Selo

У ТОКУ ДРУГИ ЈАВНИ ПОЗИВ IPARD ПРОГРАМА (МЕРА 7) ЗА ПОСПЕШИВАЊЕ СЕОСКОГ ТУРИЗАМ

ВИСИНА ПОДРШКЕ И ДО 65 ОДСТО ВРЕДНОСТИ ИНВЕСТИЦИЈЕ

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде расписало је други Јавни позив за подношење захтева за одобравање пројеката у оквиру IPARD програма, за Меру 7, за подстицаје за диверзификацију пољопривредних газдинстава. По овом Јавном позиву опредељена су средства у износу од 1.763.703.000 динара. Подстицаји се одобравају у износу до 65 одсто вредности прихватљивих трошкова инвестиције, умањеном за износ пореза на додату вредност. Најмања подршка износи 20.000 евра, а највиша 300.000 евра по захтеву, без обзира на укупну вредност инвестиције. Рок за подношење захтева траје до 17. децембра 2021. године.

Како наводи дипл. инжењер Биљана Јањић из Пољопривредне саветодавне и стручне службе (ПССС) Чачак, један од циљева ове мере је повећање могућности запошљавања у руралним подручјима и повећање прихода, што би у крајњем случају требало да доведе до смањења одлива сеоског становништва:

-Кроз Меру 7 потенцијални корисници могу остварити повраћај и до 65 одсто уложеног новца и то за широк спектар инвестиција: пиочев од изградње и реконструкције објеката за смештај, па све до пејзажног уређења дворишта, изградње терена за рекреацију, простора за дегустацију и продају хране и пића, набавку бицикала, израду вебсајта за приказ угоститељско-туристичке понуде, набавку опреме за производњу енергије из обновљивих извора…

МИНИМАЛНО 20.000, А МАКСИМАЛНО 300.000 ЕВРА ПО ЗАХТЕВУ

Подстицаји се одобравају у износу до 65 одсто вредности прихватљивих трошкова инвестиције, умањеном за износ пореза на додату вредност. Корисник IPARD програма у оквиру Мере 7 може да оствари право на подстицаје у износу од најмање 20.000 евра, а највише 300.000 евра по захтеву, без обзира на укупну вредност инвестиције. Подносилац захтева по овом јавном позиву може поднети само један захтев за одобравање пројеката, који може да обухвати једну или више инвестиција из листе прихватљивих инвестиција и трошкова.

Потенцијални корисници Мере 7 су физичка лица, предузетници и привредна друштва (разврстана у микро или мала правна лица).

Укупан број индивидуалних лежаја у свим категорисаним угоститељским објектима за смештај, које корисник IPARD подршке може да има на територији Републике Србије, не сме да буде већи од 30 у моменту подношења захтева за одобравање пројекта, као и у моменту подношења захтева за исплату подстицаја.

Набавка половне опреме, машина и механизације није прихватљива у оквиру ИПАРД II програма. Сва опрема, машине и механизација мора да буде нова и некоришћена, односно, произведена највише пет година пре подношења захтева за одобравање пројекта и да се први пут ставља у употребу.

Ако износ расположивих средстава по јавном позиву није довољан за све поднете захтеве за одобравање пројекта, спроводи се поступак бодовања и рангирања. Уколико је испуњено више критеријума, бодови се сабирају. Према дефинисаним критеријумима, предност се даје особама женског пола, подносиоцима који су млађи од 40 година, подручјима са отежаним условима рада, подносиоцима са високом стручном спремом и слично.

ДРАГОЦЕНИ ПРИХОДИ ЗА СЕОСКА ДОМАЋИНСТВА

smart

Како наводи дипл. инжењер Радован Шеварлић, агроекономиста из Пољопривредне саветодавне и стручне службе Чачак, сеоски туризам је свака привредна активност која настаје када су одмори повезани са пољопривредним производима, услугама или искуствима. Туризам који се заснива на природи и пољопривреди је сегмент туристичке индуистрије који се најбрже развија, повећава се у просеку 30 одсто годишње. Сеоски туризмом се углавном баве пољопривредна газдинства као допунском делатношћу, ради остваривања додатних извора прихода.

-То су домаћинства која се налазе у природном и географском окружењу које им за то пружа услове. Пружањем услуга у сеоском туризму задовољавају се неке од потреба људи, пре свега, за здравим животом (очување здравља, превентива, лечење), здравом храном, рекреацијом и разонодом. Осим тога, развојем руралног туризма промовишу се потенцијали локалне средине: културно-историјске вредности, локални традиционални производи, затим, брендирани локални производи или са географским пореклом, привредно-туристичке и забавне манифестације, локални смештајни капацитети, стари занати, производи домаће радиности – објашњава Шеварлић.

Газдинстима у Србији на располагању стоје подстицајна средства за ове намене у оквиру IPARD подстицаја – Мера 7, као и подстицаји који су дефинисани посебним правилником који се односи на унапређење економских активности кроз подршку непољопривредним активностима.

Када је реч о подстицајим акоји су дефинисани Правилником о унапређењу економских активности кроз подршку непољопривредним активностима, треба напоменути да се субвенције могу користити у секторима руралног и ловног туризма, као и старих и уметничких заната, односно, домаће радиности.  

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.