Dragačevo Region

УДРУЖЕЊЕ САМОУКИХ СЛИKАРА И ВАЈАРА ДРАГАЧЕВА ОБЕЛЕЖАВА ПОЛА ВЕКА ПОСТОЈАЊА

УДРУЖЕЊЕ САМОУКИХ СЛИKАРА И ВАЈАРА ДРАГАЧЕВА ОБЕЛЕЖАВА ПОЛА ВЕКА ПОСТОЈАЊА

ВИШЕСТРУКО АКТИВНИЈИ У ГОДИНИ ЈУБИЛЕЈА    

За чланове Удружење самоуких сликара и вајара Драгачева ова година је била препуна разноврсних активности, јер су желели да буде много богатија, јер у њој славе пола века постојања. Осим представљања уметника и организовања изложби, чланови Удружења су се побринули да широм отворе врата своје галерије за све љубитеље наивне уметности. Свој значајни јубилеј Удружење обележава и монографијом „Своја боја за своје небо“, у издању Библиотеке општине Лучани у Гучи. Књигом је обухваћен рад Удружења од оснивања до данашњих дана и у њој је представљено више од 40 драгачевских самоуких уметника. Промоција монографије ће бити одржана до краја године. Из штампе је изашао и каталог уметника Драгачева „Чудесни свет народне уметности Драгачева“, где су боје и скулптуре представљене за траг вечности. 

Захваљујући доброј сарадњи са Културним центром у Гучи, у овој јубиларној години, у оквиру циклуса „Представљање самоуких уметника Драгачева“, одржано је више ликовних изложби, а таква пракса, како наводе у Удружењу, биће настављена и у наредној 2025. 

Уметност у Драгачеву се појавила још у XIX веку захваљујући иконосликару Јанку Михаиловићу Молеру из Негришора и каменоресцу Радосаву Чикиризу из Ртију. Драгачевска народна уметност се у континуитету може пратити од седамдесетих година двадесетог века. Њена појава се везује за почетак стваралаштва Удружења самоуких сликара и вајара Драгачева. Културни посленици Драгачева су 27. децембра 1974. године основали Удружење у Основној школи у Гучи, а његови оснивачи су: Ника Никола Стојић, Предраг Радовановић, Вера Миловановић, Никола Ковачевић, Вера Радојичић, Славка Тошић, Зора Ђорђевић Милетић, Адам Ковановић, Миломир Радовановић, Слободан Лимић, Љубинка Станковић и Јовиша Славковић.

Родоначелник наивног сликарства у Драгачеву је Предраг Радовановић из Граба који је излагао своје радове већ на другом Сабору трубача у Гучи 1962. године, а родоначелник драгачевског вајарства Никола Ника Стојић из Гуче.

Ствараоци ликовне наиве из драгачевског краја имају различит начин изражавања. У Удружењу се препознају три групе уметника. Први су они, који стварају дела аутентичне наивне уметности. Други представљају народни реализам, чија дела се препознају као реализам и хипер реализам, док трећ стварају аутентична дела различитим ликовним техникама, спајајући модерно са традицијом.

Удружење самоуклих сликара и вајара је чувар традиције и изворних потенцијала народне уметности драгачевског поднебља. За пола века, колико постоји, окупило је више од 70 сликара – радника, домаћица, земљорадника, професора, правника, лекара, техничара, фризера, инжењера… Успоставило је добру сарадњу са уметницима наиве у Србији и ван ње. Афирмисало се бројним колективним и самосталним изложбама, учешћем на смотрама самоуких ликовних стваралаца у земљи и иностранству. Награђивано је већим бројем признања, диплома и плакета.

Током ове године, Галерију Удружења су посетили бројни туристи из земље и иностранства. Како наводи Снежана Костић, председница Удружења, на њу су најснажнији утисак оставила деца из вртића и ученици основних и средњих школа. Посебно је издвојила групу деце са Косова, из Грачанице и Зубиног Потока, затим, малишане из вртића „Шећерко“, „Бисер“, „Цицибан“, „Лептирић“, „Чигра“ из Београда, као и ученике из Пирота, Смедерева, Ниша, Сремчице, Зрењанина, Блаца, Беогрда… Кроз галерију је прошло више од 1.000 деце. 

– Поред разгледања изложених радова, деца су имала прилику да се упознају са преслицом, вуном, осликаним вретенима, шајкачама, кондурама, опанцима, везеним чарапама, троношкама, трпезама… Све то указује на изузетну уметност прожету традицијом и аутентичношћу. Деца су се упознала и са различитим техникама сликања и посебно уживала у причама  о историји Гуче, упијајући сваку реч, тако су много научила о богатом културном наслеђу драгачевског  краја – рекла је за наш лист председница Удружења.

Галерија Удружења се налази у центру Гуче и опремљена је бројним сувенирима и радовима. Има око 200 експоната – скулптура и икона у дрвету, као ислика (уље на платну, пастел, темпера, акварел, акрил, оловка у боји, туш…). Галерија је отворена уторком и петком од 10 сати до 16 сати, а посете се могу договорити и путем телефона, у терминима који одговарају посетиоцима.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.