Победник 13. Смотре најбољих српских шљивовица је Драгић Гајовић из Губеревца, чија је ракија из 2009. године добила оцену 19,24. Друго и треће место су освојиле Јована Бојовић из Чачка и Гордана Минић из Трепче, унука и бака, за шљивове препеченице из 2014. и 2008. године из „Минићеве куће ракије“, које су оцењене са 19,11 и 19,09 бодова. Свечана додела престижних награда Смотре за најбоље српске шљивовице у 2023. години уприличена је у уторак, 25. јуна, у чачанском Институту за воћарство.

Од 76 узорака победничких ракија са прошлогодишњих такмичења, организованих широм Србије, на кровном такмичењу које се традиционално организује у чачанском Институту за воћарство и представља својеврсну „лигу шампиона“ у овој области, експертска комисија за сензорно оцењивање шљивовица прогласила је најбољом шљивовицу Драгића Гајовића из Губеревца. Победник овогодишње Смотре најбољих српских шљивовица истиче да је производња ракије у њиховој породици традиција и да се његов посвећени дугогодишњи рад коначно исплатио. Годишње произведи од три до четири хиљаде литара шљивовице, претежно од старих аутохтоних сорти, мада у својим засадима шљиве, који заузимају пет хектара, узгаја и „чачанску лепотицу“ и „чачанску родну“, које су, такође, изузетно добре ракијске сорте.
– Већ 15 година смо присутни на свим такмичењима и увек смо били међу првих пет. Ево, дошао је на ред и Чачак, како кажу, „врх српске шљивовице“. После 15 година труда и рада добили смо и ту награду са Института за воћарство, која много значи произвођачима ракије – рекао је за „Чачански глас“ Гајовић из Губеревца, произвођач најбоље српске шљивовице.

Породичним бизнисом почела је да се бави и Гајовићева кћерка одмах након завршетка Пољопривредног факултета у Земуну, која је практично одрастала уз казан. Како истиче, док је студирала била је у великој предности у односу на њене колегеге, јер је много боље разумела технолошки поступак производње ракије.
Друго и треће место освојиле су шљивове препеченице из „Минићеве куће ракије“ из Трепче.
– Нормално, бити међу „топ 10“ – то много значи, а посебно заузети друго и треће место. Исто као и у Рачи, пре недељу дана, да се дође до оцене 19,50 тако нешто раније нисам могао ни да замислим, али се остварило. Ја сам са оценом 19,07 2005. постао први у нашој земљи, па замислите колико је квалитет наших ракија данас напредовао. Ракија моје унуке из 2014. је овде заузела друго место, а супруга је трећа са шљивовицом из 2008. године – казао је Станимир Минић, познати произвођач воћних ракија из Трепче.

Према пропозицијама, право на учешћа на смотрама најбољих српских шљивовица које се одржавају у Чачку имају само оне ракије које су се у претходној години доказале својим врхунским квалитетом на бројним регионалним манифестацијама широм Србије и биле одликоване „великим златним медаљама“.
– Kао и у претходних 12 година, квалитет шљивовица је био сјајан. На скали која има максимално 20 поена, оцењује се пет параметара квалитета – боја, бистрина, типичност, мирис и укус и све ракије са оценом већом од 18,50 могу понети „велику златну медаљу“ и сматрају се производима изузетног квалитета који заслужују да се нађу на овој завршној манифестацији. Узорци су били шифрирани и све су то биле, углавном, старије шљивовице. Будите сигурни да је овде, у Чачку, свака шљивовица која победи најбоља, тако је било увек, а и сада. У комисији седе врхунски стручњаци који сваком узорку ракије посвећују подједнаку пажњу – рекао је проф. др Нинослав Никићевић, председник Kомисије за оцењивање квалитета ракије.

Организатор 13. Смотре најбољих српских шљивовица је чачански Институт за воћарство уз подршку Града Чачка.
Опширније у наредном броју „Чачанског гласа”
В. С.