U čačanskom Institutu za voćarstvo, za sezonu 2016/2017. je proizvedena dovoljna količina sopstvenog sadnog materijala, drvenastih sadnica sertifikovane i standardne kategorije jabučastih, koštičavih, jezgrastih i sadnica jagodastih vrsta voćaka. U pogledu strukture sortimenta ovih vrsta voćaka, zastupljene su sorte za kojima postoji dugogodišnja tražnja na tržištu, nove introdukovane, kao i novostvorene sorte u Institutu za voćarstvo, podseća direktor Milan Lukić.
Prema njegovim rečima, u jesenjoj sezoni prodaje potražnja je bila veoma velika, posebno za sadnicama maline. Takođe, veliko interesovanje je bilo i za sadnicama leske, delimično oraha, kao i šljive i višnje.
– Imali smo veoma uspešnu jesenju prodaju sadnica, bez obzira na to što je 2016. bila prestupna i mišljenje nekih kupaca da ne treba zasnivati zasade prestupne godine, što nema nikakvog utemeljenja u nauci i struci. Ali, imamo značajne količine sadnog materijala i za prolećnu prodajnu sezonu. U ponudi su gotovo sve drvenaste vrste voćaka i izvesne količine kontejnerskih sadnica maline, sorti vilamet i miker – kaže dr Milan Lukić.
Cene sadnog materijala su na prošlogodišnjem nivou: sadnice jabuke su 230 dinara, kruške 270, dunje, šljive, kajsije trešnje i višnje 300, breskve 250, oraha 1.800, leske 300 (dvogodišnje) i 200 (jednogodišnje), kupine 120 i maline 50 dinara. U toku narednog perioda, naglašava direktor, menadzment će odlučiti da li će korigovati cene, kako bi bile još povoljnije, naročito za sadnice kojih ima u većim količinama.
Pri kupovini sadnog materijala u Institutu, shodno odabranoj vrsti voćaka, kupci će dobiti i informacije za adekvatnu pripremu zemljišta, pravilno izvođenje i rastojanje sadnje, kao i za sve ostale neophodne mere usmerene ka intenzivnom gajenju voćaka. Samo proizvodnja realizovana u uslovima pravilno izabranog lokaliteta, adekvatnog tipa zemljišta, sistema gajenja i pravovremenog izvođenja svih agrotehničkih mera, usklađenih sa biološkim zahtevima gajene vrste voćaka, može obezbediti uspešnu voćarsku proizvodnju, naglašava dr Lukić. Osim u maloprodajnom objektu Instituta za voćarstvo, kupci sadni materijal mogu da poruče i on line, preko zvanične internet stranice, gde će odabirom odgovarajuće sorte i količine poručiti sadnice, a zaposleni će isporuku izvršiti brzom poštom, podseća direktor.
Sadnice čačanskog Instituta plasirane su na području čitave Srbije, a značajne količine sadnog materijala su u zemljama bivše SFRJ, u Makedoniji, BiH. Prošle godine je započeta saradnja sa Turskom, gde su takođe plasirane velike količine sadnog materijala maline. Zahvaljujući znanju, tehnologiji i visokokvalitetnim sadnicama, tokom ove godine Institut će realizovati projekat sa Kazahstanom, koji je zainteresovan za zasnivanje velikih zasada i osnivanje sopstvenog Instituta za voćarstvo. Nedavno je rukovodstvo ove institucije razgovaralo i sa predstavnicima opština Nevesinje i Trebinje o distribuciji sadnog materijala i na ova područja.
– Dosta smo investirali u tehnologiju proizvodnje sadnica, protivgradne mreže i sisteme za navodnjavanje i dobili izuzetno kvalitetan sadni materijal. S obzirom na to da je kvalitetan sadni materijal osnova uspešne voćarske proizvodnje, cilj nam je da takve sadnice budu dostupne što većem broju proizvođača. Zahvaljujući takvoj investiciji, značajno smo napredovali u proizvodnji izuzetno kvalitetnih sadnica, koje omogućavaju zasnivanje savremenih zasada svih vrsta voćaka. Za proizvođače je veoma važno da zasad zasnovan sa kvalitetnim sadnicama što pre stupi u rodnost i opravda investiciju – naglašava dr Milan Lukić.
Direktor ističe da Institut ima ambiciozne planove kada je reč o naučno-istraživačkom radu i realizaciji projekata čiji je cilj saradnja sa privredom i obezbeđenje dodatnih finansijskih sredstava.
– Zadovoljni smo što smo uspeli da se u prethodne dve godine finansijski konsolidujemo. U prethodnom periodu smo imali velikih problema zbog neisplaćenih ličnih dohodaka i obaveza prema dobavljačima. Ali, to smo uspeli da saniramo. U toku ove godine planiramo da realizujemo međunarodne projekte sa srodnim institucijama iz okolnih država, u cilju obezbeđenja opreme za naučno-istraživački rad, kao i uspostavljanja stručne saradnje sa kolegama i poljoprivrednim proizvođačima iz drugih zemalja. Zahvaljjući znanju i iskustvu zaposlenih, a i tradiciji našeg Instituta, sigurno ćemo moći da ispunimo sve naše planove, koji nisu mali, ali su realni – zaključuje direktor Lukić.
N. R.