Grad

УСКОРО ПОДЕЛА КАНТИ ГРАЂАНИМА

СТИГЛА КОМПЛЕТНА ОПРЕМА ЗА ПРИМАРНУ СЕЛЕКЦИЈУ КОЈА СЕ ФИНАНСИРА ИЗ IPA ФОНДА

Сва опрема неопходна да примарна селекција отпада заживи у што већем броју домаћинстава стигла је у Чачак. У кругу ЈКП „Комуналац“ налази се више од 15.000 пластичних канти за домаћинства, 640 великих контејнера за колективно становање, три возила за сакупљање и превоз рециклабилног отпада са механизмом за пресовање… Очекује се да Министарство за заштиту животне средине ускоро одобри почетак реализације пројекта “Увођење примарне сепарације отпада у граду Чачку” (EISP 2), када ће домаћинствима бити достављене плаве канте, а на улице постављени нови плави и жути контејнери. Проценат рециклаже требало би да буде далеко већи, чиме ће се смањити количина смећа које се сада одлаже на регионалну депонију „Дубоко“. Самим тим требало би да нам град и околина буду много чистији.

Укупна вредност пројекта је више од милион евра. Комплетна опрема, вредна 838.912 евра, финансирана је преко Програма „IPA 2017“. Учешће Републике Србије је 15 одсто, са колико учествује и Град Чачак (106.961 евро). Средства из градске касе намењена су, између осталог, за набавку кеса, промотивни материјал, едукацију запослених у школама и вртићима, израду ниша за постављање контејнера за стакло и рециклабилни отпад…

Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника задужена за екологију

Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника задужена за екологију, каже да успостављање система примарне сепарације отпада захтева додатне трошкове за опрему и пратеће објекте за секундарно раздвајање, односно за линије за сепарацију у ЈКП „Дубоко“, чији је оснивач и Град Чачак. Наравно, биће потребно време да би се промениле навике, али надлежни рачунају да ће грађани, бар већина, прихватити новине зарад добробити свих.

– Закон о управљању отпадом дефинише да су локалне самоуправе обавезне да уреде селекцију и да уведу одвојено сакупљање отпада, ради лакше рециклаже, најкасније до 2019. године. Због многих разлога, рокови су померени. Чачак је, ипак, доста одмакао у односу на друге осниваче регионалне депоније „Дубоко“ – каже Мирјана Ђоковић и напомиње да се годишње на територији Чачка сакупи око 31.556 тона отпада. Чачак има укупно 34.409 домаћинстава, од чега је више од 73 одсто индивидуалног типа. У систем примарне селекције, која се на делу територије спроводи више од десет година, сада је укључено око 15.600 домаћинстава, у којима се отпад одваја у кесама, кантама или контејнерима. За потребе транспорта ЈКП „Комуналац“ користи 25 возила, девет их је за сакупљање и транспорт примарно селектованог отпада за рециклажу.

Нове канте за примарну селекцију отпада добиће, углавном, домаћинства у насељима која су одраније у систему. Очекује се да ће спровођењем пројекта број домаћинстава укључених у примарну селекцију бити знатно повећан.

Селектовани отпад, као и до сада, одвозиће камиони у трансфер станицу у Прелићима. Овај отпад се одлаже у аброл контејнере (наменске за суви отпад), а са те локације одвози се на траке у Регионалну депонију „Дубоко“, која их даље продаје. Како истиче Ђоковић, и за градску касу цео програм доноси корист кроз умањење рачуна за проценат суве фракције који се одвози у „Дубоко“. Она најављује да ће се спроводити контрола примарне селекције, као и „награђивање“ оних који то буду радили по пропису.

– Требало би да буде растерећење тих грађана кроз рачуне за ову комуналну услугу, бар док се људи навикну. Сматрам да ће овај пројекат донети добро свима. Сада је стопа рециклаже у Србији око осам процената, а очекујемо да ће се она кроз овај програм повећати на 15 одсто. Нећемо брзо достићи тај ниво, јер још није довољно висока свест грађана о екологији –  сматра она.

Систем примарне селекције неће бити уведен у насеља са мање од 100 домаћинстава, као и она која су више од 15 километара удаљена од Чачка. У тим деловима, према речима Мирјане Ђоковић, потенцираће се и даље на рециклажним острвима, на којима се делом раздваја отпад.

В. Т.

Фото: архива саговорника

ОПРЕМА

Пројекат спроводи Министарство заштите животне средине, уз помоћ ЕУ и Владе Краљевине Шведске. У Чачак је стигло 15.164 пластичних HDP канти од 240 литара за индивидуална домаћинства (плаве). За колективно становање намењени су 392 пластична HDP контејнера запремине 1,1 кубни метар (плави) и 248 пластична HDP контејнера за сакупљање стакла запремине 1,1 кубни метар (жути). Поред тога, ЈКП „Комуналац“ добио је два двоосовинска возила за сакупљање отпада капацитета 16 кубних метара, која имају механизам за пресовање отпада, уз могућност прихватања канти од 120 до 240 литара и контејнера од 1,1 кубни метар. Добиjeно је и двоосовинско возило за сакупљање и превоз рециклабилног отпада, капацитета 12 кубних метара, такође, уз могућност пресовања отпада.

ПАПИР, ПЛАСТИКА, МЕТАЛ И СТАКЛО

У плаве канте у домаћинствима одвајаће се пластични, папирни, картонски и метални отпад. Жути контејнери у насељима одређени су за сакупљање стаклене амбалаже, односно флаша и тегли (не и прозорска стакла, огледала, чаше, порцелан…)

ПОДЗЕМНИ КОНТЕЈНЕРИ

За цео систем примарне селекције веома значајно је и постављање подземних контејнера.

– Комплетан Љубић кеј покривен је подземним контејнерима… Набављено их је још за Авлаџиницу и за то је из ресора екологије издвојено 12 милиона динара. Намера је да следеће године завршимо Авенију липа. Овај систем, подземни контејнери за суву и мокру фракцију, радићемо где год постоји интензиво колективно становање – каже Мирјана Ђоковић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.