Projekti Prva prestonica kulture - baštinik novih vrednosti

У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ СРБИЈЕ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „НАДЕЖДА ПЕТРОВИЋ” МОДЕРНОСТ И НАЦИЈА“

Изложба „Надежда Петровић. Модерност и нација” отворена у уторак, 14. фебруара, у Народном музеју Србије у Београду, приређена је у оквиру обележавања Дана државности Републике Србије и њом је започето обележавање великог јубилеја, 150 година од рођења велике српске сликарке. У присуству бројне публике, изложбу „Надежда Петровић. Модерност и нација” отворила је потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић. У име Народног музеја Србије обратила се директорка Бојана Борић Брешковић, а о Надеждином лику и делу говорила је коауторка поставке професор др Лидија Мереник, која је изложбу приредила са професором др Игором Борозаном.

Опус Надежде Петровић представљен је њеним делима која у својим ризницама баштине еминентне установе у Србији: Народни музеј Србије у Београду, Музеј савремене уметности у Београду, Галерија Матице српске у Новом Саду, Спомен-збирка Павла Бељанског и Уметничка галерија “Надежде Петровић” у Чачку. Ову репрезентативну поставку публика ће у престоници моћи да види до 15. априла.  

Ауторски тим, изложбу је приредио уз подршку Евгеније Блануше, музејске саветнице и Јасмине Цукић, кустоскиње, које су пружиле студијске увиде у ликовни опус Надежде Петровић. Дела су представљена кроз хронолошко-тематске целине, односно, сва четири периода Надеждиног сликарства која, како је речено, осликавају њено прихватање и развој колористичког експресионизма и допринос српском импресионизму.

Задовољство што отвара изложбу којом се обележавају два значајна датума: Сретење, Дана државности Републике Србије и 150 година од рођења велике сликарке Надежде Петровић, изразила је потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић.   

-Верујем да у овом тренутку не постоји догађај који је боље и јаче од ове изложбе симболизује допринос националног и државног идентитета, с једне, и културе, са друге стране. Чврсто уверена да је врхунска уметност водич кроз процес социјализације, ова одважна личност, аутентичним стваралачким приступом интегрисала је српско сликарство у модерне европске токове, крајем 19. и почетком 20. века. Храбро и бескомпромисно је формирала особен стил, постала инспириација савременницима и узор будућих генерација. Њен рад и друштвени активизам најбољи су пример како култура и уметност могу да помогну у сагледавању и савладавању ратних, социјалних, економских и других животних изазова… Била је више од уменика, истински хуманиста и патриота у најтежим тренуцима за српску државу, била је уз свој народ и његову војску. Цена коју је платила била је најскупља, сам живот… – рекла је, поред осталог, министарка Гојковић

Директорка Народног музеја Србије Бојана Борић Брешковић истакла је да ова установа сваке године обележава Дан државности Србије „са посебно промишљеном и осмишљеном изложбом“, да би ове године са изузетним задовољством дан уочи Сретења, отварањем изложбе посвећене Надежди Петровић, започели обележавање 150. годишњице њеног рођења.

Надеждини родитељи

-Значајан јубилеј биће обележен и кроз међународни пројекат, кроз сарадњу са партнерским институцијама, Уметничком галеријом „Надежда Петровић“ Чачак – рекла је директорка Бојана Борић Брешковић и поменула све институције и њихове руководиоце присутне на отварању, који ће током ове године бити домаћини ове изложбе: Галерију “Божидар Јакац” у Костањевици на Крки, Музеју савремене умјетности Републике Српске у Бањалуци, Уметничку галерију “Надежда Петровић” у Чачку ( изложба ће бити постављена на дан њеног рођења, 11. октобра 2023. године) и Галерију савремене ликовне уметности у Нишу.  

Аутопортрет Надежде Петровић

– Било нам је важно да успостављајући и негујући међуинституционалну сарадњу, како бисмо непроцењиво наслеђе Надежде Петровић представили из шире перспективе, односно, као културну баштину која припада свима – истакла је Борић Брешковић напомињући да су изложена и дела из поменутих музеја и галерија како би се стваралаштво Надежде Петровић сагледало на целовит и свеобухватан начин, а њено дело кроз бројне програме који следе, послужило као инспирација свима нама, а публика и мати прилику да још више заволи Надежду.

Др Лидија Мереник

Аутор изложбе професор др Лидија Мереник је истакла да је Надежда Петровић била прва од српских уметница и уметника у 20. веку довољно отворена за подстицаје Модерне, тако да су њена дела прва модерна постигнућа у српској уметности на почетку века.

-Модерна је у српском сликарству генерисана захваљујући надеждином генијалном деловању 1905. године, а свој врхунац је имала у остварењима  париске и постпариске фазе, између 1910. и 1914. године. Србије је централна тачка њеног идеолошког и уметничког деловања, синтезе модерних убеђења и сликарских експеримената, и политичких ставова и патриотског ангажмана, изједначавања пројекта Модерне са пројектом национално.државотворног остварења. Гоњена сопственом импулсивношћу и брзином, отишла је, као „духовни револуционар и расни крчилац нових путева“ испред уметности своје средине – рекла је поред осталог, др Лидија Мереник.

Након сагледавања поставке, о начину обележавања значајног јубилеја, 150 година од рођења Надежде Петровић (1873-2023), директор Уметничке галерије „Надежда Петровић“ Бранко Ћаловић, рекао је да је тај пут започео отварањем крајем прошле године ликовно-документарне изложбе у Галерији РТС-а, и да следи низ програма под покровитељством УНЕСЦО-а, који ће велику уметницу представити свету…

Зорица Лешовић Станојевић

Фото: ЗЛС и Миленко Савовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.