovi moderni hibridi kukuruza i nemaju neke značajne razlike u prinosu kada se uzmu u obzir grupe zrenja. U ranijim godinama se te razlike bile daleko veće, ali bez obzira na to, poljoprivrednicima se ne preporučuje da rizikuju, jer je razlika u vremenu berbe kukuruza izmedju treće i šeste grupe 20 dana, što u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika može da dovede do slabijeg otpuštanja vlage iz kukuruza i pojave aflatoksina, budjanja zrna, pa čak i proklijavanja zrna na samom klipu. Otuda struka preporučuje da se ide na ranije grupe zrenja – objašnjava Damljanović.
Кako navodi Damljanović, hibridi kukuruza poput ZP 434, koji je dosta tražen na našem tržištu, a na koje se poljoprivrednici često žale da imaju slabo nicanje, ne bi trebalo da se seju sve dok se zemljište ne zagreje na 12 stepeni, jer imaju takvu genetsku predispoziciju. Кada se zadovolji taj uslov, kukuruz niče vrlo brzo i sustiže ostale hibride. U protivnom, seme propada.
REPROMATERIJAL SКUPLJI ZA DESETAК ODSTO
Tihomir Djurović, stočar iz Slatine, kaže da će i ove godine zasejati 14, 15 hektara kukuruza, što za njegovo domaćinstvo i jesu standardne površine, jer se bavi tovom junadi.
-Parcele su poorane na vreme, ali još uvek nisam uradio predsetvenu pripremu, jer ima mnogo vode na njivama. Setveni materijal je spreman, samo čekam da se zemljište isuši, kako bi moglo da se obradjuje – objašnjava Djurović.
Кada je reč o ceni poljoprivrednog repromaterijala, ovaj vredni stočar iz Slatine kaže da će ovog proleća setva kukuruza biti skuplja za desetak odsto u poredjenju sa prošlogodišnjom:
-Reč je o blagom poskupljenju repromaterijala od desetak odsto. Кoliko je poskupelo gorivo, toliko su podignute i cene semenskog kukuruza, veštačkih djubriva i hemijskih preparata. Da bi se zasejao hektar kukuruza neophodno je da se uloži oko 70 hiljada, a prošle godine je to bilo oko 60 hiljada dinara.
Iako se pre mesečak dana govorilo da će na tržištu vladati nestašica semena kukuruza, Djurović ističe da su poljoprivredne apoteke u čačanskom kraju prilično dobro snabdevene ovom vrstom repromaterijala. Vlada nestašica samo kada je reč o pojedinim hibridima kukuruza iz ranijih grupa zrenja, dok svih ostalih, uključujući i one za silažu, ima sasvim dovoljno.
BITNA JE I КVALITETNA PREDSETVENA PRIPREMA
U obezbedjivanju optimalnih uslova za pravilnu setvu najvažnija je pravilna obrada zemljišta, kao i kvalitetna predsetvena priprema. Priprema zemljišta za setvu ima funkciju da: sačuva vlagu iz zimskog perioda, da dovede površinski sloj zemljišta u takvo stanje da semenu omogući neposredni kontakt sa vlažnim zemljištem, da ga rastrese i omekša, odnosno poboljša vazdušni, vodni i toplotni režim zemljišta i indirektno stimuliše mikrobiološku aktivnost i oslobadjanje biljnih hraniva, da se omogući efikasna primena i delovanje herbicida, unište ponici korova, poravna zemljište i pripremi za kvalitetnu setvu. Predsetvenu pripremu bi trebalo obaviti bar dva, tri dana pre početka setve i to u jednom prohodu, kako bi se umanjio gubitak vlage.
V. S.
Foto: Arhiva sagovornika