Društvo

ВАКЦИНУ ПРОТИВ ХПВ-А ДО САДА ПРИМИЛО ОКО 1.200 ДЕЦЕ

ИМУНИЗАЦИЈА ПРОТИВ ХУМАНОГ ПАПИЛОМА ВИРУСА У ШКОЛСКОМ ДИСПАНЗЕРУ

По броју оболелих и умрлих од карцинома грлића материце, Србија још увек има „црну“ статистику. Према подацима из 2020, годишње 1.815 особа оба пола оболи од одређених врста рака повезаних са хуманим папилома вирусом (ХПВ). Предњачи рак грлића материце, који се годишње дијагностикује код 1.205 жена. Често су последице фаталне. Али, ништа мање безазлени нису ни канцери других органа… Овај вирус најчешће се преноси полним односом, али то није једини начин. Вакцина „гардасил 9“, која је у Србији почела да се примењује пре годину дана могла би у великој мери да промени ову статистику. У чачанском Школском диспанзеру кажу да је интересовање за вакцину одлично и да смо по броју оних који су је примили међу водећим када је реч о здравственим установама у Србији. До сада је у Чачку вакцину примило око 1.200 деце, око десет одсто су дечаци, а најмађи је био баш један деветогодишњак.

Начелница Школског диспанзера др Данијела Васев Радоњић

Начелница Школског диспанзера др Данијела Васев Радоњић подсећа да се од прошле године спроводи добровољна и бесплатна вакцинација. Наши здравствени радници, који су и сами прошли одређену едукацију, спроводе кампању, како би родитеље и децу упознали за значајем правовремене вакцинације, која је бесплатна (о трошку РФЗО-а) за девојчице и дечаке од девет до 19 година, што је, мишљење је стручњака, идеално време за имунизацију против ХПВ-а.

– Хуманих папилома вируса има око 200, а девет који се налазе у вакцини „гардасил 9“ су најчешћи узрочници патолошких болести. Ова вакцина спречава да се пренесе ХПВ током интимног контакта или преко усне дупље, или чак и контактом преко коже. Самим тим онемогућава рак грлића материце, ануса, мушког полног органа, језика, усне дупље, као и развој кондилома, полних вирусних брадавица које су честе, а могу касније да искомпликују клиничку слику… – објашњава др Васев Радоњић и истиче да је ова вакцина дала најбољи одговор када је реч о спречавању, пре свега,  рака грлића материце. То показују и подаци из држава које већ дуго спроводе имунизацију. У многим земљама примењује се скоро две деценије, предњаче Аустралија и Шведска, у којима су обољења повезана са ХПВ-ом скоро искорењена. Што се тиче наших простора, у врху је Словенија, у којој се вакцина „гардасил 9“ примењује десет година.

У зависности од узраста, примењују се две или три дозе, а идентичну вакцину примају дечаци и девојчице. Вакцина се може примити и у каснијој доби (до двадесет шесте године), али је старији од 19 година плаћају. Препорука је да се вакцина примени што раније, јер тада имуносистем даје најбољи одговор, и пре ступања у сексуалне односе.

– Деца почев од 15. године могу сама да одлучуји и да дођу да се вакцинишу. Ипак, у већини случајева, питају се мајке… Такође, веће је интересовање девојчица, али имали смо и групу дечака од 17, 18 година, који су заједно дошли због ове вакцине – наводи др Васев Радоњић и додаје да многе мајке често као разлог зашто желе да вакцинишу своје дете је што су у породици имали лоших искустава са раком или кондиломима.

Било је и оних који су имали сумњу да ли је вакцина која се даје у Србији иста као она у Европској унији. Наша саговорница наглашава да је произвођач идентичан и да вакцина нема никава нежељена дејстава, једино може бити црвенила на месту убода…

В. Т.

НЕОПХОДНЕ РЕДОВНЕ ГИНЕКОЛОШКЕ КОНТРОЛЕ

Стручњаци истичу да имунизација никако не значи потпуну заштиту и да су редовни прегледи код гинеколога основни вид превенције Зато се свима, па и онима који приме вакцину, препоручују редовне гинеколошке контроле.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.