НАДАХНИМО СЕ ЉУБАВЉУ И ЉУДСКИМ КВАЛИТЕТОМ НАШИХ ПРЕДАКА
Тродневну духовно-културну манифестацију “Видовдански дани на Љубићу”, посвећену једном од највећих празника у српском народу – Видовдану, по први пут, организовали су Црквена општина Љубић, Удружење грађана “Светосавске свечаности”, Културно-уметничко друштво “Танаско Рајић”, Српски национални савјет Црне Горе и Православно спортско друштво “Света Србија”, под покровитељством Града Чачка и Туристичке организације Чачка. Велики празник Српске православне цркве и значајан датум у нашој историји обележава се у знак сећања на кнеза Лазара и јунаке који су погинули у Косовском боју, на Видовдан, 1389. године. У Храму Светог кнеза Лазара на брду Љубићу, 28. јуна, у присуству христољубивог народа, Његово Преосвештенство Епископ жички господин Јустин служио је свету архијерејску литургију и освештао парохијски дом.
ВЕЛИКИ ЈЕ ДАН ВИДОВДАН
Видовдан је и храмовна слава Цркве Светог кнеза Лазара, где се велики број верног народа окупио на слободарском брду Љубићу да учествује у литургијском сабрању и тако прослави црквени и државни празник. Из Краљева где столује српска православна Епархија жичка пут историјског Љубића Епископ жички господин Јустин походио је на Видовдан, да би верном народу служио свету архијерејску литургију у Цркви која је посвећена Светом кнезу Лазару и свим мученицима и новомученицима српским.
– Велики је дан Видовдан, нека Господ Бог да да сећајући се, живећи по ономе што су нам оставили наши преци, надахњујући се њиховом љубављу, њиховом жртвом, њиховим људским квалитетом који се данас ретко среће, да и ми примимо мало од њих, да нас Дух Свети све закрили, да нас усправи, умије и да поново живимо онаквим жаром, онаквом вољом да је Косово заиста наше и биће наше све док у нашим срцима оно буде наше. И то је поука и порука данашњег дана свима вама, наравно, и мени. А Господ да да мира, утехе и свакога добра, ономе који хоће добро – даће добро. Живели на много година и Бог вас благословио – речи су Епископа жичког господина Јустина упућене свештенству, богољубивом монаштву и верницима.
БЛАГОДАРЈЕ, ОАЗА МИРА И ДУХОВНОСТИ
После свете архијерејске литургије освештан је и новоизграђени парохијски дом, који се налази поред Цркве, а отворен је за све добронамернике, као благодарје, оаза мира и духовности. Владан Милосављевић, свештеник љубићки, одликован је највишим црквеним одликовањем – правом ношења крста на грудима, протојереј-ставрофор, за све оно што је учинио за Цркву на Љубићу. Свим добротворима уручене су грамате и захвалнице, црквена признања у којима су наведене заслуге одликованих.
Домаћин славе Храма био је Ђоко Кизић са многочланом породицом:
– Ми смо потомци Радована Кизића из Метохије и данас, на велики српски празник, домаћини смо славе. Нашу породицу чини 26 чланова, која живи у заједници, неподељена. Добро смо, нашли смо уточиште, овде, у Чачку.
СВЕТИ КНЕЗ ЛАЗАР И ТОБЏИЈА ТАНАСКО РАЈИЋ
И Свети кнез Лазар и тобџија Танаско Рајић не смеју бити заборављени, јер су обојица били неустрашиви јунаци и велики визионари свога времена. Цео меморијални комплекс на брду Љубићу је понос Чачка и Србије.
– Велика је енергија и љубав коју су житељи Љубића и Чачка уложили претходних неколико година да би овај комплекс заиста био величанствен. Његово Преосвештенство Епископ жички господин Јустин освештао је парохијски дом, а велики број људи који је овде присутан показује колико наш српски народ има вере и љубави. А народ који има веру и љубав, има и наду и будућност – поручио је градоначелник Чачка Милун Тодоровић, пожелевши суграђанима срећан и Богом благословен Видовдан.
Такође, 28. јуна, трећег дана манифестације, у порти Храма Светог кнеза Лазара одржан је концерт ансамбла “Фенечки Бисери”.
“ТАКО СУ ГОВОРИЛИ НАШИ ПРЕЦИ”
У оквиру видовданске свечаности, гости нашег града били су представници Српског националног савјета Црне Горе и Српске књижевне задруге, који су првог дана манифестације, у Дому културе, приредили изложбу “Тако су говорили наши преци”.
Председник Српског националног вијећа Момчило Вуксановић, нагласио је да Срби у Црној Гори живе у “сложеним” условима, а то значи да је реч о очувању идентитета српског народа:
– То нас јако забрињава и ми покушавамо, као организација која постоји више деценија, да се боримо за очување традиционалних вредности српског народа на простору Црне Горе. Да није било помоћи Владе Републике Србије вероватно не би било ни ове изложбе.
У име Града Чачка присутне је поздравио и изложбу отворио помоћник градоначелника Милан Бојовић.
– Ово није једина манифестација која је у нашој организацији, а која негује идентитет српског народа који живи у земљама у окружењу. Подсећам да и у оквиру манифестације “Дани патријарха Павла” имамо подружнице у Црној Гори, Републици Хрватској и на нашем Косову и Метохији. Имамо изузетно добре односе и са Удружењем хрватско-српског пријатељства, такође, градећи национални идентитет српског народа који живи далеко, у Приморско-горанској жупанији. Наше је задовољство, али и обавеза да у политички, тешким временима за српски народ у Црној Гори, бар на овај начин подржимо његово деловање и да се подсетимо светлих примера из наше заједничке прошлости, цитата који говоре о јединству српског и црногорског народа, о томе да смо један народ. Нажалост, данас се људи у Црној Гори изјашњавају ко је Србин, а ко Црногорац. Ми не желимо да правимо поделе, већ да заједно допринесемо јединству нашег народа – нагласио је Милан Бојовић.
ЈЕДИНСТВЕН ХРАМ, МЕМОРИЈАЛНИ КОМПЛЕКС И ПОГЛЕД НА ЧАЧАК
Другог дана манифестације, 27. јуна, одржана је “Видовданска академија” на којој су се представили српски песници из Црне Горе, Будимир Дубак, Радомир Уљаревић, Ненад Раденковић, Благоје Баковић и Милица Бакрач, као и делатност Српске књижевне задруге, коју је пре 15 година основало Српско народно вијеће Црне Горе. Наступио је и српски појац Љуба Манасијевић, гуслар протојереј Миљан Рађеновић, сарајевски парох, фрулаш Зоран Јевтић из Чачка, као и Ленка Вујанић, ученица Средње музичке школе у Чачку.
“Видовдански дани” су започели, 26. јуна, гастрономско-културном манифестацијом “Љубићки котлић – Пасуљијада”, која је организована по десети пут, код Меморијалног комплекса “Танаско Рајић”. Ове године се пријавило 12 екипа аматера, а оцењивало се кување чорбастог пасуља, укус, раскуваност, изглед и текстура. Пасуљ се углавном кувао по традиционалном рецепту наших мајки, бака и тетки, намирницама из нашег краја и органског порекла, а у циљу промовисања здравог начина живота и старих јела. Чувајући главни састојак као тајну, кулинари су се сложили да је, ипак, љубав, пресудна у рецепту. Такмичење је окупило врсне кулинаре, али и љубитеље овог традиционалног јела и, наравно, дружења.
– Где обележити Видовдан, сетити се косовских јунака и косовског завета, ако не на брду Љубићу, у једном од најлепших храмова у Србији, у Цркви Светог кнеза Лазара, на месту где се налази један од прелепих комплекса у Србији и свакако одакле се пружа предиван поглед на наш Чачак – закључио је помоћник градоначелника Мирослав Петковић.
Припремила: Нела Радичевић
Извор: ТВ Галаксија
Фото: Кабинет градоначелника и архива М. Б.