СА РЕДОВНЕ ГОДИШЊЕ СКУПШТИНЕ УДРУЖЕЊА ПЧЕЛАРА „ЧАЧАК“
ПОСЛЕ 26 ГОДИНА, КОНАЧНО ДОБИЛИ СВОЈ ДОМ!
У сали Института за воћарство у Чачку недавно је одржана редовна годишња Скупштина Удружења пчелара „Чачак“, на којој су сумирани резултати прошлогодишњег рада, а након тога уприличено је и предавање о пролећном развоју пчелињих друштава. Ово најважније окупљање пчелара, које се организује сваке године ради подношења извештаја о раду и финансијском пословању, обележила је веома важна вест да ће ово Удружење коначно добити преко потребан простор за рад, што му није успело у протеклих 26 година упркос великом залагању, али и обећањима која су добијали од представника градске власти.

Удружење пчелара „Чачак“ је коначно добило оно што му је најпотребније, а то је простор за рад, рекао је председник Удружења проф. др Светомир Стаменковић на самом почетку седнице.

– Циљ ове Скупштине је да сви заједно сумирамо резултате из прошле године, а оно што је најважније јесте вест да ћемо коначно, после 26 година, од Града Чачка добити просторије за наш рад. Претходне власти су обећавале да ће разрешити наш проблем, свака која је долазила обећавала је да ће то бити следеће године и ево, коначно је дошла та следећа година, када је ова власт на челу са градоначелником Милуном Тодоровићем и његовим замеником Владаном Милићем обезбедила просторије и у највећој мери утицала да се оне у веома кратком року реновирају и доделе Шаховском клубу и Удружењу пчелара „Чачак“. Од ове године, коначно имамо просторије, у којима ћемо моћи несметано да радимо и остварујемо боље резултате – истакао је проф. др Стаменковић. Он је истовремено подсетио да су пчелари, заједно са шахистима, раније имали просторије у згради кафане „Зеленгора“, које су срушене 1998. године и да од тада немају свој простор, који им је био преко потребан за свакодневне састанке, што им је представљало велику препреку у раду.

Удружење пчелара „Чачак“ је основано давне 1895. године и баштини и те како драгоцену традицију пчеларења. Иако је у неким периодима било у поприличној мери запостављено на нашим просторима, захваљујући залагању искусних пчелара који су упорно истицали колико су пчеле драгоцене за производњу хране, пчеларство полако поново заузима позицију која му и припада.
У протеклих годину дана, према речима проф. др Стаменковића, остварени су значајни помаци у промоцији значаја пчеларства и самом раду Удружења.
– Током 2022. године, добили смо двадесетак нових чланова и око 250 нових пчелињих заједница. То је можда мало, али је веома значајно уколико имамо у виду да једно пчелиње друштво вреди 1.000 евра. Пчеларство је изузетно значајно за производњу хране, пчеле су главни опрашивачи гајених биљака у 85 одсто случајева, опрашују их и повећавају њихов принос и када све то сагледамо – на добитку су сви грађани Чачка и комплетна привреда. Увек истичем да је улагање у пчеларство највећи подстицај у пољопривреди, јер пчеле много више повећавају приносе гајених култура, него неке друге агротехничке мере. Наше удружење је максимално достигло 153 члана. Корона је утицала да се чланство у нашој евиденцији смањи у значајној мери, али сада са новим просторијама, у којима ћемо имати свој дом, надамо се да ћемо добити нове чланове, пре свега, младе, незапослене, да покрену свој посао са неких десетак пчелињих заједница, а помоћ би имали од Удружења и Града Чачка, а наравно, ту су и подстицаји дежаве.Управо смо на овој седници поставили задатак да у наредним годинама повећамо број чланова Удружења и верујемо да ћемо појачаним ангажовањем то и успети, посебно сада, када поуздано знамо да ћемо имати свој простор и одговарајуће услове за рад – навео је проф. др Стаменковић.
ПРОЛЕЋНИ РАЗВОЈ ПЧЕЛА
Након заседања Скупштине, одржано је и предавање за окупљене пчеларе. О актуелним темама у пчеларству говорио је Верољуб Умељић, професионални пчелар из Крагујевца, који је је нагласио да је за високе приносе меда најзначајније добро старање о пчелињим друштвима.
– Најактуелнија тема у овом периоду године је пролећни развој и разројавање пчелињих друштава, као и припрема пчела за предстојећу багемову пашу. Сада наступа период бурног развоја пчелињих друштава, а суштина пчеларења се своди на сталну борбу пчелара за што више легала у кошницама, односно, за што јача друштва. То нам је битно и због приноса меда, али и због разројавања пчелињих друштава, па би управо у овом периоду године пчелари требало да уложе максимум напора да ојачају пчелиња друштва и поспеше њихов развој, како би била што спремнија за багремову пашу – рекао је Умељић, наглашавајући да је најчешћа грешка пчелара уколико ништа не раде у својим пчелињацима, односно, када остављају пчелиња друштва да се сама развијају, пренебрегавајући чак и потребу да током хладнијег или кишног времена, када нема уноса нектара, стимулативно прихране пчеле и придодају сатне основе за период цветања маслачка и различитих воћака у циљу јачања пчелињих друштава.
ЗНАЧАЈ ЕДУКАЦИЈЕ
Жарко Илић, пчелар из Чачка, каже да је едукација веома важна за унапређење пчеларства на нашим просторима, посебно за младе.
– Задовољни смо радом Удружења. Састајемо се бар једном месечно и настојимо да пропратимо све актуелне теме, како бисмо имали добре ефекте у пчеларењу. Едукација је веома важна за све пчеларе, а посебно за младе и због тога су нам изузетно значајна предавања и сваки други вид окупљања чланова Удружења. То нам омогућује да непосредно разменимо искуства и на прави начин испоштујемо све неопходне радове у пчелињаку. Година је почела како треба, а ускоро ћемо имати и своје просторије, тако да се надамо добрим резултатима – нагласио је Илић.
Иако прошла година није била посебно погодна за пчеларење, боље ефекте у њој су остварили пчелари који селе своје кошнице. Проблема је било и у пласману меда, првенствено због великог увоза из других земаља, што је утицало на пад цене овог производа који је веома битан у људској исхрани. То је био главни разлог да се обустави извоз, све док се не пронађе купац који ће бити спреман да испоштује квалитет нашег меда и понуди бољу цену. Иако се чачански пчелари надају да ће ова година бити за њих берићетнија, како истичу, приноси меда зависе од климатских фактора, пре свега, од временских прилика које владају током периода цветања багрема, најмедоносније биљке на нашем подручју.
В. С.
Легенде:
1. Редовна годишња седница
2. Проф. др Светомир Стаменковић, председник Удружења пчелара „Чачак“
3. Уочи седнице за пчеларе организована замена воска, куповина сатних основа и пчеларске опреме
Koja je adreas udruženja ?
Hvala