Aktuelno Društvo

У Србији петина корисника сервиса за онлајн упознавање жртве дигиталног ухођења

Резултати новог истраживања спроведеног како би се увиделе размере злоупотреба и ухођења у дигиталном свету показују да је мало више од петине испитаника у Србији, њих 21 одсто, искусило неки облик ухођења на интернету од особе са којом је почело да се забавља.

У Србији петина корисника сервиса за онлајн упознавање жртве дигиталног ухођења, показало истраживање

Ново истраживање које је спровела компанија Касперскy на узорку од 21.000 испитаника широм света, укључујући и хиљаду испитаника из Србије, показује да четвртина (24 одсто) испитаника у Србији верује да је истраживање података о особи са којом почиње да излази (попут претраге преко Гугл претраживача или њених налога на друштвеним мрежама) прихватљиво.

Знатно више (34 одсто) је признало да то ради увек када почне да се забавља са неким, а један од 10 (девет одсто) испитаника и физички прати партнере и проверава њихове активности.

Фото: М. Матовић

Мало више од петине испитаника у Србији (21 одсто) искусило је неки облик ухођења на интернету од особе са којом је почело да се забавља, и ово је незнатно мањи проценат од глобалног просека (23 одсто), наведнео је у саопштењу.

Више од 90 одсто испитаника у Србији је спремно да подели неке од својих лозинки које би могле да омогуће приступ информацији о њиховој локацији.

Према студији која је обухватила хиљаду испитаника у 21 земљи широм света, међу којима и хиљаду у Србији корисници онлајн сервиса за упознавање или дејтинг заинтересовани су да предузму кораке да се заштите док траже потенцијалног партнера.

Четвртина испитаника сматра да је дигитално ухођење прихватљиво

Врсте злоупотреба током дејтинга су различите, више од трећине (38 одсто) испитаника у Србији је признало да су трпели неки облик насиља или злостављања од садашњег или претходног партнера, осам одсто испитаника је добило нежељене имејлове или поруке, седам одсто испитаних је снимљено или фотографисано без њиховог пристанка.

Још девет одсто је признало да је неко пратио њихову локацију, четири одсто да су њихови налози на друштвеним мрежама или имејл хаковани.

Занимљиво је да је у Србији само један одсто испитаника сазнало да има неовлашћено инсталиран столкервер (Ѕtalkerware) програм на свом телефону, док је глобално овај проценат значајно већи – чак седам одсто испитаника.

Испитанице су чешће доживљавале неки облик насиља или злостављања него испитаници (42 одсто наспрам 36 одсто), а забрињавајуће је да је, у глобалу, више оних који тренутно користе ове сервисе и нема сталног партнера искусило насиље или злостављање у поређењу са онима који су у дугој вези (48 одсто наспрам 37 одсто).

Ипак, 34 одсто испитаника је рекло да их брине могућност да буду ухођени на мрежи, при чему је овај проценат нешто већи код жена него мушкараца (36 одсто жена је било забринуто у поређењу са 31 одсто мушкараца).

Глобално, неки облик ухођења на мрежи најчешће су потврдили корисници из Јужне и Централне Америке и Азије – 42 одсто испитаника у Индији је пријавило неки облик ухођења на мрежи, као и 38 одсто у Мексику и 36 одсто у Аргентини.

Арлингтон рисрч је спровео 21.000 онлајн интервјуа са хиљду испитаника у свакој од следећих земаља – Уједињено Краљевство, Немачка, Шпанија, Србија, Португалија, Холандија, Италија, Француска, Грчка, САД, Бразил, Аргентина, Чиле, Перу, Колумбија, Мексико, Кина, Сингапур, Русија, Индија и Малезија.

Испитаници су старији од 16 година, сви су били или у дугој вези (62 одсто), или су виђали некога (16 одсто) или тренутно нису у вези, али имају то искуство у прошлости (21 одсто).

Извор: РТС

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.