Društvo

ВЕЛИКИ ПЕТАК, ОБИЧАЈИ

ФАРБАЊЕ ВАСКРШЊИХ ЈАЈА

У нашем народу, као и у целом хришћанском свету, за Васкрс је обичај даривање јајима, као симбол обнављања природе и живота. Васкршње црвено јаје значи радост за оне који га дају и оне који га примају. Некада су се јаја шарала традиционалним, старим методама, прво пчелињим воском, а потом је машта показала да јаја могу да буду још лепше украшена, и то кроз разне симболе, најчешће, Христовог страдања и његовог васкрсења. Боје које се користе могу бити природне, индустријске, а украси варијају од течних боја до налепница, украсних фолија…

– Црвена боја је симбол рађања, васкрсења, среће, напретка, здравља, лепоте, свега што доноси Васкрс, као централни празник пролећних обичаја. Жута боја подсећа на сунце, али и на класалу пшеницу, хлеб, како би се обезбедила храна за читаву годину. Зелена је симбол траве, бујања вегетације, шуме, природе. Плава је боја неба, а љубичаста љубави, радости… Иначе, јаја се фарбају читаве последње Страсне седмице васкршњег поста, али у нашем народу се усталио обичај да се фарбају на Велики петак. Многе домаћице их шарају и на Велику суботу, и то није погрешно, битно је да јаја буду офарбана за Васкрс, да се са њима дочека празник радости, дан Христовог васкрсења – каже за наш лист етнолог Снежана Шапоњић Ашанин.

Етнолог објашњава да је фарбање јаја обичај у спомен на догађај када је Марија Магдалена Мироносица путовала у Рим да проповеда Јеванђеље:  

Посетила је цара Тиберија и у знак пажње поклонила му црвено јаје и поздравила га речима: “Христос васкрсе”. Црвена боја симболише Исусову крв, али је црвена боја истовремено и боја васкрсења. На Васкрс, домаћин први узима једно јаје, а за њим сви укућани. Куцање јајета и лом љуске симболише окове и представља почетак новог живота.

С обзиром на то да је код свих хришћана Велики петак најтужнији дан у години, дан када је разапет Исус Христ, обичаји на овај дан су оскудни и сиромашни. Некада чак ни ватра није ложена, нити је припремана храна. Многи верници на овај дан спроводе најригорознији пост. Ипак, у Чачку и околним селима на Велики петак се и данас шарају, фарбају и кувају васкршња јаја.

Наша саговорница подсећа да се прво офарбано јаје у црвеној боји назива “чуваркућа”, “чувар” или “стражар” и да чува у кући до следећег Васкрса, када се углавном оставља под родно дрво или у цвеће: 

Према народном предању, “чуваркућа” има готово магијске моћи, а верује се да свим укућанима чува здравље. Јаје има велики значај у религији и митологији. Постоји чак веровање да је свет постао из јајета. Снага јајета се још више повећава његовим фарбањем у црвену боју, односно, боју крви и живота. Постоје разне легенде зашто се прво јаје фарба у црвену боју. Једна је да је након распећа и смрти Исуса Христа, његова мајка на гроб донела обична бела јаја, која су преко ноћи постала црвена. То је био знак да се припрема највећа радост у човечанству, велико Христово васкрсење, са којим је он доказао вечни живот.

Н. Р.

Фото: Ј. М, Ј. П. и Н. Р.

ШАРЕНА ЈАЈА НАШИХ БАКА

Данас има пуно техника за фарбање и украшавање васкршњих јаја, а многе можете наћи и на интернету. Наше баке су јаја украшавале углавном воском, травкама и пролећним цветићима, али имале су и технику за шарена јаја. Потребно је 30 јаја и по једна кесица црвене, плаве, љубичасте, зелене и жуте фарбе за јаја. Тврдо скувана јаја оцедите од воде. У одговарајућу ширу посуду налијте мало воде, тако да попуни дно. Затим у ту шерпу ставите одговарајућу цедиљку, ђевђир, или решетку. Поређајте скувана јаја, тако да буду изнад воде у шерпи. Преко јаја неравномерно поспите фарбе у праху из кесица, па све добро затворите неком крпом, да јаја немају ваздуха и да могу да се фарбају само у пари. Кувајте их на умереној или јачој ватри десетак минута и добићете невероватна шарена јаја.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.