Društvo Obrazovanje

Велики успех студената из Чачка у Москви

ЗЛАТНА МЕДАЉА И СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАЊЕ ЗА ПРОЈЕКАТ ПАМЕТНЕ КУЋЕ  

„Смарт старт тим“ који чине чачански студенти, на чијем челу je професорка Олга Дукић из Техничке школе, освојио је златну медаљу и специјално признање за иновације за пројекат „Паметне куће“ на 27. Међународном салону иновација и напредних технологија у Москви „Архимед“. У конкуренцији тимова из 20 земаља и више од 200 пројеката, Чачани су били најбољи.

Победнички тим чачанских студената имао је прилику да се представи на Сајму науке и технике у Београду, као и на Global Invention Forumu на Кипру, одакле се вратио са рекордна четири признања и позивом за учешће  на Међународном салону иновација и напредних технологија „Архимед“ у Москви, где је, такође, забележио изузетан успех. Златна медаља и специјално признање за иновације за пројекат „Паметне куће“ које су освојили чачански студенти, за њих, како истичу, представља велику потврду да тимски рад има значајан утицај на лакше усвајање знања и развијање способности да се све оно што је научено примени у пракси. Поред тога, како наводе, учешће на тако престижном међународном салону за њих представља изузетно драгоцено искуство.

Победнички тим Чачана: Драган Парезановић, Вељко Јеротијевић, Тијана Лазовић, Лука Бујошевић, Јелена Пауновић, Лука Стојановић и професорка Олга Дукић (слева на десно)

– За нас је такмичење у Москви педстављало значајно постигнуће, јер нам је отворило нове могућности за напредак у креирању нових пројеката. Један од њих ће бити представљен на Сајму науке и технике у Београду крајем маја, а реч је о првом српском едукативном роботу. Била нам је велика част што смо учествовали на тако престижном такмичењу у Москви. Конкуренција је била јака и управо због тога освојено прво место и специјална награда за нас представљају велику сатисфакцију за рад на новим пројектима – рекао је за „Чачански глас“  Лука Бујошевић, студент информатике на Природно математичком факултету у Крагујевцу.  

– Освојили смо престижне награде у Москви, што само потврђује да смо много напредовали захваљујући практичном раду. То ће нам доста значити у нашем даљем образовању, али и када будемо тражили посао након стицања факултетских диплома и одлучивали чиме ћемо се конкретно бавити. Имали смо прилику да видимо много занимљивих пројеката, што је за нас било значајно искуство. Наш пројекат „Паметне куће“ је привукао велику пажњу, јер смо водили рачуна о екологији и уштеди енегије. Важна предност наше паметне куће је и то што може бити прилагођена особама које имају сметње у ходу, виду, јер је све повезано преко апликације и олакшава живот људима који имају неке потешкоће  – навела је Јелена Пауновић, студент ФТН-а у Новом Саду, на смеру Рачунарство и аутоматика.

Све је почело прошле године као пројекат матураната Техничке школе који је реализован под будним оком професорке Олге Дукић, а данас су ти исти матуранти студенти факултета у Чачку, Београду, Новом Саду. Паметна кућа коју су осмислили може да се контролише преко апликацијена телефону. Енергетски је ефикасна, штеди енергију и има даљинску контролу уређаја.

– Млади људи који су радили на пројекту „Паметне куће“ представљају будућност технолошког развоја нашег друштва, јер су изузетни и веома марљиви студенти. У данашње време цео свет говори о паметним градовима, паметним кућама, интелигентним системима. Наш пројекат се издваја управо по томе што у њему нисмо користили „готове“ комерцијалне системе, већ су сва решења апсолутно иновативна. У Москву смо путовали заједно нас седморо. Салон иновација „Архимед“ је трајао четири дана и имали смо одличну прилику да видимо бројне пројекте из више од 30 држава. Надметали смо се у категорији младих и имали смо јаку конкуренцију из Русије и многих других држава – рекла је професорка Дукић.

Иначе, поред рада са овим тимом и децом у Техничкој школи, професорка Дукић је ангажована и у Регионалном центру за талентоване ученике у Чачку за научну област физика, где такође постиже сјајне резултате.

– У Техничкој школи имамо одличне услове за рад. Међу колегама постоји одлична сарадња, без које овако сложени пројекти не би могли да буду реализовани. Имамо доста кабинета и опреме. Наравно, школа нема ресурсе да шаље ученике на сајмове и такмичења у иностранство, па нам је за то потребна подршка. Одлазак на Кипар и на Сајам науке и технике у Београд реализован је уз помоћ Научно-технолошког парка. Они су нам пружили огромну подршку и за одлазак у Москву, али су за то путовање трошкови били значајно већи, па смо покренули донаторску кампању. Одазвали су се бројни донатори, компаније и појединци. Велику захвалност дугујемо и представницима Иновационог инкубатора, који је формиран на Факултету техничких наука – истакла је професорка Дукић и истовремено поручила младима да је много лакше радити у тиму него самостално и да због тога треба да потраже у свом окружењу праве сараднике, како међу својим вршњацима, тако и у кругу професора. А уколико било коме од њих затреба подршка или савет за реализацију идеје, препоручила им да се обрате професорима у Техничкој школи, док студенти могу да се јаве у Иновациони инкубатор.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.