Društvo Grad Selo

У ТОКУ 3. МАНИФЕСТАЦИЈА МЕДА И ВОЋА НА ГРАДСКОМ ТРГУ У ЧАЧКУ

У ТОКУ 3. МАНИФЕСТАЦИЈА МЕДА И ВОЋА НА ГРАДСКОМ ТРГУ У ЧАЧКУ

У организацији Удружења пчелара „Чачак“ и Центра за неговање традиције Чачак, јуче је на Градском тргу отворена традиционална Манифестација меда и воћа, трећа по реду. Сајам меда и воћа траје три дана, тако да ће грађани Чачка и током викенда бити у прилици да посете ову манифестацију и пазаре квалитетан мед и остале пчелиње производе. 

На трећем сајму меда и воћа на Градском тргу у Чачку, првокласни мед и остале пчеларске производе изложили су најпознатији пчелари чачанског краја, али и са подручја других градова и општина. Иако је ова година због неповољних временских прилика била знатно лошија за пчеларење, изложбени штандови су добро снабдевени свим врстама меда и осталим пчеларским производима.

Како су навели излагачи, ова сезона је била изузетно тешка за пчеларење, како због све изразитијих климатских промена, тако и због високих улагања. Чачански пчелар Стојан Јечменић, који се професионално бави пчеларством од 1995. године, наводи да је суша ове године узела свој данак и да се то значајно одразило на приносе меда у кошницама.  

– Имам 250 кошница. Ова година је испод просека, суша је узела свој данак. Није било много меда ни на багрему, ни на ливади, као ни шумског. Ипак имали смо, можда, до четвртине прошлогодишњих приноса. Осим багремовог, ливадског и шумског меда, у понуди имамо и мед са саћем, мед за имунитет – млеч, полен, прополис, перга, мед за побољшање крвне слике и разне друге мешавине. Цена меда је од 1.000 до 1.500 динара, а са саћем и до 2.000 динара. Продаје има, не може да се каже да је лоше – рекао је Јечменић.

Чачанин Марјан Гојковић истиче да је пчеларење у његовој породици традиција и да он припада петој генерацији која се бави овим послом. 

– Већ 50 година се самостално бавим пчеларством и имам око 200 кошница. Производимо све пчелиње производе – мед, млеч, полен, прополис, пергу. Ја сам селећи пчелар. Селим кошнице најпре на уљану репицу крајем марта или почетком априла, након тога пчелиња друштва враћам овде у Прислоницу на багрем, затим иде други и трећи багрем, Драгачево и Равна Гора, а онда следи  ливадска паша – Јабука, Пештер или Кокин Брод и на крају су сунцокрет и коровске биљке у Банату. Иако је година била лошија, меда има довољно. Овим послом се профисионално бавим и редовно носим узорке меда на контролу, тако да могу да гарантујем да је овај мед првокласан. Немам проблема у пласману, јер имам сталне купце – рекао је за „Чачански глас“ Гојковић. 

Потпредседник Удружења пчелара „Чачак“ Душан Кукић је нагласио да је ово била много лоша сезона за чачанске пчеларе, док су њихове колеге на неким другим подручјима оствариле боље резултате. Ипак, најбоље су прошли пчелари који су селили кошнице.

– Како која година одмиче, све је лошије. У 2015. сам са истим бројем кошница имао принос меда од 1.850 килограма, прошле године сам имао 250, а ове ни 100 килограма. Имали смо лоше временске прилике, пчеле смо морали да прихрањујемо, тако да смо имали појачане трошкове. Данас смо разговарали овде, поједини пчелари чекају да продају кошнице, немају више рачуна да их држе, јер пчела нема од чега да донесе принос . Ипак, они који су селили кошнице, имају боље приносе, тако да ће меда бити довољно за домаћу потрошњу – рекао је Кукић. 

Вучко Радојичић, председник Удружења „Чачанска пчела“ истиче да очекује солидну продају меда и осталих пчелињих производа на овој изложби.  

– Ова пчеларска година је била много лоша, климатски услови су допринели да то буде тако. Пролећни развој је био добар, багрем је цветао као никад и кад је требало да замеди и да пчеле уносе у кошнице, ударила је киша. Први багрем је тако прошао у киши, са минималним уносима – око пет-шест килограма по кошници. На другом багрему је било мало боље, али, све у свему, ништа значајније. Војводина никад не омане, она увек има приносе, али су и тамо били испод просека, јер је суша учинила своје – казао је Радојичић.

Покровитељ ове манифестације је Град Чачак.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.