ГИМНАЗИЈА, КАО И ОСТАЛЕ ЧАЧАНСКЕ ШКОЛЕ И ФАКУЛТЕТИ, ОБЕЛЕЖИЛА САВИНДАН
Основне и средње школе, као и факултети у Чачку, данас су обележиле своју крсну славу Савиндан, само резањем колача, углавном без традиционалних свечаних академија. У Гимназији је то била прилика и за уручивање Светосавске награде за школску 2020/21. годину. Добитници повеље и новчане награде од 10.000 динара, које је обезбедила Гимназија, за претходну школску годину су: Илија Цвијовић за први разред (ученик II/4), Маја Боровић за други разред (ученица III/2), Добрица Јанковић за трећи разред (ученик IV/4) и Саво Станојевић за четврти разред (ученик прошлогодишњег IV/3), а сада студент Електротехничког факултета у Београду. Овом приликом уручена је Светосавска награда и најбољем ученику првог разреда у школској 2019/2020. години, Матији Обреновићу, сада ученику одељења III/3.
Директор чачанске Гимназије Иван Ружичић напомиње да је прослава Савиндана ове године, као и претходне, специфична, због актуелне епидемиолошке ситуације. Савиндан је обележен уз резање колача, а поред представника Наставничког већа и пензионера, односно, професора који су од прошлог Савиндана до данас отишли у заслужену пензију, присуствовали су и ученици, носиоци традиционалних Светосавских награда.
– Гимназија Светог Саву слави од 2000, али већ две године радимо у врло тешким и необичним условима. И ове године смо одлучили да славимо без гостију, само са члановима колектива и награђеним ученицима, а како би одржали традицију припремили смо Светосавску академију, са мањим бројем ђака. Данас је прилика да се подсетимо да ће следеће године бити два века од када је књаз Милош Савиндан прогласио за школску славу. Али, за Гимназију и за све људе који раде у просвети Србије, важно је да Савиндан не буде само 27. јануара, него сваки дан и да се руководимо управо оним што нас је учио први спрски просветитељ и учитељ. Захваљујући томе што смо увек на Савином путу, лакше проналазимо смисао у послу којим се бавимо – рекао је директор Ружичић.
Директор се осврнуо и на наставу која је прилагођена епидемиолошкој ситуацији, нагласивши да је рад у потпуно другачијим условима велики изазов и за ученике и наставнике:
– Успевамо добро да реализујемо наставу и улажемо додатне свакодневне напоре, како ученици не би имали никакве пропусте, односно, последице у образовању и васпитању. То нам је главни задатак. Али, морамо сви заједно да се ангажујемо, и професори, и ученици и родитељи.
Директор Ружичић и награђени ученици су поручили да без обзира на то што су времена тешка, треба веровати у смисао образовања и да Свети Сава увек и свима мора да буде инспирација. Добитник Светосавске награде, као најбољи ученик трећег разреда, Добрица Јанковић је прошле године остварио запажене резултате на многим такмичењима, посебно из математике, физике и хемије. Захваљујући добрим резултатима на такмичењима, остварио је и проходност на жељени факултет без полагања пријемног испита, а изабрао је Електротехнички у Београду. Такође, успешан је и у ваннаставним активностима, у слободно време свира клавир.
– Волим да тражим везу између музике и математике. Ипак, приоритет су математика и физика, а када се уморим, клавир је увек ту. Није било тешко постићи успех, али важно је научити и како се подноси неуспех. Успех углавном дође када се најмање надате. Вероватно има и бољих ученика од мене, али ја сам имао и мало среће. Поред континуираног рада и среће, важни су и мотивација и подршка професора – искрен је Добрица Јанковић.
Интересовања најбољег ученика првог разреда Илије Цвијовића су компјутери, програмирање, а планира да упише Електротехнички факултет:
– Ишао сам на такмичења из математике и физике. Сматрам да је за успех веома важно учествовати на такмичењима, али и лакше се може уписати жељени факултет. Светосавска награда ми пуно значи, као подстицај и валоризација мог успеха. Било је тешко да ускладим школске и остале активности, али сам успео – каже Илија Цвијовић, који се, такође, бави музиком, у слободно време радо свира гитару.
Домаћин овогодишње славе у Гимназији била је породица Јанковић, брачни пар Владан и Драгана. На овај начин симболично се показује јединство између родитеља и школа и колико је важно да заједно учествују у образовању и васпитању деце.
– Изузетно смо задовољни сарадњом са професорима и директором. Веома су посвећени ученицима, а родитељима је важно да су деца, такође, задовољна. Добрица је добитник Светосавске награде и већ је шест година у Гимназији, јер је био и у експерименталном одељењу, као млади таленат. Старији син Новица је, такође, завршио Гимназију и уписао књижевност – рекао је Владан Јанковић, нагласивши да им је велика част што су овогодишњи домаћини славе.
Обележавање Савиндана почело је сечењем славског колача, а настављено Светосавском академијом, коју су прирпемили професори Ана Ранђић, Владимир Димитријевић и Мирјана Јаневска, са мањим бројем ученика, због епидемиолошке ситуације. Прослава Савиндана у Гимназији била је и прилика да се професорима који су отишли у пензију уруче пригодни поклони, као и наставницима за јубиларне године рада.
Н. Р.