У ОШ „РАТКО МИТРОВИЋˮ ОБЕЛЕЖЕНА НЕДЕЉА ТОЛЕРАНЦИЈЕ
Толеранција се често помиње као нешто неопходно у релацијама међу људима, а нарочито када се ради о колективима где је сваки појединац само карика читавог система. Правилно разумевање и примена знања о толеранцији нарочито су важни у периоду одрастања и сазревања, тако да се школски систем одувек труди да промовише разумевање, једнакост, емпатију и сличне вредности, како би позитивно утицао на формирање личности ученика и на њихове међусобне односе.
Пред почетак школске године Министарство просвете свим школама упутило је Смернице за организацију и реализацију образовно-васпитног рада, које су се превасходно заснивале на активностима усмереним ка неговању поменутих вредности. Основна школа „Ратко Митровићˮ у Чачку организовала је свој рад у складу са Смерницама, тако да је, између осталог, период од 13. до 17. новембра обележила као Недељу толеранције, коју је осмислио посебно основан Тим на челу са директором школе Ђуром Церанићем, координаторком Тима за борбу против насиља проф. Маријом Златић и педагошко-психолошком службом школе. На овај начин такође се имплементирају и пројектни резултати и активности виђени приликом посете неколико чланова колектива и директора школе партнерској школи у Турској у склопу Еразмус + програма „Знање без границаˮ.
Недеља толеранције започела је у понедељак, 13. новембра, када су представнице Новинарске секције Ђурђина Василијевић (7. разред) и Биљана Мариновић (8. разред), информативном и духовитом разменом реплика саопштиле ученицима који их све садржаји и у којим терминима очекују, како би били благовремено обавештени и могли да присуствују жељеним активностима. Почевши од понедељка, путем разгласа у школи се на сваком одмору може чути и музика, што такође доприноси ведрој и пријатној атмосфери и веселом расположењу, а за шта су пре свега заслужни проф. Владан Поледица, проф. Миливоје Танасковић и проф. Дарко Јокић. Првог дана одржано је и корисно интерактивно предавање за ученике седмог и осмог разреда у организацији докторке Славице Драгутиновић на тему репродуктивног здравља и борбе против насиља, а предавачи су били педагог Гордана Поповић Божанић и докторка Лидија Вукојичић.
Други дан Недеље толеранције обележила је активност представника Ученичког парламента, када су ученици седмог и осмог разреда (Николина Радовановић, Нађа Јовановић, Нађа Терзић, Теодора Јовановић, Илија Главоњић, Дуња Василијевић, Исток Шевић, Дуња Мићовић и Анђелка Танкосић) са координаторком Тима проф. Радованком Мартиновић осмислили неколико питања на тему емпатије, толеранције између ученика, али и ученика и наставника, на тему вршњачког насиља и правилних начина реаговања у одређеним ситуацијама, као и о значају љубави, пријатељства и позитивних мисли које утичу на однос према школи, друговима, али и животу уопште. Парламентарци су били обучени у мајице и дуксеве са називом и логоом школе, како би и на тај начин показали да су сви ученици једнаки, односно подједнако важни и да их повезује заједничка нит, а то је школа коју похађају где заједно проводе време у учењу и дружењу.
Среда је била резервисана за тимски дух и Дан спорта и толеранције који је организовао проф. Филип Павловић. Ученици су се такмичили у играма спретности и одиграли пријатељску рукометну утакмицу са ученицима ОШ „Милица Павловићˮ. У четвртак уследила је трибина у холу школе коју је реализовао професор историје и књижевник Зоран Милекић говорећи о својој новој књизи „Кад су велики писци били децаˮ уз помоћ медијатора проф. Тијане Петрић, где се говорило о значају детињства као корена из кога проистиче каснији живот, успеси и достигнућа сваког човека. Настава је у четвртак такође била осмишљена на другачији начин, јер је то био тематски дан „Учимо кроз дружење и игруˮ када су наставници користили неустаљене наставне методе, попут „Метеˮ, „Графитаˮ, „Грудве снегаˮ и слично. У петак, 17. новембра, Недељу толеранције затвориле су представнице Новинарске секције и Ученичког парламента, а потом је уследило отварање изложбе ученичких радова на тему слогана школе, који је осмислило свако одељење са својим разредним старешином, а од којих ће у наредном периоду путем гласања бити одабран онај најбољи по мишљењу свих ученика.
Како је наведено током затварања Недеље толеранције, сваки крај је само један нови почетак, а толеранција није само реч, већ начин живота и понашања који млади људи најбоље усвајају кроз игру, дружење и позитивну атмосферу у школи.
Марија Миљуш