Kultura

ВИЗУЕЛНЕ УМЕТНОСТИ „У НЕСТАЛНОМ СВЕТУ”

ОТВОРЕНА ТРАДИЦИОНАЛНА  МАНИФЕСТАЦИЈА XXVI ПРОЛЕЋНИ АНАЛЕ У ОКВИРУ „ЧАЧАНСКЕ РОДНЕ”

Традиционално сабрање уметничких отелотворења Пролећног анала броји 26. отварање! Овогодишње Пролећно анале XXVI „У несталном свету” одржано је у петак, 12. маја, у Ликовном салону Културног центра Чачак. Изложба је део пројекта Чачак – прва Престоница културе Србије, у сегменту пројекта названом „На раскршћу”. Селектор овогодишње традиционалне ликовне манифестације је Нела Тонковић, кустоскиња Свремене галерије из Суботице. Изложена су уметничка остварења Немање Миленковића, Дарије Драгојловић, Николе Радосављевића, Марине Марковић, Бојана Радојчића, Нине Тодоровић, Владимира Миладиновића, Иване Ивковић, Бранислава Николића, Групе „ШКАРТ / НЕПрактичне жеНЕ”, Надежде Кирћански и Едите Кадирић. Организатор изложбе је Ликовни програм Дома културе на челу са уредником Весном Петровић.

Фото: М.Матовић

ХРАБРОСТ УМЕТНИКА ДА ПОГЛЕДАЈУ СТВАРНОСТИ У ЛИЦЕ

Основ именовања овогодишњег Пролећног анала објаснила је селектор Нела Тонковић, кустос Савремене галерије Суботице : „Позиција уметника у несталном свету и у Гојино време и данас управо је таква: између „не могу да гледам” и „видео сам”, уметници се одлучују да не скрећу свој поглед, да пренесу оно што је виђено и доживљено како би њихова дела покренула питања или, у идеалном поретку, допринела катарзи. Данас, 2023. године, наше људско искуство „богатије је” за неколико колективних трауматичних доживљаја на глобалном плану: недавну пандемију, најновије ратне сукобе, сталну сенку еколошке катаклизме, свакодневно померање клатна социјалне прихватљивости у правцу појава које су доскора биле незамисливе, учестало одбацивање верификованих истина – листа нипошто није потпуна. Нимало зачуђујуће, та глобална перспектива – самом природом хиперповезаног света – преноси се и на врло локалне прилике, изазивајући бројне „ситне” друштвене трауме. Окружен њима налази се појединац, често ии сам тескобан услед својих интимних страхова, боли и потрага.”

Уредник Ликовног програма Весна Петровић званично отвара изложбу.
Селектор Нела Тонковић отвара изложбу.

Различити уметници и жеље да се тематски осврт на „нестално у свету” изрази, користили су различите технике, материјале и форме како би преносили поруке које су одраз данашњег друштва које динамиком живота, глобалних појава или појединачних деловања говори!

Наведено потврђује селектор изложбе Нела Тонковић: „Овогодишњи Пролећни анале осветљава рад оних уметника на сцени савремене визуелне уметности у Србији који континуирано и аутентично реагују на несталност као на једну од основних ознака савременог живота – било да промишљају ситуацију у којој се налази свет, наше друштво или појединац. Ових једанаест уметника и једна уметничка група, иако стварају у различитим медијима и подстакнути другачијим импулсима, јасно испољавају храброст да кроз своју уметност погледају стварности у лице и да је интегришу у процес настанка једног дела. Разумевање ситуације у којој се налази шира заједница, или у којој је индивидуа, снажно обележава њихове појединачне опусе. Повезујући их унутар концепта ове изложбе, намера је да се укаже на виталну линију наше савремене уметности чији фокус је управо на схватању свих сложености савременог друштвеног тренутка и његовог одјека у појединцу.”

Фото: М.Матовић
Фото: М.Матовић
Фото: М.Матовић

 УДРУЖЕЊЕ „НЕПРАКТИЧНЕ ЖЕНЕ” И ГРУПА „ШКАРТ” ДОБИТНИЦИ МЕДАЉЕ

Медаљом Пролећног анала XXVI, стручним образложењем жирија, награђено је Удружење „НЕпрактичне жене” и Група „Шкарт”! Златна плакета, медаља је рад академског вајара Николе Вукосављевића, према цртежу Захарија Орфелина. Директор Културног центра Радисав Луковић уручио је медаљу награђеној Ленки Зеленовић.

Ленка Зеленовић са својом кћерком Јецом прима златну медаљу.

На комплексност тема које су добитници медаље обрадили своје виђење износи селектор изложбе Нела Тонковић: „Дела колектива „НЕпрактичне жене” и  Групе „Шкарт” представљају изузетне примере освешћивања осећања које појединац има у односу на своје окружење. Ови неретко духовити записи и цртежи начињени тако да подсећају на старе „куварице”, радови су жена које одважно заузимају позицију истинитог говора о друштву и о себи. Њихова дела настају на линији препознавања важних тема и одговора на преиспитивање готово свега што из тих тема извире: од дневних тема до веома личних.”

Перформанс излагања „куварица“ уз тумачење њихових садржаја.

Наиме, „НЕпрактичне жене” су нестале 2000. године на искуствима групе „Шкарт” са антиратном групом „Жене у црном”. Од тада већ 23 године, као самоорганизована задруга, оне храбро, кроз форму везова на платну, такозваних „куварица”, у своје име проговарају својим радовима! Мноштво „куварица”, преко 400 радова које Ленка Зеленовић броји у својој колекцији, сликовит су приказ положаја жене у породици и друштву. Не зазирући од табуизираних тема, како личних, тако и еколошких и психолошких, ове рукотворине потреба су за снажним одјеком гласа жена! Радионица НПЖ у глини, хрватском градићу страдалом прво у рату, а потом у земљотресу, са женама у привременом контејнерском смештају, произвела је крајем децембра 2022. године серију стихова за нове радове.

Фото: М.Матовић

Ленка Зеленовић, уз кћерку Јецу Зеленовић присутнима је указала на своје изложене радове,а део њих је кроз перформанц изложен присутнима! Зеленовић је посведочила о з: „Сматрам да не треба да ћутимо, поготову ми жене, да треба да отворено говоримо о свим проблемима. Кроз ову награду поручујем младима да треба да се боре на прави начин против неправде!”

Ленка и Јеца Зеленовић

Ликовни салон отварањем Пролећног анала XXVI „У несталном свету” посетиоцима остаје да прича уметничким приказима једанаест уметника и једне уметничке групе о потреби да се савремене визуелне уметности поимају чулом слуха за уметност!

Милица Матовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.