Društvo Kultura

УМЕТНОСТ АНИМАЦИЈЕ ДОСТУПНА НА ЕКСКЛУЗИВАН НАЧИН

ПОЧЕЛО 18. ИЗДАЊЕ МЕЂУНАРОДНОГ ФЕСТИВАЛА АНИМИРАНОГ ФИЛМА “АНИМАНИМА 2024”

Међународни фестивал анимираног филма “Аниманима 2024” свечано је отворен у среду, 6. новембра. Током четири фестивалска дана, од 6. до 9. новембра, у великој сали Културног центра главни такмичарски програм представиће селекцију од 38 филмова из 20 земаља. Организатор “Аниманиме”, Културни центар Чачак, захваљујући свим институцијама, установама, фирмама и појединцима, који су помогли реализацију овогодишњих фестивалских програма, успео је да припреми још једно фестивалско издање, које ће публици понудити 88 кратких филмова, сврстаних у шест програмских целина, као и атрактивне пратеће садржаје.

Милен Алемпијевић, програмски директор Фестивала

– За 18 година “Аниманиме” приказали смо стотине анимираних филмова, угостили читаву плејаду врло значајних аниматора, редитеља анимације из целог света и, што је најважније, остварили нашу мисију да уметност анимације буде доступна на мање-више ексклузиван начин. Фестивали сами по себи јесу простор за одабрану публику, али у сваком случају филмови кореспондирају са нашом публиком, сви заинтересовани у сваком тренутку имају увид шта је то што представља пресек актуелне европске и светске сцене. На 18 година “Аниманиме” подсећа и изложба на средњем холу. Наш перманентни фокус је кратки ауторски филм, који раде професионалци у главном такмичарском програму и професионалци који праве филмове пријемчиве за нешто млађу публику, за основце до петог разреда. То су наша два такмичарска прогрма која ће и ове године имати своју публику – рекао је Милен Алемпијевић, програмски директор Фестивала, на свечаном отварању “Аниманиме”.

Током четири фестивалска дана, од 6. до 9. новембра, у великој сали Културног центра главни такмичарски програм представиће селекцију од 38 филмова из 20 земаља. Овај програм жирираће доцент са школе HSLU у Луцерну Кристијан Гасер, уметничка директорка и продуценткиња из Беча Валтрауд Граусгрубер, и наш угледни редитељ, аниматор и продуцент Војин  Васовић. Жири међународног програма професионалних филмова за децу АниманимаКИДС предводи редитељка из Немачке, Јулија Окер, широм света позната по серијалу Аниманималс (приказан у 180 земаља и са више од 70 награда), реализованом у продукцији реномираног студија Филм Билдер из Штутгарта. У овом жирију су и Јелена Ороз, аниматорка и илустраторка из Хрватске, и уметничка директорка фестивала АниматорФест у Јагодини, Марија Вулић, наводи програмски директор Фестивала.

– Осамнаесто издање “Аниманиме” с поносом представља и два изузетна фокус програма, панораму новог швајцарског анимираног филма, и колекцију награђених филмова са аустријског фестивала Tricky Women/Tricky Realities са фокусом на анимиране радове жена. Из канадске онлајн видеотеке Stash ове године бирамо анимиране музичке спотове, а изложбени простор Културног центра Чачак посвећен је стрипу, тачније интригантном и духовитом омнибус стрип албуму “Код куће”, заједничком пројекту једанаест ауторки окупљених у уметничкој организацији “Стрипотетке”. Суботњи матине је време за породичну пројекцију филмова за најмлађе. Основце очекује радионица пиксилације, а студенте предавања и мастер класови фестивалских гостију. Радионицу пиксилације ће водити Марија Вулић, која је и чланица жирија програма за децу. Пиксилација је врло специфична анимацијска техника која није материјална, нема цртања, вајања, лепљења, сечења и слично. Снимају се људи и предмети и у процесу монтаже добијамо врло необично кретање или покрете који ту технику чине специфичном, јако видљивом, јер су резултати веома брзо спремни – објашњава Алемпијевић.

Јелена Ороз из Загреба, аниматорка и доценткиња на Академији ликовне уметности је нагласила да је јако срећна што су је позвали да ове године буде у жирију дечјег такмичења:

– Мислим да је ово сјајна прилика свима да виде шта се све са анимираним филмом може, какве све ликовности постоје, технике, приче, пуно више од тога што гледамо на телевизији или у кину. 

Фестивал су подржали Минстарство културе Републике Србије, Филмски центар Србије, Гете Институт, Аустријски културни форум и Амбасада Швајцарске у Србији.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.