У СУСРЕТ БОГОЈАВЉЕЊУ
ПЛИВАЊЕ ЗА ЧАСНИ КРСТ
Православни верници 19. јануара прослављају Богојављење, као један од 15 највећих хришћанских празника, установљен на спомен Христовог крштења и објављивање Богочовека. На Богојављење се традиционално плива за Часни крст, а вађење крста из река и језера је обновљен обичај, који се одр`жава у многим нашим крајевима.
И ове године, по 18. пут, биће организована традиционална манифестација пливања за Богојављенски крст. Организатори ове манифестације су Спортски центар “Младост”, Народни музеј и Дом клутуре, а покровитељи Град Чачак и Црква Светог Вазнесења. У току је пријављивање заинтересованих пливача на улазу на Атлетски стадион у СЦ “Младост”.
- Празнична литургија ће бити у осам сати, од 9,30 крећу Литије ка Градској пла
жи, а такмичење за Богојављенски крст од 10,15 до 10,30 часова. У овој традиционалној манифестацији учествоваће и официри и коњаници, као и претходних година, а увече на свечаној академији биће проглашен носилац Богојављенског крста за Град Чачак за 2022. годину. Свечана Богојављенска академија биће одр
жана у великој сали Дома културе, а поред доделе признања пливачима, кроз пригодан програм, пред чачанском публиком ће наступити: Српски православни појци из Београда, глумац Тихомир Станић, КУД “Бамби”, Ленка Вујанић, гуслар Андрија Миликић и здравичар Вук Пантовић. Програм ће водити Милица Гацин и Владимир Јоцовић. Улаз ће бити слободан, уз поштовање епидемиолошких мера – најавила је Снежана Шапоњић Ашанин, етнолог Народног музеја.
Иначе, на Богојављење се завршавају и “некрштени дани”, започети на Бо
жић. На Крстовдан, уочи Богојављења, као и на сам празник освећује се вода у портама храмова, која се носи кући и пије ради здравља и просвећења душе и тела. Богојављенска водица се никада не квари, јер је у њој сила Духа Светога.
На овај дан се поздравља речима: “Христос се јави”, а отпоздравља са: “Ваистину се јави”.
Н. Р.