АНИМАЦИЈА – ЈУЧЕ, ДАНАС И СУТРА
У оквиру програма “Чачанска родна”, у години прве Престонице културе Србије, 15. и 16. септембра подсетићемо се када је Чачак званично постао фестивалски град. Пре 30 година љубитељи анимираног филма упутили су молбу члановима Фото–кино клуба Чачак, да им помогну како би фестивал преживео турбулентно време. Уз помоћ Општине Чачак, Дома културе и Sound galaksi – ТВ Галаксија 32, као спонзора, 1993. године одржан је Југослевенски фестивал анимираног филма на коме су признања подељена у готово празној сали. Већ 1995. године је организован на највишем нивоу, уз гаранцију да ће фестивал остати у Чачку и тако је омогућено да и данас будемо фестивалски град, подсећа Љубомир Сикора, најављујући да ће наш град ускоро обележити велики јубилеј – 30 година Фестивала анимираног филма у Чачку, као и да од 19. септембра следи још једно издање “Аниманиме”.
Дводневни програм поводом јубилеја вредног пажње – 30 година Фестивала анимираног филма у Чачку биће организован у сали Стартап центра Научно технолошког парка (у згради Културног центра). Прво окупљање је планирано 15. септембра, када ће организатори подсетити на заслужне, који су допринели да Чачак дочека овај велики јубилеј, додељивањем захвалница и представљањем добитника Награде “Гран при” на досадашњим фестималима. Другог дана, 16. септембра, биће реализован панел на тему “Анимирани филм – јуче, данас и сутра”. Ретроспектива некадашњег фестивала је истовремено и позив да се испрати програм наследника – “Аниманиме”, која почиње 19. септембра.
Љубомир Сикора, Чачанима познат из политичког, јавног и друштвеног живота града, али и као посленик културе, један од ентузијаста који је допринео да се заштите од заборава сви они који су својим умећем, радом и свесрдним залагањем учинили да Чачак постане домаћин Југословенског фестивала анимираног филма, да веома успешно организује ову манифестацију и задржи је све до настанка “Аниманиме”, 2007. године. Такође, заслужан је и што је Одбор за креирање и праћење догађаја у овој години, када је Чачак Престоница културе Републике Србије, омогући да се достојно обележи јубилеј – 30 година организације Фестивала анимираног филма у Чачку.
Наш саговорник подсећа да је први Југословенски фестивал анимираног филма одржан у Подгорици, тадашњем Титограду, 1987. године, а да је Чачак постао домаћин овог фестивала 1993. Према његовим речима, намера организатора је била да и Црна Гора добије један филмски фестивал на савезном нивоу, а анимирани филм се показао као погодан избор, с обзиром на то да је једини југословенски оскаровац у области анимације, Душан Вукотић, био пореклом из Црне Горе. Уследили су други и трећи у Титограду (1989. и 1991. године), а потом четврти, пети, шести, седми, осми, девети и десети у Чачку (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003. и 2005. године). После јубиларног, 10. Фестивала, 2007. године креиран је нови Фестивал „Аниманима“.
– Програм поводом обележавања јубилеја биће посвећен времену и догађајима који сведоче непобитне чињенице, а то су: да је Чачак од 1993. године на мапи фестивалских градова; да су на крилима фестивала покренуте радионице за откривање младих неафирмисаних стваралаца у области анимације; да је настао Центар анимираног филма у Чачку, где су уобличени креативни садржаји и реализовани пројекти који су освојили многе награде на међународним фестивалима; да је овакав рад иницирао сличне активности и у другим срединама… Учесници програма под називом “Анимирани филм – јуче, данас и сутра”, осврнуће се на прошли, садашњи и будући приступ креирања анимираног филма. Подсетиће на филмске продукције урађене технологијом филмске траке и техникама анимације, које су јој биле својствене, кроз приказ најзначајнијих остварења насталих у „Дунав филму“, „Бикић студију“ и независним продукцијама. Такође, биће организована ретроспектива појединих значајних аутора, као и разговори на тему тадашњег поимања анимираног филма, од тематских, драматуршких и технолошких изазова – наводи Сикора, додајући да ће бити додељена признања заслужним појединцима за очување традиције анимираног филма и свима који су наставили да развијају анимирани филм у Србији.
Саговорник “Гласа” наглашава да је у време трајања фестивала у претходном формату, успешно организована радионица за младе који су били заинтересовани да науче тајне анимације:
– Креативна радионица је изнедрила доста младих стваралаца, који су успешно представљали Србију на манифестацијама сличног формата у окружењу и освајали значајна признања. Многи од некадашњих чланова ЦентАФ-а наставили су каријере у областима филмске уметности. Међу полазницима радионица анимације, одржаних у оквиру фестивала у Чачку, били су данас успешни професионални илустратори, дизајнери, аниматори, филмски и телевизијски радници.
Обележавањем овог јубилеја Град Чачак је још једном оправдао визију, кроз чињеницу да је изабран за прву Престоницу културе Србије, у свим сегентима културе, са посебним освртом на област филмског стваралаштва, односно, анимирани филм, закључио је Љубомир Сикора.
Н. Р.