Selo

У МРЧАЈЕВЦИМА ПОНОВО РЕГИСТРОВАНА АФРИЧКА КУГА СВИЊА

У МРЧАЈЕВЦИМА ПОНОВО РЕГИСТРОВАНА АФРИЧКА КУГА СВИЊА

И ДАЉЕ НА СНАЗИ ЗАБРАНА ПРОМЕТА СВИЊА

У Мечајевцима су регистровани нови случајеви афричке куге свиња. Овога пута, оболело је 20 грла у два пољопривредна газдинства. Над зараженом стоком је извршена еутаназија, односно, грла  су уништена. Надлежни наводе да још увек није познат прави разлог појаве болести и наглашавају да је и даље на снази забрана промета и продаје свиња на подручју Мрчајеваца и околине.

Небојша Брајовић, саветодавац ПССС Чачак

Пре више од два и по месеца, у Мрчајевцима се појавила афричка куга свиња. Према решењу Управе за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, тада је подручје од најмање три километра око жаришта заразе проглашено зараженим од афричке куге домаћих свиња и обухватало је, поред Мрчајевца, Доњу Горевницу, Бечањ и Остру, док су  Вујетинци, Бресница, Доња Трепча, Балуга Љубићска, Станчићи, Мојсиње, Балуга Трнавска, Вапа, Заблаће, Кукићи, Липница, Мршинци, Слатина, Горичани и Катрга (у полупречнику од најмање 10 километара) проглашени угроженим подручјем. Истовремено су и ловишта „Мрчајевци“ и „Западна Морава –  Србијашуме“, која се налазе на територији Града Чачка, проглашена за подручја високог ризика од афричке куге свиња. Иако се очекивало да ће забрана продаје и промета свиња на подручју Мрчајеваца и околине бити укинута, јер се сматрало да је ширење заразе сузбијено, до тога није дошло, јер су недавно регистровани нови случајеви афричке куге свиња, поново у истом селу (у Мрчајевцима). Ветеринарска служба је потврдила ову болест и спроведене су све потребне мере. Оболела грла од афричке куге свиња су уништена, а власницима је наложено да се строго придржавају препоручених  мера у циљу спречавања даљег ширења заразе.  

Афричка куга свиња је зарзна болест која се спорадично појављује у појединим деловима Србије и преноси брзо због неадекватног третмана грла, а преносиоци су углавном дивље свиње. Клинички знаци присуства заразе код дивљих свиња се тешко могу запазити, али се зна да се оне у случају болести крећу дезоријентисано и не показују страх од људи.

Лечење за афричку кугу свиња не постоји. Реч је о вирусној болести за коју још увек није пронађена вакцина. Ако се установи зараза на неком подручју, све оболеле свиње у пољопривредним газдинствима морају бити уништене и закопане у прописно ископане јаме, а сва опрема која се налази у објекту мора бити механички очишћена и опрана, а након тога и дезинфикована одговарајућим средствима у присуству ветеринарске службе, а у сарадњи са Ветеринарским институтом из Краљева који је надлежан за наше подручје, наводи Небојша Брајовић, саветодавац Пољопривредне саветодавне и стручне службе (ПССС) Чачак.

– Произвођачи су ти који пријављују одређено понашање животиња које није карактеристично за здраве свиње и на тај начин се открива зараза. Заражене свиње постају невољне, слабије узимају храну, имају повишену температуру, црвенило и крвне подливе свуда по телу, не региструју присуство човека, издвајају се од осталих јединки… Постоји више фактора који могу да утичу на појаву ове болести у газдинствима, а првенствено то може бити контакт гајених са дивљим свињама које могу бити преносиоци ове болести. Говоримо о случајевима када се свиње држе на отвореном простору – у слободном систему одгајања – објашњава Брајовић.

Афричка куга свиња се не преноси са животиња на човека, али људи могу да буду преносиоци заразе уколико не спроводе биосигурносне мере, које су у категорији превентивних.

– Основно превентивно средство да до болести не дође јесу дезинфекционе баријере на улузу у објекте у којима се држе свиње, али их мали број произвођача примењује. То и јесте један од разлога појаве болести, мада за новонастале случајеве афричке куге свиња у Мрчајевцима још увек није утврђен прави разлог – наводи наш саговорник.

Брајовић каже да су произвођачи олако схватили појаву афричке куге свиња и апелује на њих да се морају придржавати основних превентивних мера и пре појаве болести. У постојећим околностима, одгајивачи свиња треба максимално да прате здравствено стање својих животиња у објектима. Уколико набављају свиње са других подручја, приликом промета морају имати пратећу ветеринарску документацију, што је законска обавеза, како би се поуздано знало њихово порекло и да ли су биле под контролом ветеринара, односно, да ли су уредно вакцинисане и обележене. Када стигну на наше подручје, животиње треба да буду уредно пријављене код надлежне ветеринарске службе, како би биле под сталном контролом. Уколико узгајивач примети да свиње имају повишену телесну температуру, да слабије једу или да се на било који начин другачије понашају него иначе, требало би одмах да контактира ветеринара ради благовременог предузимања неопходних мера уколико је реч о зарази.

Афричка куга свиња је у Србији први пут дијагностификована 2019. године.

В. С.  

Афричка куга свиња (АКС) је контагиозна вирусна болест домаћих и дивљих свиња. Главни извор болести су дивље свиње, а када се једном болест пренесе на домађе свиње, главни фактори који повећавају ризик од ширења су неадекватне мере биолошке сигурности и људско понашање. Болест се шири контактом заражених са здравим свињама, исхраном свиња помијама у којима има контаминираних остатака хране, контаминираном храном, водом, одећом и обућом, предметима и опремом, превозним средствима…

АПЕЛ МИНИСТАРСТВА ПОЉОПРИВРЕДЕ
Сваки случај или сумњу на појаву вируса афричке куге свиња треба пријавити ветеринару или ветеринарском инспектору, а узгајивачи свиња треба да се придржавају јасних упутстава које садржи апел који је недавно упутила Управа за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде“, како би се сузбило ширење заразе.Министарство пољопривреде апелује на све власнике и узгајиваче да сваку промену здравственог стања својих животиња пријаве ветеринарима, како би се урадила брза дијагностика и у што краћем периоду предузеле све неопходне мере ради спречавања ширења те заразне болести.
У апелу објављеном на званичној интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде наведено је које симптоме власници треба да прате код свиња које узгајају у свом домаћинству. Афричка куга свиња може се препознати на основу неголико симптома, а то су: изненадно угинуће једне и више свиња, губитак апетита, потиштеност, повишена телесна температура до 42 степена, крварења по кожи – најчешће по ушима, њушци, репу, ногама, стомаку и бочним странама трупа, крвави пролив, побачај, несигурност свиње у ходу, отежано дисање, кашаљ и повраћање.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.