ИЗНЕНАЂЕЊИМА НИКАД КРАЈА…
Седамнаести међународни фестивал анимираног филма “Аниманима 2023” биће одржан од 19. до 23. септембра, у Културном центру, као интегрални део пројекта “Чачак – Престоница културе Србије 2023 –Чачанска родна”. Фестивал организује Културни центар, под покровитељством Министарства културе Републике Србије и Града Чачка, а подржали су га: мрежа Europa Cinemas и Филмски центар Србије, Италијански институт за културу, Аустријски културни форум, Амбасада Португала, Амбасада Финске, Француски институт за културу и канцеларија Европске уније у Србији. “Аниманима” ове године има 13 програмских целина, које ће бити реализоване на 19 пројекција, са 144 филма, од којих су три дугометражна у ревијалном програму. Фестивал отвара нови филм швајцарског мајстора анимације Жоржа Швицгебела “Од једне слике… до друге”. Улаз на све програме је слободан. Свечано отварање “Аниманиме 2023” је вечерас, у 19 часова, Културном центру Чачак.
Овогодишња “Аниманима” доноси прегршт сјајних анимираних филмова у два такмичарска програма. У главном такмичарском програму за фестивалски “Гран при” надметаће се 32 остварења из 18 земаља. Доминирају европски филмови, али део стиже са разних страна света, из Аргентине, Бразила, Канаде, Кине, Ирана, Кореје, јер су организатори желели да публици понуде и неке мање познате продукције, или бар мање доступне на овим просторима. Други такмичарски програм имаће три пројекције филмова за децу, каже за наш лист Милен Алемпијевић, уметнички директор Фестивала “Аниманима”.
– Одлуку о најбољем филму и осталим наградама донеће жири који ће предводити један од најбољих латиноамеричких аниматора Хуан Пабло Сарамела. Овај Аргентинац воли да истражује различите технике и естетике, а истински је мајстор у техници “стоп моушн”. Његов најпознатији филм, “Луминарис”, донео му је 328 награда и тако постигао Гинисов рекорд за најнаграђиванији кратки филм у 2018. години. Према Сарамелиним речима, то је до данас остала права мистерија, јер је он сматрао да је то експериментални филм, међутим, духовита филмска прича очито је била пријемчива публици на свим меридијанима. Са Сарамелом ће радити и наша вишеструко награђивана ауторка Ана Недељковић, а њен нови филм “О новцу и срећи” биће приказан у оквиру “Аниманиминог” програма “Савремена српска анимација”. Трећи члан жирија је Португалац Жоао Гонзалес, чији је филм “Трговци ледом” ове године био у најужем кругу за награду Америчке академије “Оскар”. Најмлађа публика гледаће у матине пројекцијама забавне и духовите филмове, а о наградама у овој конкуренцији одлучиваће жири кога чине аниматори Александар Грацер из Аустрије и Мате Хоресњи из Мађарске, као и историчарка и естетичарка анимације из Италије, Андријана Ружић. Публика ће моћи да погледа и дугометражни програм, анимиране документарце, анимиране рекламе, као и специјални програм “Тврђава од картона: 8 прича о слободи“. Изненађењима никад краја – каже Алемпијевић и подсећа да је, наравно, много више информација о програмима и учесницима доступно на фестивалском сајту: њњњ.аниманима.орг
Иначе, уметнички директор “Аниманиме” је и аутор изложбе “Стрип & xез: Ритмови простора”. Изложба ће бити отворена у Ликовном салону Културног центра, у оквиру програма отварања фестивала, а биће представљени радови инспирисани турбулентним животима и ванвременском музиком великих стилиста xеза Чарлија Паркера, Били Холидеј, Чарлија Мингаса, Мајлса Дејвиса…
– У галерији на Средњем холу Културног центра биће отворена изложба фотографија под називом “Иза очију свет”, Финца Тима Виљакаинена, изузетна колекција фотографија, иначе, објављена и у књизи под истим насловом. На више од 40 експоната изложбе су аниматори, које је Тимо снимао на фестивалима анимације, у њиховим студијима, на улицама или другим визуелно занимљивим просторима. Ти фотоси су настајали на несвакидашњи начин, Тимо је сваку фотографисану особу замолио да на тренутак затвори очи! Желео је тим чином да сугерише да је то тренутак интиме и мира из кога надолазе сјајне идеје за будуће филмове… Радови Марице Кицушић, наше сјајне илустраторке и аниматорке која тренутно живи и ради у Аустрији биће доступни посетиоцима на изложби у галерији на Горњем холу, насловљеној “Словенска божанства”. На маштовит и визуелно експресиван начин, Марица је исцртала читав пантеон и бестијаријум старих Словена – објашњава Алемпијевић.
Фестивалски гости, чланови “Аниманимих” жирија, одржаће читав низ предавања и мастер класова, у оквиру програма Animanima TALKS. Говориће о значају анимације као медија и филмске врсте, објашњаваће процесе рада, начине употребе анимацијских техника, откриће своје узоре и инспирације у стварању, а представиће и нове пројекте.
– Желели смо да публици омогућимо да у главном фестивалском такмичарском програму погледа филмове етаблираних аутора, попут Жоржа Швицгебела, Гезе М. Тота или Френка Диона, али и да отворимо перспективу ка млађим и мање познатим ауторима. Изузетан пример ауторског филма са ангажованом идејом је остварење “27”, за које је млада мађарска ауторка Флора Ана Буде ове године овенчана најзначајнијом наградом у светској анимираној кинематографији, “Кристалом” фестивала у француском граду Ансију. Њен филм говори о младој жени која покушава да оствари и заштити своје место и улогу у савременом друштву у коме коегзистирају секс, наркотици, патријархална породица, урбана ентропија, речју, све оно са чим се млади људи суочавају и што на неки начин може да утиче на формирање њихове личности – каже Алемпијевић, додајући да је анимација медиј који има неограничене могућности и који може да се на уметнички релевантан начин бави било којом темом.
Фестивал “Аниманима 2023” завршава се 23. септембра, проглашењем најбољих остварења на великој сцени Културног центра, после чега следи концерт на коме ће се врсни гитариста Дејан Крсмановић представити фестивалској публици са својим саставом Balkan Gypsy Quartet.
Н. Р.