Aktuelno Ivanjica

УСВОЈЕН БУЏЕТ ЗА 2025. ГОДИНУ

Одборници СО Ивањица су на заседању, одржаном 17. децембра, донели одлуку о буџету општине за наредну годину који износи 1.518.011.000 динара. У структури прихода доминирају порески приходи, првенствено на доходак, добит и капиталне добитке, и трансфери од других нивоа власти.

Планирани расходи износе 1.650.885.000 динара. Потребна средства за финансирање дефицита од 132.874.000 динара и отплату главнице од 2.500.000 динара ће се финансирати из пренетих средстава и задуживања у износу од 85.500.000 динара. Највише расхода односи се на сталне трошкове, трошкове путовања, специјализоване и услуге по уговору, текуће поправке, одржавање и материјал као и за плате, накнаде, социјална давања и јубиларне награде запосленима.

Представљајући упутство о грађанском буџету, заменик председника општине Ненад Главинић је нагласио да се труде да саслушају и уваже жеље грађана али да су оне далеко веће од буџета, па се утврђују приоритети и праве компромиси. У дискусији су опозициони одборници изнели тврдње да буџет није развојни већ потрошачки.

По речима Милована Јаковљевића (ГГ Домаћинска листа радних људи), то је последица централизације и непребацивања трансферних средстава колико би требало.

Објаснио је да се у “заједнички ћуп“ сливају приходи али се Београду и Војводини углавном враћају док Централна Србија добија свега осам одсто. По закону о финансирању локалних самоуправа треба да се распореди 1,7 одсто на градове и општине и да Ивањици припадне 1.476.000.000 динара а добија свега 322 милиона. Зато буџет и не може да буде развојни, оценио је и додао да се овако „од немогућег прави нешто у стилу Худинија или Коперфилда“. Сматра да треба штедети где год је могуће, па на пример предлаже да се за превоз ученика уради обједињена набавка или директна давања родитеља, да се позове дијаспора да помогне. Рекао је и да разуме да власт то не може сама да уради и понудио да опозиција преузме на себе све непријатности у вези са помињањем тог питања.

Миле Секулић (НПС) је оценио да треба направити притисак и издејствовати закинута средства за општину у којој годинама су најмања примања у округу, док је др Милорад Драмићанин (УО ССП И ДС) предложио да можда не треба усвојити буџет и увести привремено финансирање како би се „послала порука да нисмо задовољни“.

Иван Јовићевић (Ново лице Србије) је имао три амандмана да се средства са појединих позиција умање и преусмере на друге али нису прихваћени. У дискусији је изнето и запажање да се мало приступа европским фондовима и развојним пројектима.

Између осталог, опозициони одборници су изнели и примедбу на мали износ средстава за медије од девет милиона наглашавајући њихов значај и потребу да се више квалитетнијих информација пласира.

Подсећајући на средства добијена од Републике за пројекте, Ненад Главинић је подвукао да то говори да „нисмо заборављени“.

Одлука о буџету је донета већином гласова одборника владајуће коалиције.У расправи о програму пословања ЈКП „Ивањица“ централно је било повећање цена услуга дистрибуције воде, канализације и одвожења и депоновања смећа које ће од 1. јануара бити више за 20%.

Како је нагласио в.д. директора Милутин Кривокућа, укупно повећање рачуна за грађане са ПДВ-ом ће бити у износу цене коштања једне паклице цигара.Милутин Кривокућа, укупно повећање рачуна за грађане са ПДВ-ом ће бити у износу цене коштања једне паклице цигара. Поскупљење се правда већим трошковима пословања, уводи се постепено и још увек не достиже ниво препоручених цена.

Уместо досадашњих 49,35 динара домаћинства као и школе, вртић, Дом здравља, Анемија, Удружење за МНРО, Друштво за ЦДП и Дом ученика ће кубик воде плаћати 59,22 динара, а одвођење отпадних вода уместо 19,95 сада је 23,94 динара по кубику. За привреду кубик воде ће уместо 93,28 бити 11,94 динара а канализација уместо 32,58 биће 39,10 динара по кубику. Паушалци ће уместо 629,15 плаћати 754,98 динара, а канализацију уместо 254,25 издвајаће 305,10 динара по члану домаћинства месечно. Услуга сакупљања, транспорта и одлагања отпада коштаће по члану домаћинства 300,68 динара уместо досадашњих 250,57 динара. Школе, вртић, Дом здравља, Анемија, Удружење за МНРО, Друштво за ЦДП и Дом ученика ће по квадрату корисног простора плаћати 15 уместо садашњих 12,50 динара, а привреда 29,99 уместо 24,99 динара. Уколико се не пријаве промене у броју чланова домаћинства или површини корисног простора цене се дуплирају. Паушалци за простор до 20 квадратних метара плаћаће 1.249,20 уместо садашњих 1.041 динар а за површину до 45 квадрата 1.417,14 уместо 1.180,95 динара. Поред ових, повећан је и износ за погонску предност са 150 на 180 динара.

Ј. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.