Kultura

ВИРТУОЗНО, ЕМОТИВНО, СВЕТСКИ!

СПЕКТАКУЛАРНО ПУТОВАЊЕ КРОЗ МУЗИКУ СВЕТА НЕМАЊЕ РАДУЛОВИЋА И ОРКЕСТРА DOUBLE SENS У ПРЕСТОНИЦИ КУЛТУРЕ СРБИЈЕ

Чачак је у уторак, 11. јула увече, био срећан град. Престоница културе је потврдила да је заиста престоница културе. Градски трг у Чачку, у оквиру пројекта “Чачанска родна” – Национална престоница културе Србије 2023, то вече био је светска сцена за виртуозни концерт класичне музике, виолинисте Немање Радуловића и камерног ансамбла Double sens. На репертоару су биле нумере са новог албума „Roots“ (Корени), издање Warner Classics. Да добри путеви спајају људе, развијају и обогаћују њихову културу, сведочи и изузетна посећеност овог концерта, за који се увек тражи карта више. Овога пута, публика из околних градова, али и многе јавне личности из Београда, виђене су у Чачку, јер Немања Радуловић је звезда светског калибра, чији се наступ, једноставно, не пропушта. У чачанском Дому културе је гостовао 2017, а концерт на истом тргу одржао је и 2019. године. Албум “Корени” сниман је током маја 2021. године у великој Коларчевој дворани.  

О одјецима концерта и квалитету културне и еманциповане публике жељне врхунских уметничких вредности, довољно је рећи да се у суптилиним, тихим, најфинијим пасажима Немањине чаролије изведене на виолини, баш како и треба, није чула ни мува. Браво за Чачак!

– Овај пројекат који смо назвали „Roots“ или “Корени”, настао је за време првоg локдауна, када нисмо могли да путујемо, али смо зато путовали кроз музику. Заиста сам желео да први пројекат, када се све врати и када се отворе границе, буде онај који ће представљати оно како сам се осетио у том тренутку. Заједно са Александром Седларом смо провели месец и по дана радећи на аранжманима, слушајући музику са разних страна света, и тако смо и дошли до овог пројекта – рекао је Немања Радуловић на почетку концерта и представио чланове ансамбла Double sens као своју “музичку породицу” у којој су, поред супруге Кристине Радуловић и Александра Седлара, и сестре Милошевић, од којих Ксенија на концерту и сјајно пева. Свестан да су мобилни телефони апсолутно важан део наших живота, Немања Радуловић је предложио публици да их одложи са стране и да “ужива у целом концерту зато што се овај тренутак неће поновити”.

Музичко путовање кроз 22 земље света пројекта “Корени” започело је музиком Ирске, Шкотске, Квебека, Кине, Индије, Русије, настављено музиком Аргентине, Аустрије, Италије, Грчке, Србије, Француске, Јапана… Свирано је и неколико бисева, неизбежна “Нишка бања” подигла је публику у Чачку на ноге, као и Мађарсkа игра бр. 5, али и романтична песма “Негде, изнад дуге” (музика из филма “Чаробњак из Оза”).

 ЗАХВАЛАН НА ТОМЕ ШТО ЈЕ ОД ЖИВОТА ДОБИО

– Сматрам да имам много среће у животу, без обзира на неке тешке периоде, некако сам захвалан за оно што сам добио, а оно што сам добио то су увек најважнији пријатељи и људи који ме окружују, наравно, породица, пријатеље увек убрајам у породицу. Зато је овај ансамбл мени јако битан, зато што у овом ансамблу свако од ових музичара има свој карактер, своју личност, а ипак, када смо сви заједно, увек некако дишемо заједно. Рекао сам на почетку да ми је велика част и да сам много тога научио поред Александра Седлара, а исто тако имамо и Ксенију Милошевић која је дупли таленат у овом ансамблу, која када остави виолину, она крене много лепо да пева.

Када су бирали композиције и када је дошао ред на Србију, није било дилеме, истакао је Немања Радуловић, зато што су хтели да одају почаст Александру Аци Шишићу, који је један “геније виолине”, а Саша Седлар је направио један омаж од његових највећих хитова.

СРБИЈА, КОРЕНИ НАСТАВЉЕНИ У ФРАНЦУСКОЈ

– Србија наравно, то су моји корени, али касније су се корени наставили у Француској. Након бомбардовања 1999. године, заједно са својом породицом смо се преселили у Париз због студија, а након студија и остали. Тамо су се родиле неке нове генерације. И када смо стигли у Француску било је дивних људи који су нас дочекали, који су нам помогли у том тренутку, посебно једна породица, Фонтанароза. Патрис Фонтанароза је био мој професор на Конзерваторијуму, а данас имам ту велику срећу да се та традиција музицирања заједничког наставља са Гијомом и са Стефани, који су његова деца – рекао је велики уметник и захвалан човек Немања Радуловић.

На албуму „Корени“ су, поред осталих, композиције: „Што те нема“ певачице Јадранке Стојаковић,  „Hommage“ (омаж) Александру Шишићу, „Ђелем, Ђелем“, „Македонско девојче“ коју свира са супругом Кристином, „Кинг Давид“, „Мамбо“, „Moscow Night“, „The Butterfly Lovers“, француски валцер „Indifference“…,

ИСКРЕНОСТ И ЕНЕРГИЈА

У званичној биографији Немање Радуловића достављеној медијима се наводи:

– Српско-француски виолиниста Немања Радуловић својом јединственом енергијом и искреношћу, узбудљивом виртуозношcћу, дубином израза и авантуристичким програмом заговара теорију да музика има моћ да зближава људе. Његов дуго очекивани деби на BBC Proms-u 2019. са Симфонијским оркестром Борнмута и Кирилом Карабитсом представљао је Концерт за виолину Бербера одсвираног са „лирском деликатношcћу и супервиртуозношћу последњег покрета“ (The Times). Ексклузивно потписан за Warner Classics 2021. године, деби албум Немање Радуловића под називом Roots представља очаравајуће звучно путовање изазвано његовим бројним утицајима и инспирацијама до данас.

Његов претходни албум, “Baika”, један у низу од девет успешних снимака направљених за издавачке куће Deutche Grammophon и Universal Music Group, проглашен је „ватреним вихором музике“ од стране BBC Music Magazina, који му је доделио пет звездица и жељену награду Избор критике. Магазин „Грамофон“ похвалио је Baikine “маштовите парове”, рекавши да „Радуловић Концертом за виолину Хачатуријана шаље енергију и ватрену снагу…“ и да је „са Радуловићем као приповедачем, ово албум са задивљујућим причама“. Добитник награде Echo Classik 2015. за Откирће године,  Радуловић је уметник који настоји да прошири границе класичне музике. Окупио је праву армију верних обожавалаца широм света који су уживали у његовим наступима са многим водећим светским оркестрима, укључујући Филхармонију из Лондонда, Минхенску филхармонију, Немачки симфонијски оркестар Берлина, Државну капелу Дрезден, Краљевску филхармонију из Ливерпула, Токио симфонију из Токија, Симфонијски оркестар Монтреала, Националну филхарминију Шпаније, Холандска радио филхармонија, НДР Радиофилхармонија Хановер, ВДР Симфонијски оркестар Келн, Оркестар радио Француске, Белгијски национални оркестар, Национални оркестар из Лила, и многе друге.

Приредила: Зорица Лешовић Станојевић

Фотографије: Душко Луковић и ТОЧ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.