Društvo Kultura

У ТОКУ “АНИМАНИМА 2021”

НОВА ИНСПИРАЦИЈА, НОВО ИСКУСТВО

Међународни фестивал анимираног филма Аниманима 2021, који се одржава од 4. до 6. новембра, у организацији Дома културе, а под покровитељством Града Чачка и Министарства културе и информисања, због нестабилне епидемиолошке ситуације, очекује своје гледаоце у дигиталном простору, јер ће 15. фестивалско издање бити у онлајн формату.

ЗАНИМЉИВИ ФИЛМОВИ, И ПО ТЕХНИЦИ И ПО САДРЖАЈУ

– Програм је конципиран из неколико целина, тематских пројекција и појединих које су у вези са одређеним фестивалима, односно, са географским подручјима. Пре свега, мислим на специјалне пројекције које смо добили из Пољске. О!ПЛА анимација је највећи пољски фестивал, који обухвата читаву земљу, пуно градова, чак и малих, у којима се приказују филмови и, како кажу њихови организатори, са највећим жиријем на свету, зато што се цени једино и искључиво награда публике. Добили смо колекцију најбољих пољских филмова за ову годину. Програм ЦЕЕ АНИМАТИОН понудиће остварења младих аутора из Централне и Источне Европе. Ова групација, која је основана за подршку младим талентима, шаље нам седам сјајних филмова и то су били, или дипломски, или први професионални филмови младих аутора – каже за наш лист Милен Алемпијевић, уметнички директор Међународног фестивала анимираног филма “Аниманима 2021”.

Према његовим речима, претпоставку да је свака белешка драгоцена, поткрепљује и циклус документарних анимираних филмова из програма “Аниманима.ДОЦС”, који је инаугурисан прошле године:  

– То је програм који чини микро узорак од пет, шест филмова, понуда је била јако велика, а не може се све ставити у једну пројекцију. Хтели смо да и тај микро узорак буде врло занимљив, и по техници и по садржају, било да је реч о личном доживљају аутора, или документарној причи о неким људима којима су се догађале и драматичне ствари у одређеном простору и времену.

Фестивалски програм “На танком леду: Ко се то тамо смеје?” доноси колекцију анимираних комедија, а ревија “Под кожом: Стаза до непознатих места” анимиране радове испуњене саспенсом и неочекиваним наративним разрешењима, објашњава наш саговорник: 

– Реч је о филмовима необичних сцена, са необичном атмосфером, атмосфером ишчекивања или непознатог, која је на ивици узнемирујућег. Пронашли смо десетак филмова пријављених за фестивалски програм, који приближно одговарају тој атмосфери.

УПОЗНАЈТЕ АНИМАТОРА

Филмови младе аниматорке из Украјине која живи и ради у САД, Нате Метлук, биће тема програма “Упознајте аниматора”. У духу своје генерације, иронично али критички, она посматра савременог човека и свет који га окружује, каже Алемпијевић и додаје: 

– Она је млада, храбра и врло инспиративно и типично за своју генерацију говори о ономе што разуме као свет који је окружује. С обзиром на то да је нека врста културне емиграције и да живи у неком другом простору, има другачије врсте сензора и филтера за те ствари. Будући да је и сама рекла да се бави анализирањем, односно, проучавањем живота у мегалополисима, та четри филма на леп начин илуструју интересантан начин размишљања.  

Тај исти свет нашег модерног доба који, све чешће, пати од својих неуроза и неуралгија, описују и филмови из колекције канадског онлајн видео портала СТАСХ, из које је направљен избор под заједничким насловом “Стање (не)равнотеже”. Реч је о највећој онлајн видеотеци која складишти огромну количину, више од  пет и по хиљада видеа, анимираних реклама, кратких филмова, филмских шпица…, али и мноштво материјала који је у вези са филмском репродукцијом.   

– У оквиру “Говорних програма” препоручујемо занимљиве теме онлајн презентера Милоша Томића, Саве Живковића и Лее Видаковић из Србије, Ајзака Кинга из Канаде и Кокеа Риобоа из Шпанија, чије ће видео презентације бити доступне током фестивалских дана на Аниманиминој платформи. Замолили смо их да сниме, направе видеа за потребе овог програма, у којима објашњавају процес настајања филма, или неке своје поетичке, техничке приступе. Сматрамо да је добро кад креатор филма говори о свом филму, из сопственог угла – каже Милен Алемпијевић.

И најмлађи љубитељи анимације (7+) имају свој дигитални кутак на Аниманими, а једини програм у физичком простору је изложба насловница словеначког стрип магазина СТРИПБУРГЕР, у холу Дома културе.

О условима коришћења видео платформе и свим програмима, љубитељи анимације детаљније информације могу добити на фестивалском сајту. На крају, како каже уметнички директор фестивала, данас је граница једино и само инспирација, као и таленат аутора, а техника пружа невероватне ствари.

Н. Р.

Фото: Сајт Аниманима 2021

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.