СПЕКТАКУЛАРНО ПРВО КОНЦЕРТНО ВЕЧЕ “КАРУСЕЛА”
Прво концертно вече 15. издања Фестивала амбијенталне и етно музике “Карусел”, изазвало је велику пажњу публике и више него успешан старт. На задовољство организатора, у сјајној атмосфери уживали су и извођачи и публика у Атријуму Културног центра Чачак. Фестивал је свечано отворио састав из Северне Македоније, из Скопља, једна од најбољих џез група и џез атракција “Sethstat”. Главне звезде прве концертне вечери били су Васил Хаџиманов, професор на Академији уметности у Новом Саду и његов Бенд. Веома успешан наступ имао је и Квинтет Оливера Ђурковића, а прво вече је затворио састав ЕЈО, који предводе Чачани, браћа Милијановић и у коме свира и Александар Алемпијевић, један од кључних људи у организацији Фестивала “Карусел”.
ПУНО СРЦЕ…
– Концертна премијера, четири извођача, савршена прилика за публику да осети звуке и атмосферу југа, наших комшија из Северне Македоније. Велика пажња публике и успешан старт фестивала. Веома сам изненађен и задовољан. Наравно, на фестивалу “Карусел” је до сада било пуно добрих концерата и сјајних извођача. Међутим, прве концертне вечери 15. издања “Карусела” је била фантастична атмосфера, која није трајала само током једног наступа. Сви извођачи су потпуно оправдали позив, почев од групе “Sethstat” из Скопља, музичара који од 90-их година наступају заједно, ветерана музичке џез сцене Македоније, чудесног састава. Својим “тврђим” приступом џезу изненадили су и покренули публику, која до сада није имала прилику да чује такву групу – подсећа Душан Даријевић, уметнички директор Фестивала “Карусел”.
Потом је наступио Квинтет Оливера Ђурковића из Београда, а са њима и Чачанин Коста Јовановић, који је на почетку фестивала одржао радионицу “Гитара на сто начина”. Иначе, сви су студенти Факултета музичке уметности, џез одсека.
– Они су били сјајан увод за звезде фестивала, за Васила Хаџиманова и његов Бенд. Не памтимо кад је на “Каруселу” било толико публике. Спектакуларан наступ. Васил није први пут гост фестивала, али његов Бенд, који је значајно измењен, јесте. Наше боје је бранио састав ЕЈО, Стеван Милијановић – “дете фестивала” и његов брат Алекса. Стеван је био ученик Васила Хаџиманова. У овом саставу је и Александар Алемпијевић са музичарима који долазе из готово свих крајева Србије. Такође, одличан наступ. То је интеракција којој тежимо на фестивалу, коју желимо да створимо између музичара различитих традиција и култура. Пуно је срце кад су извођачи потпуно задовољни, тада је и публика задовољна, али и организатори. Ииако овај програм не пледира велики број посетилаца, покушавамо да наша музичка сфера интересовања буде што шира, а углавном је реч о видовима музике који су медијски скрајнути, које публика нема прилику често да чује. Најчешће је то ауторска музика, некад је и традиционална. У ствари заштитни знак фестивала је спој традиције и савремених музичких токова. Мислим да смо у томе и јединствени, не само кад говоримо о музичким дешавањима и фестивалима у Чачку и Западној Србији, већ и много шире – рекао је за наш лист Душан Даријевић, напоменувши да је интересовање музичара за фестивал велико и да организатори не могу да одговоре свим захтевима, али воде рачуна о приоритетима. Наравно, постоји и листа чекања за наредна фестивалска издања.
ПОД ИСТИМ СУНЦЕМ
На отварању концеретног дела фестивала, 31. јула, био је и музичар Душан Миленковић из Ниша, који се бави естетиком музике и музичком критиком. На “Каруселу” је учествовао 2012. године са групом “Лагатер Квинтет” и од тада, како каже, активно прати фестивал:
– Мој утисак је да је фестивал “порастао”, да је постао озбиљнији, добио је хедлајнере којима се може похвалити, као што ове године има Васила Хаџиманова. Сматрам да је фестивалу потребан већи простор, да је време за још више публике, посебно из околних градова, а што да не, и из свих делова Србије.
Тромбониста Владан Дробицки из групе “Sethstat”, који други пут учествује на “Каруселу”, сматра да је један од бољих фестивала на Балкану. Иначе, Чачани су имали прилику да чују материјал са њиховог новог албума “Соба 107”, који су снимили пре пола године.
– Надам се да ће фестивал наредних година добити већу масовност. Душан прави одличан програм. Свирам на фестивалима већ низ година и видим да су сви национални, српски бендови са андерграунд музиком већ наступали овде. То је добро, фестивал добија популарност, не само код локаних музичара. У Македонији се доста слуша ваша популарна музика. Ипак, били смо у једној држави, били смо, а и још смо “Под истим сунцем”, што потврђује слоган овогодишњег “Карусела”. Све што је осамдесетих година изашло са простора бивше Југославије, као и многи “валови”, пресликавало се код нас. Сви стари бендови, попут “ЕКВ”, “Електрични оргазам”, “Дисциплина кичме”… били су веома популарни код нас. У Македонији имамо више информација о српској музичкој сцени, него о музичарима из других, суседних држава. То ме радује. Иначе, организујем фестивал у Скопљу – “Kraj Vardarot Jazz” и прошле године је наступао ваш састав ЕЈО. Направили су одличан концерт – рекао је Дробицки.
“ЧАЧАНИ СУ ОПАСНИ МУЗИЧАРИ”
Васил Хаџиманов Бенд је управо снимио осми албум по реду, у издању “Кроација рекордс”. Иако ће промоција бити у септембру у Загребу, а у октобру у Београду, публика “Карусела” је имала част да прва чује неке од нумера са новог албума.
– Пре неколико година сам наступао на фестивалу са групом “Трио Свети”, заједно са Марком Ђорђевићем и Бранком Тријићем, а овога пута са својим Бендом. Захваљујем Душану и организаторима који су нас позвали да будемо гости “Карусела”. Чачак заслужује озбиљна културна дешавања и ово је један од фестивала за који се надам да ће опстати. Чачак је и прва “Престоница културе Србије”, што су добре вести за све грађане, али и за уметничке раднике којима дефинитивно треба помоћ и финансијска ињекција – изјавио је за медије Васил Хаџиманов, нагласивши да су Чачани “опасни” музичари и да је познато да Чачак има дугу традицију сјајних музичара.
Интервју са Василом Хаџимановим, звездом прве концертне вечери Фестивала амбијенталне и етно музике “Карусел”, биће објављен у следећем броју нашег листа.
Н. Р.