Основном одлуком о буџету Града Чачка за 2021. годину предвиђен је износ од 4.795.000.000 динара. Скупштина Града је током јучерашњег заседања усвојила одлуку о ребалансу буџета, којим су средства увећана за 158 милиона динара. Ребаланс је урађен искључиво због важних инвестиција које се очекују у Чачку, значајних средстава које је обезбедила Влада Републике Србије, као и Град Чачак из осталих извора.
Буџет Града је одлично планиран, приходи су повећани, трошкови рационализовани, а сарадња са Владом Србије изузетна. Градска каса ће у 2022. години располагати са више од пет милијарди динара. Подсећања ради, буџет Града Чачка је 2016. године износио 3.632.000.000, тако да се за пет година бележи повећање од 1,4 милијарде динара, наводи се у саопштењу из Кабинета градоначелника.
Приходи буџета су све већи, а превасходно од пореза на зараде, који представља најзначајнији извор средстава. Новац од пореза на зараде је за текућу годину пројектован на 1,7 милијарди динара, али је значајно већи од планираног по показатељима у првих пет месеци, па су индикатори да ће бити већи од две милијарде динара, на шта су свакако утицали порасти зарада и броја запослених.
Ребалансом је за рекултивацију несанитарне депоније у Прелићима предвиђено 74.000.000 динара. Повећана су средства и за заштиту животне средине, као и за функционисање установа културе и нове културне садржаје, а за ТОЧ је одвојено 64.000.000 динара, који ће бити опредељени за развој туризма у Овчар Бањи. Република Српска је у градску касу уплатила четири милиона динара за завршетак изградње цркве блаженопочившег патријарха српског Иринеја у Видови.
Буџет за пољопривреду, који је износио 45.000.000 динара увећан је за 5,4 милиона, из разлога што интересовање домаћих пољопривредних произвођача за субвенције никада није било веће.
Чачанској привреди је 10 милиона динара исплаћено у јануару, а ребалансом се за домаће привреднике одваја још девет милиона динара. Буџет НТП-а је са 15 увећан на 20,4 милиона динара.
Ребалансом су основном образовању омогућене благе корекције у задатим оквирима, пре свега за превоз деце, а буџет је увећан за 4,3 милиона динара.
Повећање средстава односи се и на Канцеларију за младе, подршке мерама популационе политике, социјалну, дечију и здравствену заштиту, борбу против вируса корона, али и за унапређење спортских активности.
Град је ребалансом определио додатна средства за предшколске установе, па је ПУ „Радост“ обезбеђено још 6,8 милиона динара намењених за летовање више од 2.000 малишана, за бесплатан боравак у Одмаралишту „Овчар“ за чачанске вуковаце, кориснике Центра за пружање услуга социјалне заштите „Зрачак“, ШОСО „1. новембар“, као за бесплатно летовање свих запослених који су радили у ковид систему.
Ове године, Град враћа 70 милиона динара кредита, а новог задужења није било. Одобрена кредитна средства биће коришћена у складу са потребама, по најповољнијим условима на тржишту капитала. Она су намењена, пре свега, за изградњу сале за контактне спортове, за коју је добијена сагласност Владе Републике Србије, изградњу још једног вртића, у Заблаћу, и за рекултивацију депоније.
Буџет Града је стабилан, гранитно чврст и данас се на рачуну Града Чачка налази 301 милион динара.,
Ча Глас