ПОДРШКА ЛОКАЛНОМ МАЛОМ БИЗНИСУ
У оквиру пројекта “Подршка локланом малом бизнису”, који реализује Пословно удружење послодаваца “Унија Чачак 2000” са партнерима Форум привредника Чачка и Локалном акционом групом ЛАГ Чачак – Горњи Милановац, планирано је низ активности за подршку локалним малим произвођачима. Део тих активности су и едукативне радионице. У понедељак, 5. септембра, у свечаној сали Агрономског факултета, одржана је радионица, под називом “Услови у објектима за прераду хране и извори финансирања изградње и опремања објеката за прераду хране”. Радионица је била намењена представницима из сектора микро, малих и средњих предузећа, регистрованих пољопривредних газдинстава и предузетницима са територије Града Чачка и општина Горњи Милановац и Лучани.
Ивана Каровић, члан пројектног тима, напомиње да ће после радионице посвећене условима у објектима за прераду хране, у оквиру пројекта “Подршка локланом малом бизнису” уследити и едукативне радионице из области дигиталног електронског пословања, Е-фактуре и стандардизације.
– Поред едукација, подршка локалном малом бизнису подразумева и отварање Дистрибутивног центра, кога ће да пратити веб платформа, где ће се наћи сви домаћи локални произвођачи, претежно хране, али и осталих делатности. После отварања Дистрибутивног центра, планирамо да одржимо Локални фестивал хране, који ће окупити све произвођаче са територије Чачка, Горњег Милановца и Лучана и промовисати фирме које послују на овим просторима. Такође, подршка учесницима у пројекту подразумева и дизајн, редизајн, паковање производа, стандардизацију, сертификацију, израду веб сајта – наводи Ивана Каровић.
Теме прве активности пројекта “Подршка локланом малом бизнису”, односно, едукативне радионице “Услови у објектима за прераду хране и извори финансирања изградње и опремања објеката за прераду хране” биле су у вези са: условима у производњи и преради хране, на нивоу правних лица, производњи занатског типа и регистрованог пољопривредног газдинства; упоредним тумачењем законских захтева за прераду на газдинству, у малим погонима и професионалну индустријску; и потенцијалним изворима финансирања изградње и опремања погона, укључујући инвестиције у енергетску ефикасност, обновљиве изворе енергије и пречишћавање отпадних вода.
– Радионица је намењена превасходно младим произвођачима хране и онима који желе да се упусте у ову причу. Такође, онима који су већ закорачили у производњу хране да нађу свој пут и да на најједноставнији начин, у постојећим законским оквирима, послују и унапреде своје пословање. Држава је пре неколико година препознала прилику да подржи мале произвођаче, јер се свест о локалној храни све више развија. Захваљујући томе, законска регулатива је омогућила произвођачима пласирање производа. У зависности од обима производње постоје и ограничавајући фактори, где може да се продаје, на који начин, шта је потребно од инфратсруктуре, објекат, опрема, као и шта је потребно кад већ постане фирма која се развија. Реч је о корацима у развоју, од пољопривредног газдинства, преко занатске радње, до праве индустрије хране. На овај начин произвођачи хране лакше долазе до информација шта им је потребно и које могућности имају. Многи чак и не знају да могу да пласирају своје производе – рекла је за наш лист едукатор Марија Словић, дипломирани технолог, међународни оцењивач за прехрамбене стандарде, власница “Млекара са Овчара” и веб продаје здраве хране “Domaccini”.
Једна од главних активности пројекта, који финансира Европска унија, преко програма ЕУ ПРО Плус, је изградња Дистрибутивног центра, који подразумева продајно – изложбени простор и Логистички центар за испоруку производа.
– То је један од главних проблема малих произвођача. Дуго смо чекали отварање малопродајног објекта, да на једном месту понудимо суграђанима све што производимо у нашем крају. Објекат се налази на пијаци у Љубићу. Реч је о постојећем објекту који је преуређен, тренутно се постављају полице и уређује ентеријер. Испред локала је и велики паркинг, погодан не само за аутомобиле за преузимање робе, већ и за аутобусе, тако да могу да сврате туристичке групе и купе наше производе. Наравно, производе ћемо прво понудити Чачанима. До фебруара ће бити онлајн поруxбине, које ће моћи да се преузму у објекту, или да буду достављене на кућну адресу. Планирамо, да једном седмично организујемо и доставу у Београд, преко нашег Удружења “Чачани у Београду” – рекао је Цане Јовановић, сувласник предузећа “Поло”.
У току је и израда веб платформе, на којој ће сви произвођачи моћи да представе своје производе, а купцима ће домаћи производи бити знатно доступнији.
Н. Р.