ОДНЕДАВНО У „YUTA CENTRU“ АНГАЖОВАН ДР ИВАН ЧЕКЕРЕВАЦ
Многе промене на плућима не могу се видети на класичним рендген снимцима. Знатно поузданији резултати у многим случајевима добијају се ултразвуком плућа. У Србији се недовољно користи ова дијагностичка метода, која омогућава рани скрининг одређених болести плућа. Однедавно у Специјалистичкој ординацији „Yuta centаr“ ове прегледе ради др Иван Чекеревац, интерниста-пулмолог из Клинике за плућне болести УКЦ Крагујевац и професор на Медицинском факултету у том граду. Ултразвучни прегледи први пут су доступни пацијентима из Моравичког округа.
Како објашњава др Чекеревац, рендген је и даље основна визуелизациона техника за грудни кош и плућа, попут ЕКГ-а у кардиологији. Али, ултразвук плућа је знатно „осетљивија“ метода, јер бележи оно што се рендгеном не успева.
– Често се промене не могу видети на рендгену, иако пацијенти имају тегобе, попут, пре свега, отежаног дисања, неконтролисаних напада кашља… Ултразвук плућа омогућава знатно комлетнију слику, а уједно радимо и ултразвук срца. Тако се много пре и прецизније могу открити проблеми као што је „попуштање“ леве коморе срца, изливи у плућне марамице, промене које прате плућне фиброзе и системске болести везивног ткива. То омогућава и да се што раније постави дијагноза и започне лечење болести, које више нису ретке. Такође, овим апаратом се откривају и туморске сенке на периферији – наводи др Чекеревац, истичући да су рендген и УЗ комплементарне методе.
Поред тога, ултразвук је потпуно безбедан и за пацијента и за лекара, будући да нема зрачења.
– Може се радити код трудница и деце и понављати се, ако је потребно, много пута, без икакве бојазни. Може бити и увод за неке друге методе, много осетљивије, али са изузетно великим зрачењем, као што је скенер – наглашава пулмолог.
Ултразвук плућа је релативно „млада“ дијагностичка метода. И у земљама западне Европе спроводи се тек неколико година, а у Србији се тренутно ради само у КЦ Крагујевац и у Институту у Сремској Каменици.
Доктор Чекеревац у Ординацији „Yuta centаr др Сузане Костић“ обавља и класичне пулмолошке прегледе пацијаната са хроничним опструктивним болестима плућа и бронхијалном астмом, као и спирометрију и додатне тестове за плућну функцију. Ови прегледи, истиче он, намењени су само одраслима и деци старијој од 12 година, јер су за њих исти постулати лечења, док су за млађу децу они другачији и за те пацијенте постоје квалификовани педијатри-пулмолози.
Још је једна новина, захваљујући ангажовању др Чекеревца. Сада су у Чачку доступне и нове методе за откривање и лечење слип апнее, односно поремећаја дисања у току спавања. Према његовим речима, ово је и у Србији веома раширена болест, која може имати веома озбиљне, чак и животно угрожавајуће последице, као што су срчани и мождани удар.
Дијагноза се поставља на основу резултата апарата, који региструје све важне промене дисања током спавања, од хркања до прекида дисања. Уколико се утврди да је реч о слип апнеи, пацијенту се препоручује CPAP апарат (силиконска маска која се носи током спавања).
– Апарат се мора користи на дуже стазе, као и сваки други лек. Али, после само једне ноћи са апаратом, пацијенти долазе као да су оперисани, престају скоро све тегобе – тврди др Чекеревац који има велико стручно искуство када је реч о слип апнеи, јер се овом болешћу бави још од 2008. године.
Гласно хркање, прекиди дисања током сна, често праћени паничним недостатком ваздуха, учестало ноћно мокрење и знојење, јутарњи умор, дневна поспаност, све су ово тегобе које могу указати на слип апнеу. Многи ове проблеме веома дуго занемарују, подводећи их под неке друге здравствене проблеме. Често пацијенти имају и придружене болести, попут повишеног крвног притиска, поремећаја срчаног ритма, шећерне болести или гојазности. Све су ово индикације за дијагностику, јер како упозорава др Чекеревац, иза ових стања често се „крије“ непрепозната слип апнеа. Јављају се и болести везане за ментално здравље, као што су депресија, умор, пад концетрације, а у крајњем случају и деменција.
Велики број људи са проблемом поремећаја дисања током сна јавили су се протеклих неколико месеци овом медицинском стручњаку у „Yuta centаr“, а многи Чачани лече се код њега и у КЦ Крагујевац.
– Веома сам задовољан када видим резултате, јер је лечење апнее на овај начин сто посто успешно! Када пацијенти дођу поново, кажу да су препорођени. На овај начин, не само да им поправљамо квалитет живота, већ им, заиста, продужавамо живот, јер то је болест од које се умире, уколико се не лечи – истиче он.
С обзиром на експанзију опструктивних болести плућа, каже да није изненађен бројем пацијената који су га „сачекали“ у Чачку, граду у коме је, након основне школе у родној Бресници, завршио Гимназију. Има добру сарадњу са овдашњим колегама, али су најбоља препорука похвале пацијената који се лече код др Чекеревца. Не само због његових стручних, већ и људских квалитета.
В. Т.
Професор др Иван Чекеревац обављаће консултативне ултразвучне прегледе 26. децембра у „Yuta centru“, Краља Петра I, 30/3. Термин се може заказати на број телефона (032) 344 575.
Ultrazvuk pluća se najčešće radi kao dopunski pregled ultrazvuku srca, koji inače rade samo kardiolozi, i tu ima najveći značaj. Koristi se kod kritično bolesnih pacijenata koji leže u bolnicama i znači lekarima za diferencijalnu dijagnozu. Značajan je za intervencije kada postoji izliv u plućnoj maramici, ali opet u bolničkim uslovima. Njime se može dijagnostikovati nekoliko bolesti plućne maramice i pluća, ali u retkim okolnostima. Bio je koristan u COVID epidemiji za brzu potvrdu pneumonije. Nikako nije zamena ni za rendgen ni za skener, posebno kada postoji sumnja na ozbiljne bolesti pluća. Ne preporučuje se ni kao skrining metoda. Nije reč ni o kakvoj ,,preciznoj metodi“ koja može zameniti rtg ili ct. Netačno je da se radi samo u Kragujevcu i Kamenici, radi se u mnogim centrima. Doduše, nigde se ne nudi kao zasebna dijagnostička metoda, jer u ambulantom radu, koji se ovde nudi, nema značaj. Tekst je tendeciozno napisan, vrvtn sa ciljem da privuče pacijente. To nije u skladu sa lekarskom etikom.
Pozdrav.