Društvo Grad Zdravstvo

ВРЕЛИ ДАНИ И ТРОПСКЕ НОЋИ

ДР ДАНИЈЕЛА ПАРЕЗАНОВИЋ О ЗАШТИТИ ТОКОМ ЕКСТРЕМНО ВИСОКИХ ТЕМПЕРАТУРА

У Чачку, као и у целој земљи, већ неколико дана су екстремно високе температуре, преко 35 степени, а када су више од три дана изнад 32 степена можемо рећи да смо у топлотном таласу. То значи да су високе температуре, не само током дана, већ и да се током ноћи готово не спушта испод 24 степена. Високе температуре сметају свима, а нарочито су осетљиви: мала деца, труднице, лица старија од 65 година, гојазне особе, особе које болују од цереброваскуларних и кардиоваскуларних обољења, дијабета, уопште хронични болеснициподсећа за наш лист др Данијела Парезановић, шеф Одељења за промоцију здравља Завода за јавно здравље Чачак, наглашавајући да је веома важна заштита током екстремно високих температура, односно, да се у најтоплијем делу дана, од 10 до 17 часова, избегава интензивна физичка активност, да се борави у климатизованом, расхлађеном простору, уносе лаки оброци и доста течности, пре свега, вода

Др Данијела Парезановић

Према речима др Данијеле Парезановић, веома је важно знати како да се током врелих дана расхлади просторија, заштити напољу и у аутомобилу, како помоћи другима и препознати симптоме прегрејавања тела. Најважније препоруке су да се избегава боравак напољу од 10 до 17 часова, да се у стану борави у најхладнијој просторији, да се избегавају напорне физичке активности, ако је могуће да се све обавезе завршавају рано ујутро или касно поподне, у вечерњим сатима. Докторка посебно упозорава да се старије особе не смеју излагати сунцу у најтоплијем делу дана, нарочито срчани болесници и оболели од дијабета.   

– Високе температуре могу да оставе последице, пре свега, на кожи, као што су црвенила или опекотине различитог степена. Јако је важно водити рачуна да не дође до прегрејавања тела, несвестице, губљења свести, сунчанице и топлотног удара. Морамо да обратимо пажњу на то да ли се суше уста, да ли је сува кожа… Препоруке су да се излази напоље у раним јутарњим сатима или касније после 17, па чак и после 18 часова, а до тада да се буде у расхлађеним просторијама, пожељно је да температура буде до 25 степени. Дакле, важно је да се просторије расхладе, али не претарано. Ко нема климу требало би да замрачи просторије, чак колеге из “Батута” препоручују да се ставе и неке мокре тканине на прозоре, а наравно, могу се користити и вентилатори. Препорука је и да се неколико пута на дан тушира млаком водом – наводи др Парезановић.

Фото: Сајт Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“

Такође, веома је важно да се адекватно конзумирају течност и храна. Наша саговорница наглашава да је битно редовно уносити течност, пре свега, воду, избацити алкохол, смањити унос кафе и безалкохолних пића са пуно шећера. Уз довољне количине воде треба узимати мање, а чешће и лагане оброке, са што више воћа и поврћа, односно, избегавати тешку и висококалоричну храну.    

– Напољу је неопходно користити заштитна средства против опекотина, носити шешир са широким ободом или мараме, наочаре за сунце, као и лагану одећу од природних материјала, светлих боја. Наравно, обавезно треба носити флашицу воде. Ако се неко не осећа добро на улици треба му помоћи, одвести га у хладовину, прскати водом, подићи доње екстремитете, а ако је неопходно позвати Хитну помоћ. Док чекате на помоћ, покушајте особу да расхладите, дајте јој да пије течност, ослободите је вишка одеће. Старе суграђане, чланове породице, пријатеље, суседе који живе сами треба обавезно током дана контактирати, проверавати да ли су добро, да ли узимају довољно течности, да ли су у хладовини – каже др Данијела Парезановић, наглашавајући да сви треба да буду опрезни, дакле, и здраве и младе особе, јер “не мора баш у најтоплијем делу дана да се вози бицикл или вежба”.

Фото: Јована Милошевић

Када је реч о безбедности у путничком аутомобилу на високим температурама, пре уласка у возило које је било паркирано на сунцу, обавезно треба отворити прозоре и врата, као и пртљажник, неколико минута ради расхлађивања. Током дуге вожње, такође, обавезно треба правити паузе.   

– Наравно, малу децу никада не остављати у паркираном возилу када су спољашње температуре високе, чак ни у хладу. Деца су осетљива на екстремне температуре, могу се прегрејати три до пет пута брже, него одрасле особе – упозорава докторка, додајући да је важно и кућним љубимцима обезбедити довољне количине воде и не остављати их у аутомобилима.

Наша саговорница напомиње да се на сајту Завода за јавно здравље Чачак могу видети препоруке за општу популацију за поступање у току топлог времена.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.