Обрада земљишта је веома важна агротехничка мера, јер она треба да одржи и поправи структуру, физичко-хемијска и микробиолошка својства земљишта. Најбоље је ову агротехничку меру обавити у јесен, нарочито ако то временски и земљишни услови омогућавају. Предности јесењег орања су вишеструке, пре свега у квалитетној припреми земљишта за сетву.

Правовременим орањем и измрзавањем земљишта током зимских месеци, поправља се структура земљишта, јер земљиште изложено утицју ниских зимских температура поприма ситно-мрвичасту структуру која је најпогоднија за сваки тип земљишта. Такође, јесењим орањем се земљиште аерира, односно обезбеђује ваздухом, чиме се повећава активност микроорганизама у њему који убрзавају разградњу органских материја у земљишту.

Како наводи Милан Дамљановић, саветодавац за ратарство и повртарство Пољопривредне саветодавне и стручне службе Чачак, јесењи радови се полако приводе крају. Кукуруз је обран на 95 одсто површина. У брдско-планинском подручју још увек није завршена берба ове важне ратарске културе на мањем броју парцела. И јесења сетва озимих култура је завршена на 90 посто парцела, јечам је посејан на свим планираним парцелама, а озима пшеница на 90 посто парцела. Иначе, према подацима ПССС Чачак, планирано је ове године да се озиме културе на подручју Моравичког округа засеју на око 6.500 хектара.
-Сада је наступуио период завршетка јесењих и почетка зимских радова у пољопривреди, а то су, пре свега, основна обрада земљишта, ђубрење, извлачење и заоравање стајњака на парцелама и остали зимски послови који ће бити завршени до Нове године. Пољопривредници већ увелико ору парцеле. Влажност земљишта је прилично добра за дубоку обраду, која се препоручује углавном за тежа земљишта. На подручју Моравичког округа негде око 70, па чак и до 75 одсто парцела је закишељено, а веће површине на којима се гаје пољопривредне културе су тешка земљишта – смонице, тешке смонице, параподзол и псеудоглеј, која се морају поорати управо у овом периоду, како би током зиме површински слој испуцао од мраза да би земљиште било погодно за предсетвену припрему за сетву пролећних култура, пре свега, кромпира, кукуруза и повртарских култура – објашњава Дамљановић.
СТАЈЊАК ОДМАХ ЗАОРАТИ НАКОН РАСТУРАЊА ПО ЊИВИ!
Уколико површине остану неузоране у овом периоду, падавине се сливају гравитационо на друге парцеле или сакупљају у микродепресијама и тако неповољно утичу на све особине и процесе у земљишту. Правовременим и адекватним орањем то се спречава, јер узоране површине земљишта, према речима Дамљановића, боље упијају и задржавају атмосферске падавине током јесењих и зимских месеци и тако повећавају резерве влаге у земљишту:
-Дубина орања је обично 25 центиметара, док се за заснивање воћњака риголовање изводи на већу дубину. Уколико пољопривредници имају могућност, у сваком случају би требало да извезу већу количину стајњака на парцелу (од 20 до 40 тона стајњака по хектару), нарочито на тим тешким земљиштима да би се побољшала њихова структура и да би се унело што више хумуса, јер нашим земљиштима недостаје та материја, чиме се успоставља водни, ваздушни и топлотни режим земљишта. Стајњак мора да буде добро згорео и треба га заорати одмах по растурању, јер у супротном долази до великих губитака у азоту. Азотна компонента веома испарљива.
Према препоруци Дамљановића, када је реч о алувијалним земљиштима, пескуша, галувијума и земљишта у долини река, која су лако обрадива, њих је боље оставити за основну обраду у периоду касне зиме или раног пролећа, јер су склона слегању.
Осим употребе стајњака на парцелама, стручњаци препоручују да се у земљиште унесе две трећине минералних ђубрива потребних за развијање одређене пољопривредне културе. Класична минерална ђубрива (НПК ђубрива) типа „петнаестице“, „шеснаестице“ и слично имају ту особину да се релативно споро разлажу у земљишту, тако да им је потребно више месеци да пређу у земљишни комплекс, одакле га биљке могу користити, али су она јефтинија и прихватљивија за пољопривреднике у постојећим економским условима.
-Дошло до великог поскупљења ђубрива, а посебно оних квалитетнијих типа „јаре“ која имају органски носач и која су одмах доступна биљци, па ће мање и бити у употреби. Због постојеће економске ситуације, пољопривредници ће бити усмерени на јефтинија земљишта – каже Дамљановић.
УЗОРКОВАЊЕ ЗЕМЉИШТА ЗА АНАЛИЗУ

Највећи посао који се у Пољопривредно стручној и саветодавној служби тренутно ради, а који треба да буде до краја године завршен, према речима Дамљановића, јесте узорковање земљишта за анализу:
-У сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде, пољопривредно саветодавне службе у Србији већ годинама врше анализе земљишта које постају све напредније, јер сада имамо и низ акредитованих лабораторија у којима се те анализе врше веома прецизно. И начин узимања земљишта за анализу је постао сложенији. Од прошле године више није дозвољено да се раде анализе узорака које доносе пољопривредници, већ запослени у пољопривредно стручним и саветодавним службама имају обавезу да иду на парцеле и обаве тај посао по процедури која је прописана. Припремљени узорци се шаљу у акредитовану лабораторију у Крагујевцу, где се раде анализе земљишта, одакле пољопривредници добијају препоруку за ђубрење.

Узорковање и анализа земљишта су потпуно бесплатни за регистроване произвођаче. Постоји ограничење на четири анализе по једном газдинству. Дакле, пољопривредници могу да раде сваке године по четири анализе, али увек на другим парцелама. Подаци тих анализа су за ресорно министарство врло значајни, јер ће на тај начин добити мапу целе Србије са прецизним распоредом места са којих су узети узорци земљишта у току једне сезоне. То ће олакшати праћење плодности земљишта, што је веома битно за планирање набавке одговарајућих ђубрива. Осим тога, на основу резултата анализе земљишта, пољопривредници добију препоруку коју количину ђубрива треба да унесу на парцеле и са којом комбинацијом елемената у његовом саставу.
В. С.