Društvo

У ОВЧАР БАЊУ ОПЕТ ПО ЛЕК

НОВИНЕ У ЗДРАВСТВЕНОМ ТУРИЗМУ ЧАЧКА

Прошла је скоро деценија од како је Овчар Бањи озваничен статус бањског места. У међувремену, за развој здравственог туризма ништа није урађено. После велике поплаве 2016. године и старо бањско купатило је затворено. Више пута најављивано је да ће бити реновирано и поново у функцији. И многе друге шансе и идеје су остале неостварене… Потенцијали термо-минералне воде Овчар Бање, која се налази у пределу изузетних одлика, били су готово неискоришћени. Ипак, однедавно то се променило захваљујући чачанским лекарима, реуматологу др Свету Алексићу и ортопеду др Драгану Бугарчићу.

У објекту некадашњег „Југоаута“, у центру Овчар Бање, од пре неколико месеца ради специјалистичка ординација „Бања Лек“. Опремљена кадама за хидротерапију бањском водом, савременим апаратима за електро, магнетну и кинези терапију, уз стручни кадар за масажу, ординација је већ привукла велики број пацијената. Према речима др Бугарчића, заједничка идеја о поновном активирању бањског купатила постоји више од десет година, али тада нису имали разумевање надлежних.

Др Свето Алексић (лево) и физиотерапеут Срђан

– Како и у Библији пише, газићемо по злату, а да то не знамо… Тако је са Овчар Бањом и њеном лековитом водом – објашњава сликовито др Свето Алексић одлуку да, после Чачка и Горње Трепче, отвори специјалистичку ординацију и у Овчар Бањи. 

Нелогично је, додаје он, да овдашњи пацијенти иду по лек у друге бање, када имају лечилиште на 15 минута од Чачка.

Његовом колеги, специјалисти за ортопедску хирургију и трауматологију др Драгану Бугарчићу, Овчар Бања била је прво радно место. Пре скоро пола века радио је три године у здравственој амбуланти, коју је, у време градње нове железничке пруге, изградило предузеће „Жеграп“.

Др Драган Бугарчић

– Тих година бања је била пуна гостију, не само оних који су долазили на лечење у бањско купатило. Тада су направљене и стамбене зграде у које је „Жеграп“ увео топлу бањску воду. У Овчар Бању пацијенте су упућивали лекари из Чачка, Ужица, Пожеге, Ивањице, Горњег Милановца… За њу се знало и ван тадашње државе Југославије… Знам да су долазили из Шведске и понудили да направе бањско-рекреативни центар, да жичаром повежу варошицу са врхом на Овчару. Тражили су да то користе десет година, а после да остане држави. Зашто се то није остварило, не знам – присећа се др Бугарчић и додаје:

– Многи који су се лечили, долазили су касније годинама. Помагала им је и олакшавала ова вода, зато су се враћали. Чачак има велико богатство лековите воде, које није искоришћено. Било је много идеја и обећања, али се нешто није дало. Надамо се да ће „Бања Лек“ допринети да здравствени туризам овог места, па и самог Чачка, добије на значају – каже др Бугарчић.

Иако су припреме за отварање ординације почеле још у марту, корона је много тога успорила. Са друге стране, многи су се „вратили“ природи, па је у Овчарско-кабларској клисури протеклог лета било пуно посетилаца. Захваљујући „Бања Леку“, који у свом саставу има и пансионе, почели су да долазе и пацијенти из других градова. Многи од њих су се раније лечили и добро су им познате благодети бањске воде.

– Раније сам због проблема са ишијасом често долазила, бар сваке друге, треће године. Користила сам купање и то ми је много помагало. Жалила сам за оним старим купатилом. Али, када сам сазнала да је отворена ординација, одмах сам кренула са терапијама и већ осећам велико побољшање – каже Нада Гавриловић, која из Лучана долази сваког дана.

Од пацијената само речи похвале

Са много похвалних речи о „Бања Леку“ говоре и Снежана Ковачевић из Милићеваца и Јелена Јововић из Новог Сада. Снежена каже да је користила хидротерапију две недеље, а да су позитивни ефекти били видљиви већ после пет дана.

– Када сам дошла на преглед, готово да нисам могла да ходам, а сада су болови скоро нестали. Нажалост, раније нисам знала да је ова вода, која ми је пред вратима, оволико лековита и добра – каже Снежана.

Чачанка Снежана Радовановић је одрасла у Бањи и добро се сећа времена, када је то место било мали град, али и право лечилиште.

– Ова ординација ми даје наду да ће и Бања поново да оживи – рекла нам је она.

За сада у ординацији, поред др Алексића и др Бугарчућа, раде и четири физиотерапеута. Ако буде интересовања пацијената, кажу, радиће и други специјалисти.

– Имамо наговештаје да људи који воле Чачак и Овчар Бању желе да помажу и даље. Још много тога треба урадити, регистар потенцијалних загађивача извора, заштиту извора од честих поплава, физико-хемијске анализе воде, индикације – наговештава др Алексић леп наставак ове приче.

Све додатне информације о раду ординације „Бања Лек“ могу се добити позивом на број телефона 032 55 96 006.

В. Тртовић

ИЗВОРИ КОРИШЋЕНИ ОД ДАВНИНА

Термални извор у Овчар Бањи коришћен је од давнина. Верује се да су за лековита својства знали још и Римљани, који су у близини експлоатисали и руднике. Током средњег века хришћани су ту изградили бројне богомоље.

Термална вода на извору има температуру између 36 и 38 степени C. Лековите компоненте су макроелементи – калцијум и натријум, и микроелементи: калијум, литијум, стронцијум, баријум, јод, бром, фосфор и флуор. Вода погодује лечењу реуматских обољења, дегенеративних промена (спондилоза и артритис), спортских повреда, кожних обољења, наводи се, поред осталог, у каталозима Туристичке организације Чачка.

– У Овчар Бањи се, иначе, користи термална вода са само једне бушотине. Температура воде је слична температури људског тела, тако да готово нема контраиндикације и погодна је за све, па и оне старије доби – наводи др Драган Бугарчић.

СТАРИ НАПИСИ

„ГЛАС“ 1959.

Из „Чачанског гласа“ 1959.

„Не може се више говорити нити писати о Овчар Бањи која припада прошлости: о њеној топлој води, о бањаџијама и купатилу ограђеном даскама, шљунковитом и каменитом запуштеном платоу… Данас, Овчар Бања са својом романтичном околином, језерима насталим подизањем две хидроцентрале, асфалтним стазама, богатим травњацима, уређеним одводним каналом, неонским светлом, скромним и лепим мостовима и степеништима, новим савременим зградама и хотелом, дочарава заиста један туристички амбијент…“, писао је „Чачански глас“ у броју од 27. маја 1959. 

„ВУЛКАНСКА“ ВОДА

„По народном предању, та топла вода вулканског је порекла и, да није Мораве да је расхлађује, вулкан би могао прорадити. Овчар Бања је стара, у сваком случају , колико и овчарски манастири, а можда и много старија. Јер, од вајкада народ из ове околине и шире, долазио је у ову бању и лечио се од реуме…“ (сајт Манастир Лепавина Српска православна црква)

ЧЕЛЕБИЈА: „МЈЕСТО ЗА УЖИВАЊЕ“

Чувени су и хвалоспеви турског путописца Евлије Челебије из 17. века о Овчар Бањи: „Ту има седам манастира и неколико дућана, тако да личи на велику касабу. У близини овог великог насеља, у планинама богатим дрвећем, налазе се купке Села Бање. Још у доба хришћанских краљева на овој лековитој води подигнуте су величанствене високе куполе, велики базени, многобројни хладњаци, халвати и свлачионице. Ту се годишње у доба лубеница сакупи четрдесет до педесет хиљада душа, одржавају се панађури и тргује. То је величанствено излетиште и мјесто за уживање. Како је вода тих бања јако топла, то се води, купки (базенима) додаје нешто хладне воде“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.