УСПОРЕН РЕЖИМ САОБРАЋАЈА У МУЗЕЈСКО-ГАЛЕРИЈСКОМ КОМПЛЕКСУ
Реконструкција Улице цара Душана, од Господар Јованове до Краља Петра И, у самом градском језгру, као једна од инфраструктурних активности у оквиру пројекта “Чачак – Национална престоница културе”, ускоро ће бити завршена. Као што је и најављено пре два месеца, средином маја, када су и започети радови, реконструкцијом ове улице, пешаци и бициклисти, као и посетиоци музејско–галеријског комплекса, добиће приоритет у односу на возаче путничких возила.
У завршној фази реконструкције Улице цара Душана данас (петак, 14. јул) би требало да буду постављени још један, завршни слој асфалта и сигнализација, а потом следи и финално уређење музејско-галеријског комплекса. Тротоари су проширени и уместо паркинг места, улица је добила двосмерну бициклистичку стазу, а највероватније на јесен ће је красити и нове саднице, ради озелењавања овог простора. На средини улице је денивелисана платформа у каменој подлози, а да би се безбедност пешака максимално повећала, у овом делу улице важиће режим “зоне успореног саобраћаја”, подсећа за наш лист Марко Гавриловић, руководилац техничког сектора ЈП “Градац”.
– Улица цара Душана ће ускоро бити отворена за саобраћај. Улица је већ формирана, коловоз са застором од асфалта је нешто ужи од претходног профила, а тротоари и прелазни плато су са застором од бетонских плоча, са посебно означеним трасама кретања учесника у саобраћају. На средини улице, на месту повезивања дворишта Уметничке галерије “Надежда Петровић” и Народног музеја постављена је платформа, која је у истој равни за кретање пешака и возила. Дакле, добили смо лепу амбијенталну целину музејско-галеријског комплекса, који је јако важан за посетиоце ове културне зоне. Платформа је посебно означена, односно, подразумева посебан режим саобраћаја, који се одвија по принципу “успореног саобраћаја”, где пешаци имају предност. Наравно, планирано је и уређење и озалењевање овог простора, а на јесен ће бити посађено више од двадесет стабала – каже Гавриловић.
Реч је о инвестицији у оквиру пројекта “Национална престоница културе – Чачанска родна”, а вредност радова је око 50 милиона динара. Упркос великим падавинама, сви радови су изведени углавном у планираном року. Извођач радова је предузеће “Штрабаг”, огранак “Путеви Чачак”, а надзор врши ЈП “Градац”.
Н. Р.