Kultura

УЛТИМАТУМ, ОДГОВОР И ТЕЛЕГРАМ ОБЈАВЕ РАТА

МИНИСТРИ КУЛТУРЕ СРБИЈЕ И РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ ОТВОРИЛИ ИЗЛОЖБУ ТРИ ОРИГИНАЛНА ДОКУМЕНТА ПОВОДОМ 110 ГОДИНА ОД ПОЧЕТКА ПРВОГ СВЕТСКОГ РАТА

Само пет дана у Државном архиву Србије у Београду, од 23. до 28. јула, а потом и у Архиву Републике Српске, у складу са одлукама Свесрпског сабора од 8. јуна, изложена су три оригинална документа која сведоче о последњим данима „Јулске кризе“ и почетку Првог светског рата. Изложбу је у Државном архиву Србије у Београду, 23. јула 2024. отворио министар културе Републике Србије Никола Селаковић, а у Архиву Републике Српске Жељка Стојчић, министар просвјете и културе Републике Српске, који су ову поставку и иницирали. Овом јединственом догађају, који је први пут истовремено организован у две земље, придружио се и Међуопштински историјски архив Чачак, али и архиви у још 22 града у Србији и четири у Републици Српској.

Повод за представљање ових докумената је обележавање 110 година од почетка једног од највећих сукоба у историји човечанства.

Изложба у Чачку постављена је у дворишту Старог начелства, такође, од 23. до 28. јула 2024. а преноси садржаје из престонице о којима нам је више говорила Лела Павловић, директорка чачанског Историјског архива. 

У Државном архиву Србије у Београду изложена су три оригинална документа која се чувају у овој установи, а у чачанском Архиву их доносе на изложбеним паноима:  

1. Ултиматум Аустроугарске Србији од 23. јула 1914.

2. Концепт Одоговора српске Владе од 25. јула 1914. и

3. Телеграм објаве рата од 28. јула 1914.

           – Излагањем ова три документа, који су непосредно претходили почетку Великог рата, посетиоци су у прилици да виде одлучност Аустроугарске да објави рат Србији, напоре Краљевине Србије да избегне сукоб, чувајући истовремено територијални интегритет и суверенитет, као и саму објаву рата, који је у потпуности изменио поредак и слику до тада познатог света. Кроз ова три документа јавности су представљени последњи дани „Јулске кризе“. Након пријема Телеграма, 28. јула 1914. године, и заванично је почео дуго припремани рат – наводи директорка Лела Павловић.

Од Павловић сазнајемо да у обележавању 110 година од почетка Првог светског рата, осим Државног архива Србије, учествују: Архив Војводине, Архив Косова и Метохије, регионални архиви у Белој Цркви, Ваљеву, Врању, Зајечару, Зрењанину, Сомбору, Панчеву, Крагујевцу, Краљеву, Неготину, Крушевцу, Нишу, Лесковцу, Новом Пазару, Прокупљу, Сремској Митровици, Ужицу, Чачку, Смедеревској Паланци и Кикинди.

          А поред Архива Републике Српске у Бања Луци, у обележавање датума „Јулске кризе“ укључиле су се и канцеларије овог архива у Добоју, Требињу, Зворнику и Фочи. Поставка је истовремено отворена и у Народној библиотеци у Зворнику, Музеју Старе Херцеговине у Фочи и Музеју Херцеговине у Требињу.

Зорица Лешовић Станојевић

Фотографије: Историјски архив Чачак, Министарство културе РС

UNESC-ov РЕГИСТАР „ПАМЋЕЊЕ СВЕТА“

Телеграм о објави рата је документ који је на предлог Државног архива Србије, 9. октобра 2015. уписан у UNESC-ov регистар културне документарне баштине универзалног значаја „Памћење света“. А заједничка изложба је, према речима министра Селаковића, допринос култури сећања, јер смо један народ, српски народ, који је у том рату изгубио трећину свог становништва!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.